Селище (колишній Черленків) – село поруч з містом Гнівань всього в десяти кілометрах від Вінниці. Відомо завдяки руїнам Черленківського замку, одна з башт якого гордо підвищується над крутим берегом Південного Бугу.
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00304_middle.png
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00296_middle.png
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00297_middle.png
Хоча Черленків вперше згадується у 1620 році, історики датують його виникнення XIII століттям. Неподалік від поселення проходив Кучманський шлях і була розташована переправа через Південний Буг. За одною з версій у другій половині XIV століття литовські князі Коріатовичі побудували ту дерев'яну фортецю. Можливо, замок існував тут і в часи утвердження на подільських землях Речі Посполитої, та був одним з найважливіших оборонних пунктів на її східному кордоні. У 1448 році Черленків отримав Магдебурзьке право.
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00298_middle.png
У 1624 році містечко було спалено в результаті нападу Буджацької орди. Мешканці Черленкова після зруйнування міста заснували поруч нове поселення з назвою Новий Черленків. А старе поселення отримало назву Старий Черленків, яке згодом трансформувалося на безлике Селище.
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00300_middle.png
Кам'яний замок в Старому Черленкові збудував в середині XVII століття хтось зі шляхтичів Черленковських – власників містечка.
У 1640 році один з останніх представників роду, Анатас Черленківський, постригся в монахи греко-католицького ордену василіан. Він запросив ченців з Почаєва і подарував їм сусіднє село Ровець. У 1648 році до них приєдналися монахи-домініканці, які втекли зі зруйнованого козаками домініканського монастиря у Вінниці. Неподалік від замку ченці обох орденів збудували монастир.
Останки дзвінниці на повороті до замку...
Кляштор у Черленкові виглядав трохи по-дивному. Це був такий собі подвійний монастир, де на першому поверсі монастирських приміщень жили ченці домініканського ордену, а на другому – василіани. До наших часів в центрі села по дорозі до замку збереглися руїни дзвіниці монастиря (у каментах, vlad dor стверджує що — ...у 1811 році побудовано дзвіницю православної церкви, оскільки у клірових відомостях за цей рік вона значиться як «„новозбудована“». До василіанського монастиря вона відношення не має...), які фактично знаходяться на городі одного з місцевих мешканців. Дивна ситуація: якщо замкові руїни значаться в реєстрі пам'яток архітектури, то дзвіниця є такою собі «невидимкою», долею якої не опікується ані держава, ані церква).
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6327_small.png
В середині XVIII століття власниками Черленкова стають шляхтичі Щеньовські. Близько 1750 року господар містечка трахтемирівський староста Станіслав Щеньовський відбудував замок, укріпив його гарматами та розмістив в ньому постійний гарнізон.
повернемось до замку — погляд з небес...
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/DJI00303_middle.png
Його нащадок, брацлавський воєвода Онуфрій Щеньовський, брав участь у Барській конфедерації та був розбитий московськими військами під Білою Церквою у 1768 році. За наказом царського уряду він вимушений був розібрати замкові стіни, внаслідок чого фортеці втратила оборонне значення. На протилежному березі Південного Бугу він звів нову резиденцію в стилі неоготики, яку знищили під час революції.
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6301_middle.png
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6302_middle.png
Від замку залишилися руїни двох веж, які розташовані на високій терасі над меандрами річки. Збереглися і залишки замкових фундаментів, а також «підземні ходи зі скарбами», які, за переказами, вели аж до Вінниці =).
Найкраще збереглася двоярусна шестигранна вежа з обтинькованим фасадом і рустованими кутами. З початку 1800-х років вона була перетворена на родинний склеп Щеньовських. Її прикрашав купол зі шпилем, а про колишній оборонний характер вежі нагадували амбразури у нижньому ярусі. Цинкові труни у склепі, як у казці, висіли на ланцюгах. Всі поховання знищили більшовицькі окупанти після революції, труни були викинуті з башти. Одну труну використали як перехідний місток через струмки, що тут протікають. Іншу ж, за спогадами старожилів, кинули у Буг і коли вона пливла, плаття померлої власниці розвивалося на вітрі. І таке варварство довелося бачити та переживати місцевим жителям…
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6305_6308_middle.png
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6309_6313_middle.png
Друга, квадратна у плані вежа, після втрати замком оборонного значення перетворилася на романтичний мінізамок. Вона була майже знищена вже в часи незалежності, залишилися лише фундаменти.
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6314_6316_midle.png
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/24. SELISCHE/IMG_6317_middle.png
Декілька років тому за «відбудову» Черленківського замку взявся колишній голова Державної митної служби України Володимир Скоморовський, який планував розмістити у стилізованих під замок будівлях готель з рестораном та музеєм. Чи проводилося археологічне обстеження і, чи наданий дозвіл будівництва на фундаментах та в охоронній зоні — невідомо.
За ствердженням vlad dor (з каментів) проводились розкопки у 1969 та 2000-х роках. Знайдено багато трипільскої кераміки, деякі зразки унікальні. Артефактів 10-15 століть не знайдено.
Замчище до початку забудови
та в процесі
ще декілька старовинних карток
і на останок малюнок Наполеона Орди
Джерела:
http://andy-travel.com.ua/cherlenkiv-selishche
http://www.castles.com.ua/selysche.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:N.Orda-Sedlische.png
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!