Запис 21 грудня 1439 року в «Актах ґродських та земських» свідчить про існування поселення (села або міста) Мужилів (згадується Стефан з Мужилова, лат. Stephano de Muzilow). наступна – 1447 р. Назва села походить, за однією з версій, від першого поселенця Мужила, або волоха Івана Могили (Мугили).




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html















За іншою версією, назва села – від татарського слова «мурза». У давнину татари нападали на Україну, деякі залишались і поселялися на тому місці, де розташований Мужилів. Поселення називали Мурзилів. Згодом татари зукраїнізувались, а назва трансформувалась у Мужилів. Нині село складається з трьох частин: Старий Кут, Мохунівка і Капелія.



360° панорама
Для перегляду на весь екран, у високій якості, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі











За Австро-Угорщини і Польщі функціонувала школа з українською та польською мовами навчання.
1785 в селі було 150 дворів, 1059 жителів;
1900 – 77 дворів, 440 жителів;
1921 – 327 дворів, 1955 жителів;
1931 – 437 дворів, 2259 жителів.
Діяли філії «Просвіта» (1900), «Сокіл», «Сільський господар», «Рідна школа», «Союз Українок» та інших українських товариств, а також кооператива. У 1902 р. велика земельна власність належала Францішекові Бохенському. 1903 р. градобій знищив посіви. 1906 р. відбувся Мужилівський селянський страйк (організатор – Володимир Бачинський).













Стара церква в цьому селі, яка все ще існує, зведена за різними даними у 1590, 1703 або 1776 році. Також є інформація, що церква має титул Воскресення Господнього. Відновлена у 1992 році.













Мужилівська дерев'яна церква збереглася недалеко від центру села, на південний захід від нього, з півдня від старого цвинтаря, недалеко забудови, на невеликому схилі. Хрещата в плані, до вівтаря якої зі сходу прибудували велику дерев'яну рівношироку захристію. Церкву опоясує невелике піддашшя (крім стін бабинця і захристії).













Бабинець був значно розбудований. На його гребені двосхилого даху влаштували невеликий восьмерик з банею. Верх над середхрестям нави оригінальний, над вівтарем — невідомо (ймовірно, надбудований). Щоб розширити корисну площу церкви до нави добудували довгі бічні рамена, в стіні південного з них зробили вікна-ілюмінатори.













З південного-сходу (?) від церкви збереглася дерев'яна триярусна дзвіниця. На прицерковній території окрім дерев'яної каплиці побачите старі надмогильні пам'ятники.


поглядна останок


 


Джерела:

http://decerkva.org.ua/ter/muzhyliv.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Мужилів

http://irp.te.ua/mugyliv-ternopilska-oblast/

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!