Текст і частина фотографій наведених в даній статті використана з люб'язного дозволу Сергія Котелко, з його великого і багатостороннього опису, після травневого 2008 року відвідування Ободівки (http://www.sergekot.com/obodovka-chast-i/). Текст з того часу не втратив актуальності. Мої фотографії квітня 2015 року доповнять розповідь.
Тут, на фото напевно 50-х70-х рр фонтан і площа перед палацом. Ще цілі. Але вже із зіркою.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
алея парку і справа новий корпус навчального закладу
" Ободовка, местечко, принадлежит дворянину Подольской губернии Феликсу Людвиковичу Собанскому (римско-католической веры). Владетель живет въ имении и самъ ведетъ хозяйство, почтовый адрес —местечко Ободовка. Всей земли въ именіи 4208 д., въ томъ числе усадебной—46 дес. пахотной—1980 д., леса—1928 д., выгона—-16 д. и неудобной—188 д. " *
* Помісне землеволодіння в Подільській губернії. Укладач В.К. Гульдман. 1898 i>
Однак повернемося до господаря маєтку — Феліксу Людвіговичу. У січні сім'я графа Фелікса зазвичай виїжджала з Ободівки в подорож, причому завжди за схожим маршрутом — Відень, Карсбад (Карлові Вари), Неаполь, Рим, Париж, Варшава і назад до Ободівки — в липні. В ході цих поїздок вони купували багато красивих речей: старовинні картини, скульптури і дорогоцінні дрібнички, які потім прикрашали кімнати в Ободівці. У палаці була шикарна бібліотека в майже 12 000 томів.
У своєму щоденнику Марія Собанська також згадує липень 1899 року — відвідування Ободівки єпископом Лучко-Житомирським Болеславом Ієронімом Клопотовським: "Великий день в урочистій службі в церкві. Благословення. Натовпи прихожан. А ввечері (16 липня) в палаці великий обід в їдальні для єпископа і священиків, які супроводжували його, для гостей, місцевих чиновників і власників прилеглих цукрових заводів. "
Володимир Шмерлінг: -
"Вся прислуга його, 60 лакеїв носила на грудях польський герб Собанського. Цей герб був золотом вишитий на попонах коней. Щороку з Парижа проїздом через Варшаву приїжджав граф Собанський в свої володіння.
З Варшави їхали в кареті, яку запрягали в дванадцять коней. Посередині сидів граф, а ззаду карети містилася кухня. У кареті кухар сидів. Попереду карети, по дорозі, мчали вершники. Карета була побудована як вагон залізниці.
Коли доглядав граф за панночками, пропонував:
- А чи не хочете до Варшави покататися?
Запрягали в карету дванадцять коней, стелили їм під ноги килими і пан Собанський сам садив в карету панночку. "
За спогадами, він був досить турботливий до тих, хто у нього працював — вони мали забезпечене майбутнє, пенсії, різні товариства допомоги і допомагав їх дітям з освітою. Втім, є і зовсім протилежні спогади.
Феликс Людвигович Собанский
Портрет надано Михаилом Собанским.
На початку ХХ століття Фелікс Людвигович, разом з сином Михайлом відкривають в Ободівці сільськогосподарську школу. У 1909 році помирає його син Казимир Феліксович (Kazimierz Maria Franciszek hr. (Primog.) Sobański), відомий нумізмат. Ось що писала про це газета тих років:
"Варшава, 17.II. Померлий днями у Варшаві граф Собанський заповів місту на благодійні і просвітницькі цілі капітал в 30 000 руб., А також рідкісну величезну колекцію монет всіх країн і епох, оцінювану в 100 000 руб." *
Марія Собанська-Грохольська пише -
"... я не можу забути доброго до нас дядьки. Ієронім (Собанський, чоловік Марії Грохольська) був його хрещеним сином. Одного разу, в 1909 році, коли у нас виходило проводити неділі з дітьми в Ободівці, дядько просив нас прийти до нього в покої. Я пам'ятаю, як вся моя четвірка дітей залізла на нього, і як він ходив з хлопчиками на плечах і з дівчатками на руках. Після короткої розмови, дядько дав моєму чоловікові залізний ящик зі ста тисячами рублів! Цей дар допоміг нам в майбутньому придбати власність маєтку в Війтівкі і Краевке ... "
Останні роки життя граф Фелікс Людвигович Собанський провів в основному в Парижі, продовжуючи фінансувати місцеві польські товариства, а з 1910 року був членом Польської асоціації працівників літератури і мистецтва в Парижі. Він помер там же, в Парижі, 29 листопада 1913 року, там же і похований — в підземеллі костелу Св. Августина. Наступного року родина перевезла останки на батьківщину, проте, як пише Марія Грохольська-Собанська, не всі змогли приїхати і попрощатися з її дядьком — похорон відбувся вже після вбивства у Сараєві, кордони вже не були відкриті, насувалася грізна буря ...
Ось як вона характеризує свого дядька в цілому -
"Він був дуже розумною людиною, чудово керував справами і маєтками яких мав досить. Коли він отримав їх в молодості, стан маєтків залишало бажати кращого. Але велика робота і наполегливість привели їх в квітучий стан. Ободівка стала найбільшою і процвітаючою економією в цьому районі . Будучи людиною з великою особистою чарівністю, Дядя Фелікс був людиною залізної волі, і його синам доводилося з ним не солодко. Кожному доводилося слухняно слідувати його правилам, які він встановлював в надії, що він завжди правий — , Часто так і було. Вони називали його "Патріархом" або "тираном ле-де-ла Podoli" — в тому числі за його організаційні здібності, і перш за все якості характеру ".
