Ось ще один фотоматеріал, який сховався в архіві на 10 років. Отже, поринемо в далекий 2013 рік....


Старокостянтинів, який вперше згадується в указі польського короля кременецькому старості від 5 березня 1505 року як село Колищенці, магдебурзьке право отримав 1561 року. Спочатку називався Костянтинів, а після заснування міста Новокостянтинова, яке нині є селом Летичівського району, у 1632 році став Старокостянтиновом. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


















зовні...


зсередини...




Був сотенним містом Волинського полку Української держави Богдана Хмельницького. З 1796 року — повітове місто, є районним центром та містом обласного значення (з 1999 року) з населенням майже 35 тисяч мешканців.
У 1754 році розпочалось спорудження мурованих храма і монастиря для оо.-капуцинів за кошти Януша Сангушка, які він пожертвував ще 1750 року. У 1778 році новозбудований за проектом архітектора Паоло Фонтана у стилі пізнього бароко костел освятив Луцький єпископ Франциск Коморницький. 




























Протягом 1830–1870 при монастирі діяв притулок для знедолених дітей. В 1858 році ченці-капуцини заснували лікарню при монастирі. Під ту пору клир монастиря налічував 20 монахів. У 1887 році царський уряд ліквідував монастир капуцинів, братія перейшла на нелегальне становище і залишалася в місті до початку 20 століття, а костел став парафіяльним. 






























В 1906–1908 роках парохом служив о. Ф. Мілецький, в 1913–1920 о. Ю. Карпінський, згодом заарештований і засланий на Соловки. За радянські часи у 1935 році святиню зачинили (богослужіння відбувались у 1942–1947 роках). Потім храм пристосували під будинок культури, а повернули його вірянам 1989 року. 


а потім мій провожатий, місцевий монах запропонував спуститись у підземелля монастиря...
















поховальні ніші...








цегла, з якої складено фундамент церкви...














Частково відремонтований костел освятив 24 грудня 1989 року майбутній єпископ о. Ян Ольшанський MIC. У різні часи місцевою парафією опікувались майбутні єпископи оо. Станіслав Широкорадюк OFM та Станісла Падевський OFM Cap. Парафію обслуговують францисканці-капуцини (орден Братів Менших Капуцинів), з вересня 1995 року працюють черниці-йосифітки згромадження Сестер св. Йосифа.


також, монах приніс два фоліанти (уснрпі) зі старими фотографіями монастиря і церкви (ймовірно на момент передачі комплексу церковній общині)...
























Храм спочатку входив в ансамбль монастиря, споруди якого оточують пам'ятник із трьох сторін (крім західної), утворюючи на півдні внутрішній, прямокутний у плані клуатр. Складений з каменю та цегли, є пізнім варіантом тринефної базиліки з виділеними в плані і по висоті центральним нефом і апсидою, що мають плоске перекриття, з низькими бічними нефами і нартексом, перекритими хрестовими склепіннями. 


























Вхід у будівлю на заході через невеликий, прямокутний у плані притвор. Декор пам'ятника слабо виражений: головний, західний фасад акцентований трикутними фронтонами над центральним об'ємом і притвором, волютами (що об'єднують по фасаду високий головний неф і низькі бічні), пілястрами, що прикрашають притворні стіни.


























В інтер'єрі центральна нава з'єднається з бічними через арки, що спираються на пілони. Між кожною парою пілонів влаштовані балкони, що виходять у центральну наву. У західній частині над нартексом балкон-емпора спирається на масивні стовпи, прикрашені пілястрами. Низькі бічні обсяги надзвичайно вузьких нефів та нартексу виразно підкреслюють перехід у значний за масштабами простір центрального корабля.
























Будівлі, що примикають до костелу, повідомляються з'єднуються з ним через входи на північному сході та південному заході. Святиню перекрито двоспадовим бляшаним дахом з сиґнатуркою над другим прогоном. Пам'ятник є характерним прикладом пізньобарокової архітектури.


декілька архівних файлів...
план церкви


початок ХХ століття...


1916


1920






1986. Пам'ятники містобудування та архітектури УРСР



Джерела:

https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=akphm&p=hmskskjn&l=u&n=12

https://www.pslava.info/StarokostjantynivM_CloisterKapucyniv_KostelSvIoanaPredtechi,272211.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Святого_Івана_Хрестителя_та_монастир_капуцинів_(Старокостянтинів)

https://polona.pl/search/?query=Starokonstantyn%C3%B3w&filters=public:1



 


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 

 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина". 



Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 

Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 

Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 


 та

 


 


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))