Минуле Озерної тісно пов'язане з історією Галичини. З 981 року Галичина близько ста років була частиною Київської держави, потім стала окремим Галицьким князівством, найвизначнішим князем якого був Ярослав Осмомисл. Після його смерті Волинський князь Роман Мстиславич об'єднав його з Волинським і створив міцну Галицько-Волинську Державу. Вона проіснувала близько 150 років. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html











У документах Озерна згадується у 1542 і 1545 роках, вже як містечко, що належало Яну Амору Тарнавському, а з 1615 року — Якубу Собеському — батькові пізнішого короля, що закупив землі від Озерної до Золочева, які як спадок переходили з покоління в покоління Собеським.





1648 року прямуючи до Львова, козаки на чолі з гетьманом Хмельницьким проходили Озерну. Наступного 1649 року лицар козацької слави на західній околиці містечка готував своє військо до Зборівської битви. Тут у глибоких видолинках місцевості була можливість приховати військові загони для несподіваного нападу на ворога та забезпечити коням водопій. Звідтіля гетьман зі своїм військом вирушив до битви та 16 серпня почав здобувати Зборів, а з Озерної на допомогу козакам підходили татарські відділення, частина яких була залишена ще під Озерною. У жорстокій Зборівській битві козаки здобули перемогу.





У 1655 році козаки Богдана Хмельницького, повертаючись з походу з російськими військами на Кам'янець-Подільський та Львів  мали бій під Озерною з татарами, які поспішали на допомогу полякам. Битва закінчилася безрезультатними переговорами хана з Хмельницьким. З тих часів на озернянській землі залишилася могила полеглих козаків, невисокий пагорб якої підіймався над землею при автошляху з південного боку «кривулі», де дорога на Зборів відхиляється на північний захід.





У 1740 році внучка короля Марія Кароліна де Буйон продала маєток Радзівіллам. В Озерній був замок, який знаходився на земляних валах, де сьогоднішня лікарня. Пізніше його зруйнували кочовики. Збігали десятиліття. На місці зруйнованого, завмерлого містечка, на старих згарищах з'являлися нові житла. Озерна почала оживати, у 1772 році вона мала 150 осель. Далі був Австрійський період. 





Десь в цей час в Озерній  мешкала родина Баранськіх, цвинтарна каплиця якої є метою нашої подорожі. Хто були ці пани Баранські, де жили та чим займались — історія замовчує, але родина була заможна, як що мала кошти на будівництво своєї особистої каплиці. Щонайменше п'ятеро з цієї родини поховані в склепі під каплицею, на стінах якої збереглось 5 табличок з іменами і є місце ще, де можливо також була ще одна. Єдиний з похованих тут, кого знайдено в польських волинських метриках це Franciszek Goliszewski...






Всередині вандали майже все понищили. Само поховання розграбовано та завалено сміттям, останками перекриття та даху будівлі, залишками сигнатурки. Буйна рослинність бере своє, займаючи внутрішній периметр каплиці. Каплиця побудована з пісковику, має по-мистецьки обрамлений головний портал з трикутним завершенням і двома епітафійними дошками.


трохи старих пам'ятників





 


Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Озерна_(Зборівський_район)

https://koscioly.livejournal.com/tag/kaplica%20filialna

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!