Такий був господар Ободівки.
* Русское Слово, від 3-го березня 1909 року. I>
Пол на терасі був викладений мармуровою плиткою …
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4617_4619_middle.jpg
правий дворової фасад
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4620_middle.jpg
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_46201_middle.jpg
У палаці головним, по видимому, був другий поверх, який мав подвійне освітлення — звичайні і круглі вікна зверху
Таже частина палацу, 1959 рік
фотографія із зібрання IS PAN
Труба опалення палацу. Побудована вже в ті часи, коли тут була школа
задній фасад
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4621_4624_middle.jpg
Михайло Феліксович Собанський
Портрет надано Михайлом Собанським
Трохи історії:
Дружина Фелікса Людвіговича, Емілія Казимирівна, померла в 1921 році в Парижі.
Старшим сином Фелікса Людвіговича, був Михайло Феліксович (Michał Maria Ka hr. (Primog.) Sobański). Йому належало маєток Вільшанка, причому з точно такою ж кількістю десятин, що і у батька — 7166. У Михайла було двоє синів — на честь діда старшого назвали Феліксом (Feliks hr. (Primog.) Sobański ) (1890-1965), а молодшого — Антонієм (Антоній-Маріан-Генріх). Антоній народився в Ободівці в 1898 році. За прикладом свого діда Фелікса, в молодості захоплювався журналістською справою (правда, як ми пам'ятаємо, більше по частині володіння виданням). Антоній так само захопився цим і став досить відомим польським журналістом. У 1905 батьки переїхали до Варшави. Тоні Собанський, як його на американський манер звали знайомі, вільно знав 6 мов, співпрацював з польськими виданнями, британськими Times і ВПС. Найцікавішою його працею став "Громадський в Берліні" (Cywill v Berline, Antoni Sobanski), де він цікаво описує зародження тоталітаризму в Німеччині в 1934 році. Граф Антоній Собанський не залишив потомства. Він мав власний будинок в Лондоні і фільварок в США, в Санта-Фе. Помер він в Лондоні, в 1941.
До речі, Антону Михайловичу — так він звався в Росії, а Польща як ми пам'ятаємо, до подій 17-го року була частиною країни, належав свій маєток — Рекчінци в Ямпільському повіті і Хоменки в Могилів-Подільському повіті* Подільської губернії.
* Список Землевласників Ольгопольського повіту на 1914 рік
Граф Антоній Собанский
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/DJI00025_middle.jpg
Далі трапилася Перша Світова війна, найстрашніша в історії Європи, повністю перекроївша всю європейську карту і прийведша неминуче до Другої Світової. Ця ж війна позбавила Собанських їх величезних володінь на Поділлі. Схоже назавжди. Відомо, що Михайло Феліксович Собанський після початку війни відкрив в Ободівці лазарет для поранених. Як Собанських зустріли події 1917 року — точно не відомо. Здається їм просто довелося бігти.
Зате відомо, що було далі.
Фотографию надав Григорий Шмерлинг.
Після перевороту 1917 в Ободівці була влаштована комуна, "Бессарабська комуна", яку очолив ні хто небудь, а сам Григорій Котовський. На сторінці видання "Независимая Молодова" за 28 жовтня 2005, в статті, присвяченій 110 річчю кінематографа пишеться: -
"До цього часу, навіть при відсутності власної знімальної бази, в Молдавії були зняті кілька документальних і ігрових кінострічок випускниками Одеського кінотехнікуму. У 1928 році випускником кінотехнікуму Г. Александровим була знята повнометражна документальна стрічка" Бессарабська сільськогосподарська комуна ". Ця комуна, організована Г. І. Котовскім, полягала в основному з демобілізованих бессарабцев, яким повернення на батьківщину нічого доброго не обіцяло. Комуна була зразковим сільськогосподарським підприємством на лівобережжі Дністра в колишньому панському маєтку Ободівка. Тут видавалася власна газета -багатотиражка "Бессарабська комуна". Під час жнив редакція газети виїжджала прямо в поле і там, встановивши друкарський верстат на платформі вантажівки, випускала свіжий номер, де висвітлювався хід збирання врожаю ".
На цій фотографії ще видно галерея, що з'єднувала частини палацу. Табличка, що приводилася раніше, взята з цієї фотографії — на ній палац ще зовсім цілий.
Фотографію надав Григорий Шмерлинг.
Комунари повісили свою, але чомусь не збили стару табличку
Наостанок ще одне фото палацу, зроблене Володимиром Шмерлінг вже в 1935 році. Характерно, що палац значиться вже не Комуною ", а Палацом культури комуни. І табличка Собанського є, а комунарської вже немає.
Фотографію надав Григорий Шмерлинг.
Треба відзначити, що як пише Dziennikpolski 24, всі роки радянської влади палац простояв у цілком пристойному стані, досить доглянутий, правда без меблів, картин, і здебільшого внутрішнього оздоблення.
і ще кілька фотографій не увійшли в розповідь
пара коптерних кадрів
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/DJI00025_middle.jpg
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/DJI00028_00030_middle.jpg
верх парадного порталу
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4613_middle.jpg
частина між центральним порталом і вежею
переросток — https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4667_4669_middle.jpg
віконні отвори і верхівки колон
ліва дворова частина від обрушилася лівій частині палацу
інші частини
1-https://site.ua/madmaxua/spadshhina-obodivka-palac-sobanskix-castina-1-i7zpn3j
2-https://site.ua/madmaxua/spadshhina-obodivka-palac-sobanskix-castina-2-iy2e2m8
3-https://site.ua/madmaxua/spadshhina-obodivka-palac-sobanskix-castina-3-i08znrw
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))