Синагога в місті Підгайці Тернопільської області – пам'ятка оборонної і сакральної архітектури. 
Уперше про синагогу в Підгайцях є непряма згадка 1552 року. Сучасна будівля зведена, очевидно, наприкінці XVI ст., за даними документів, вже існувала 1627 року. Спочатку це був аріанський собор(існує така думка, яку вважають хибною , що первісна споруда належала соцініанам і була молитовним будинком), а у 1640 році його пристосували під синагогу. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html








начебто ціла


але, й ні, руйнація посувається...


Проте аріани були протестантською сектою в лоні Римо-католицької церкви і в час Реформації боролися за приміщення старого підгаєцького Костелу Пресвятої Трійці, який захопили близько 1600 року, про що є історичні свідчення. Також висловлюється думка, що підгаєцька синагога збудована ще раніше — наприкінці XV — на початку XVI ст., проте доказів цьому нема.









У польськомовному «Путівнику по воєводству Тарнопольському» (1928) висловлена гіпотеза про те, що будівля спочатку була вірменською церквою, збудованою майже водночас з Успенською церквою за проектом тих самих архітекторів.








Божниця зведена з пісковика, квадратна в плані з товстими стінами, укріплена контрфорсами зі східної стіни. Фасади синагоги прорізані високими вузькими стрілчастими вікнами, а високо на західній і східній стіні є ще по одному круглому віконечку. Перекриття не збереглися.




а так було...






До божниці можна було потрапити через головний портал в ренесансному стилі. Ще до недавна його прикрашала збережена верхня частина. Над головним входом був надпис на івриті: «Це царські ворота – тільки праведні ввійдуть через них». 








На зображенні – вівтарна частина синагоги у Підгайцях (фото – кін. ХІХ –поч. ХХ ст.). Рідкісне фото внутрішнього вигляду синагоги, зокрема його вівтарної частини – Арон-Гакодеш. Кілька сходинок ведуть до білої фани із зіркою Давида. Поручні сходів та вівтарна частина – це мистецьки виконане з металу мереживо єврейських символів, у центрі – двоголовий орел – герб Австро-Угорщини. Між крилами орла – шестикутна зірка Давида, по середині якої – цитата з Тори. З правого боку на столі велика срібна мінора, оточена з боків підсвічниками менших розмірів. З обох боків Арон-Гакодеша зі стелі звисають гарної форми так звані «павуки». Поруч місцевий єврей у характерному для цього часу одязі.



Скорише за все, це фото не з тернопільских Підгайців, а з тих шо у Львівський області, хоча згадку про синагогу в них я не зустрів. У всякому разі ми бачимо приклад вівтарної частини синагоги...



В синагозі знаходився молитовний зал для чоловіків, а для жінок з північного і південного боку добудували одноповерхові галереї, які поєднувалися з чоловічим молитовним залом невеликими віконцями. 








до пограбування...


 


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.




Невідомо, чи потерпіла синагога під час Першої світової війни, але під час Другої її пограбовано.
У радянський час споруду використовували як склад райспоживспілки. Жіночу галереї обличкували керамічними плитками, замурували віконні прорізи до головного молитовного залу, перекрили дах. В інтер'єрі храм колись вкривали розписи, а тепер лише подекуди збереглось оздоблення: кам'яне різьблення вівтарної шафи (втрачене), рослинний орнамент і ліпнина. В 2014 році синагогу було пограбовано. 


Старі фотографії та поштівки




Існує декілька версій. Перша — можливо вкрадання було зроблено на замовлення поцінувачів іудаїки. Друге — вкрали іноземні паломники і не без допомоги місцевих помічників (подільників), які вирішили «втовкті живу копiєчку», вважається зараз вкрадене є прикрасою якоїсь божниці за кордоном і виконує свою пряму функцію. Третє — вкрали дослідники-реставратори, що незадовго до того інспектували синагогу. Ну і ще одна версія — реликвії просто сховали місцеві мешканці щоб врятувати від вкрадення і повернуть як тільки почнеться маштабна реставрація.






Синагога знаходилась недалеко від Галицької брами і виконувала оборонну функцію в захисті Підгайців. Існують припущення, що на верхній частині храму був бойовий ярус з бійницями, який не зберігся. На даний час синагога перебуває в аварійному стані, потребує консервації і реставрації. Се пам'ятка національного значення — одна із семи найбільших кам'яних синагог 17 ст. в Україні.





план


Вночі 11 травня, під час серйозних дощів почалось остаточне руйнування однієї із опор, яка і до того була в жалюгідному стані, вона впала та перекрила дорогу. Обвал, який стався, загрожує повним руйнуванням двох стін синагоги. 
Ми були там у жовтні 2018, за півроку до трагедії. Судячи с того, шо подальшої інформації ніякої нема — віз, як то кажуть і нині там...
Якщо маєте інформацію про сьогоденний стан пам'ятки — пишить у каментах та надсилайте свіжі фотографії...


 


Джерела:

https://drymba.com/uk/1032608-oboronna-synahoha-pidhaytsi-ternopilska

https://uk.wikipedia.org/wiki/Синагога_(Підгайці)

http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=10211

https://teren.in.ua/2018/02/20/kudy-znykly-relikviyi-synagogy-u-pidgajtsyah-foto/

https://pidgayci-miskrada.gov.ua/istorichna-dovidka-17-45-55-24-01-2018/

https://www.pslava.info/PidgajciM_Synagoga,233108.html

https://te.20minut.ua/Podii/u-tsetnri-pidgaytsiv-cherez-doschi-obvalilas-sinagoga-yaka-e-pamyatkoy-10868645.html

http://irp.te.ua/sy-nagoga-v-pidgajtsyah/

 


 

 
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))