Середнє Водяне. В цьому румунському селі на Рахівщині збереглися дві дерев'яні Миколаївські церкви, характерні як для українських сіл долини Тиси, так і для кількох румунських сіл. У Закарпатській області румуни проживають у селах Біла Церква, Глибокий Потік, Діброва, Середнє Водяне, Топчино, а також частково в містечку Солотвині.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Зараз нас цікавить нижня церква – двозрубна, тридільна, з п'ятигранним вівтарним зрубом, збудована з дубових брусів. Церква виникає якось несподівано за черговим поворотом дороги. Підозрюю, якби не монструозні велетенські особняки селян, побачити святиню було б простіше, а так вона губиться за всім цим багатством.
Колись на церковний двір вела дерев'яна брамка, нажаль, її вже немає. Усі об'єми вкриті високим двосхилим дахом та охоплені опасанням. Усередині центральний зруб перекрито коробо-вим склепінням, бабинець – трапецієподібним, а вівтарний зруб – плоским перекриттям.
Над бабинцем – висока башта, вкрита строгим шатром, характерним для багатьох марамороських церков. Дахи вкриті дерев'яним ґонтом. Суворий на вигляд храм позбавлений будь-яких прикрас, хіба що невеличкі віконця порушують монолітну поверхню зрубів.
Цікавою особливістю є те, що двері влаштовано на південному фасаді. На зрубі збереглася дата: «Подважен бисть храм святий року божого 1699». Напис також розповідає, що майстер був українцем, а церкву підважували для заміни нижніх зігнилих колод зрубу. Отже, храм збудували щонайменше за 40 – 50 років до підважування, тобто в 1640 або 1650 році.
У 2011-2013 роках був проведен ремонт старої церкви, за який відновили дах і гонтове покриття як самого даху, так і вежи. При проведенні внутрішніх робіт були виявлені невідомі раніше настінні розписи. В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 209).
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
Ще донедавна церква була діючою, доки греко-католики не збудували в селі у 1994 році нову велику муровану церкву Петра і Павла. Але й зараз раз на рік у стародавньому храмі проводять богослужіння.
В 2018 році церква визнана об'єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (№ 070043).
Трошкі архівного...
1921. Фото Флоріана Заплетала (Florian Zapletal) з книги "Dreveni kosteliky Zakarpati"
1939. З книги Bohumil Vavrousek "Cirkevni pamatky na Podkarpatske Rusi"
1939.
1970. Гоберман Д. Н. Пам'ятники дерев'яної архітектури Закарпаття.
1985. Пам'ятники містобудування та архітектури
1996. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.
2006. Фото Томаша Главачка
2010. Фото з сайту castles.com.ua
2016. Власні іфото проекту з експедиції 2016 року.
2018. Фото з сайту castles.com.ua
Джерела:
https://www.pslava.info/SerednjeVodjaneS_CerkSvMykolyNyzhnja_2000CerkvyUkrajinyZakarpattja,117942.html
https://castles.com.ua/apsa-de-mijloc.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Св._Миколи_(Середнє_Водяне,_нижня)
https://uzhgorod.net.ua/news/125990
http://www.derev.org.ua/zakarp/seredne_vod1.htm
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))