Підгайці, однойменного району, що в Тернопільському районі. Ствержують, що вони, саме маленьке місто Тернопільщини, а ще тут аж чотири архітектурні пам'ятки, які треба відвідати. Сьогодні ми розповідаєм про дерев'яну Спаську церкву 18 століття та дзвінницю поряд з нею. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html














Храм саме на цьому місці стояв здавна, а в 1753 році місцева громада поставила на місці старенької дерев'яної церквиці нову споруду, яка згоріла вже за кілька років. За написом на одвірку нині існуючої церкви, її звели все на тому самому місці у 1772 році.
Будівля була (і є) типовим представником галицького типу дерев'яних храмів. Тридільна, тризрубна, трибанна, одноверха, з рубаного дерева — все як має бути. Відомий опис церкви з 1803 року. 












В 1851 році церква пережила ремонт, під час якого до її вітарної частини було добудовано з півночі велику прямокутну різницю, зведено нові хори над бабинцем, а верхи над бабинцем і вівтарем розібрані. Так і лишилася одноверхою. Баня храму — наметова на світловому восьмерику, завершена сліпим ліхтарем з маківкою. 
















Оперізує святиню піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Ці вінці поєднані між собою простим замком з двостороннім вирізом. Головний вхід, розташований традиційно в південній стіні бабинця, має різьблений ґанок. 




















Віконні прорізи в стінах надопасання прямокутні, у восьмерику — круглі. Всередині нава розкрита у висоту, в бабинці і вівтарі — півциркульне склепіння, влаштоване в 1851 році під час ремонту.
Стіни храму вкриті розписами з ХІХ століття. Бляха, яка вкриває зараз церкву — не пошесть останніх років. Гонт на храмі замінили на бляху ще в 1927 році.

















 


з книги Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР, 1986 року:
Неф квадратний в плані, бабинець і апсида — прямокутні, довга сторона орієнтована по поздовжній осі будівлі. Бічні зруби однакової висоти. Неф значно перевершує за обсягом бічні зруби, перекритий зімкнутим зрубним склепінням на світловому восьмерике.
В інтер'єрі великі вітрила, за допомогою яких четверик нави переходить в восьмерик, врублю з підйомом догори, ілюзорно підсилюють висотне розкриття простору. Бабинець і апсида перекриті циліндричними рубаними склепіннями, захованими зовні під двосхилими дахами.






















Простір бабинця розкрито в неф п'ятигранним вирізом, прикрашеним у верхній частині мотивом "заплічок". Високо влаштоване опасання ілюзорно зменшує обсяги, пом'якшуючи співвідношення разновеликих частин споруди. Зіставлення в композиції горизонтальній розчленованості з вертикалями врівноважує обсяги. Вхід на південному фасаді бабинця оформлений різьбленим ганком. Круглі вікна, прорубані в діагональних гранях восьмерика, і трикутні фронтончики, що декорують південний і північний фасади нефа, з'явилися пізніше.


план церкви


1930-ті


1930-80 — ті


1986


1991, Жаркіх




Двоярусна квадратова стовпова дзвіниця стоїть на південний схід від церкви. Нижній ярус дзвіниці, оперезаний двома піддашшями, набагато вищий за верхній ярус з голосниковою аркадою (яка стала значно меншою в порівнянні з фотографією 1930-х років).















Джерела:

https://castles.com.ua/spas-halych.html

https://www.pslava.info/PidgajciM_CerkSvSpasa,233041.html

https://docplayer.net/73852613-Na-varti-zakonu-konstituciyi-prav.html



 


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 

 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина". 



Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 

Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 

Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 


 та

 


 


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))