Успенська церква – пам'ятка архітектури оборонного типу XVII століття у місті Підгайці Тернопільської області. Храм збудований з каменю у 1650-1653 роках на кошти власників міста – магнатів Потоцьких. Фундаторкою Успенської церкви була друга дружина власника міста Станіслава Потоцького Анна Могилянка. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html








головний портал


1880-1920, в коллекції С. Колодницького чомусь вони названі бічними дверима, а бічні — навпаки головними...








Церква за стилем побудови відноситься традиційної української архітектури у поєднанні з ренесансом. Храм тридільний, складається з вівтарної частини, квадратної нави і бабинця. Увінчували святиню три куполи ренесансних форм з ліхтариком, так було занедавно. Зараз вони блискучі, під зололо, спотвореної форми.












бічный портал, через який ми попедем в середину


1880-1920


Цікавою за своєю формою є вівтарна частина: ззовні вона гранчаста, всередині – кругла. Бабинець теж вирізняється своєрідністю: на другому ярусі знаходяться хори, на третьому – каплиця, яка використовувалась також як оборонне приміщення, під самим притвором – глибокі підземелля. 








 


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

 






Головною родзинкою архітектури храму є бойовий аркадний обхід над карнизом навколо куполів над навою і вівтарною частиною, якого немає у жодній іншій церкві в Україні. На іконах XV-XVI століть та мініатюрах рукописів XIII-XIV можна побачити храми з таким завершенням. 














На даний час можна лише констатувати, що бойовий аркадний обхід зберігся лише в Успенській церкві у Підгайцях, тоді як інші церкви з таким же завершенням просто не дійшли до наших днів. Фасади храму оздоблені пілястрами, портали і вікна – білокам'яними різьбленнями.























В інтер'єрі церкви домінує бароко, яке представлене розписами і вівтарем XVIII століття. З первинного іконостасу XVII століття залишились лише дві дерев'яні скульптури святих апостолів Петра і Павла. На сьогоднішній день вони зберігаються у фондах Національного художнього музею Києва (за іншими джерелами зберегається первинний іконостас з XVII сторіччя).










Храм опоясує товстий кам'яний мур. У 1876 році недалеко від церкви встановлено пам'ятний хрест на честь Святої Тверезості. У ХІХ столітті біля церкви встановили дзвіницю на місці попередньої, яка згоріла у 1889 році. Дзвіниця Успенської церкви знаходилась неподалік Львівської брами і здавна виконувала також функції оборонної вежі в часи небезпеки та була частиною міських укріплень Підгайців.












На даний час Успенська церква належить вірним Української Автокефальної Православної Церкви. Всередину церкви нам вдалось попасти тільки завдяки міському осередку по охороні пам'яток (якщо вони так правильно звуться і якщо не зраджує пам'ять, а вона може =), за що їм велика подяка. Вони також организували нам доступ всередину до всіх інших пам'яток Підгайців, про яки ми розповідали раніше. 










 


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

 


А звів нас з ними — той самий священних, шо не хотів нас пускати до Успенської церкви =). Він сам їм зателефонував, настояв щоб прибули до церкви та вияснили — а хто це такі і навіщо їм потрібно знімкувати всередині. Так нам звезло. Прибуло дві жіночки — начальниця та її співробітниця. Поспілкувались. Нас, як завжди дорікнули шо треба попереджати про визити, но на наше запитання — а можете допомогти — відповили шо спробують — і таки змогли, ми попали всюди, куди було заплановано… Тому, ще раз — велика подяка — так повинно бути на всіх теренах нашої країна, але…





до позолоти...



погляд на останок...

 


Джерела:

https://drymba.com/uk/1032605-uspenska-tserkva-pidhaytsi-ternopilska

https://castles.com.ua/pi.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Успенська_церква_(Підгайці)

http://irp.te.ua/oboronni-hramy-ternopil-shhy-ny-uspens-ka-tserkva-v-pidgajtsyah/

http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=10218

http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=10202

 


 

 
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))