Експедиція 2019.
Про замок в Мурованому (Ляшках Мурованих) окрема істория, зараз зупинимось на унікальному для будь-кого українського села явищі. Два храми (засновані РКЦ) XVIIІ століття (?) побачити поруч мало де можна, а на відстані в десяток-другий метрів один від іншого взагалі більше ніде.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




2017



храм під титулом св. Йосифа Обручника


храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)










Така унікальність не виникла на рівному місці або завдяки надзвичайній побожності місцевих жителів. У цьому випадку історія просто-напросто не могла не втрутитись. У 1688 році Ляшки Муровані отримали римо-католицьку парафію. Тоді ж було зведено першу дерев'яну римо-католицбку церкву, проте менше ніж за століття на його місці на кошти родини Мнішків у 1753 (1700) році було побудовано бароковий мурований храм — храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи).


2019
храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)


















Проте служити римо-католикам йому довелось не довго — лише до приходу австро-угорської влади. Австріяки не тільки закривали монастирі, але й приклались до ліквідацій парафій. У 1796 році під таке «скорочення» підпала і парафія в Мурованому, а храм передали греко-католицькій громаді, котра тоді втратили свою церкву внаслідок пожежі. 


















В 1897 році в церкві встановлено іконостас з монастиря в Сувійці Великій роботи різьбяра Фердинанда Маєрського з Перемишля та маляра Антона Яблоновського. Ремонтні роботи у ньому відбулись у 1877 та 1903-1905 роках. Замінено дахівку на цинковану бляху.


2019
храм під титулом св. Йосифа Обручника















Католицькі віряни латинського обряду Ляшек Мурованих увійшли до складу парафії св. Архангела Михаїла у Старій Солі і лише у 1900-1901 роках збудували новий мурований храм під титулом св. Йосифа Обручника (хоча вікіпедія стверджує що він з XVIII століття), завдяки допомозі єпископа- ординарія Лукаша Солецького Перемишльської дієцезії, до якої до ІІ св. війни входила парафія, та вірян із інших місцевостей Австро-Угорщини. 














в середині дзвінниці



29 серпня 1903 року храм консекрував єпикоп-помічник Перемишльський Кароль Фішер. Цього ж року було утворено у Ляшках Мурованих парафіяльну філію, яка згодом стала самостійною парафією у складі міста і села, а також ще двох сусідніх сіл. 1914 року було споруджено дзвіницю. Храм ремонтувався та доснащувався у 20-х, а також в 30-х роках XX століття, коли понад чотирма сотнями парафіян опікувався настоятель о. Йосиф Урбанек.


2019
погляд з небес
















З приходом радянської влади обидва храми закрили, перетворивши на склади. У 1988-1989 роках старший храм грунтовно відновили мешканці села,а у  1990 році передали Український автокефальній церкві, а новіший стояв покинутим і поруйнованим аж до 2000 року, коли він перейшов в руки греко-католицької громади, , які його відремонтували як свою церкву.
















Парадоксально, але обидва храми сьогодні не належать римо-католикам. Добре, що ними опікується, і вони не стоять в руїнах, так як велика кількість аналогічних храмів.


архивни фото. Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)





1992. І. Сінкальський


2000-ні


архівні фото храму св. Йосифа Обручника




2000-ні


 

 


Джерела:
https://rbrechko.livejournal.com/77386.html

http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alv&p=lvsslmjs&l=u&n=21

http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alv&p=lvsslmnz&l=u&n=21

https://uk.wikipedia.org/wiki/Муроване_(Старосамбірський_район)

https://www.pslava.info/MurovaneS_Kost,212866.html




 

 
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проекту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проекту:


найпрофесійніший сервис з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))