Найвіддаленіше передмістя, Рудники, знаходиться на півночі Мостиськів. Сюди дуже близько від залізничної станції «Мостиська-1». Тут нас чекає цікава пам'ятка — палац Страхоцького...
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Перша згадка про Рудники відноситься до 1593 року. Тоді це було самостійне село з назвою Рудники Ляцькі. На початку ХІХ століття Рудниками заволодів шляхтич Антоній Страхоцький (1776-1850 роки).
У 1825 році за допомогою архітектора Ф.Баумана Страхоцький розпочав будівництво палацу.
Палац у романтичному стилі своєю баштою-ротондою нагадував оборонний замок і містив елементи готики на західному фасаді.
По смерті Антонія Страхоцького маєток перейшов до графа Борковського, згодом — до графа Холонєвського.
Незадовго до I Світової війни земським банком було наложено арешт на маєток. Як наслідок — роз'єднання частини панських угідь.
Перед Першою світовою війною Рудниками володів Ланцутський банк.
Під час війни резиденція постраждала, але була відбудована.
Після Другою світової в палац переїхала школа, яка знаходиться тут і зараз.
Палац знаходиться на території занедбаного парку, на території якого можна оглянути кілька старовинних споруд, серед яких — приміщення хліва (або млин), а може шпихліра з контрфорсами, і стареньку придорожню каплицю.
Збереглися спогади місцевих жителів про розкіш парку біля Рудникивського палацу. Посеред парку був розташований чудовий ставок, посеред нього — острівець з файною альтанкою.
Графу Холоневському вдалося зібрати в Рудникивськом палаці величезну бібліотеку, більшість творів в ній були написані французькою та польською мовами. Крім того, перебувала тут і велика колекція картин, порцеляни та бронзи.
чи є то насправді зала з цього палацу сказати не можемо, хіба що з великими допусками на те, що зроблено фото ще до закладання віконних отворів, но її фото було приведено в статті про палац на сайті рієлторської фірми Est
сходи
Ліпнина в палаці у Рудниках.Фото І.Хоми.
Як стверджував Ігор Чопко, мер Мостиська у 2010 році, в Рудникивськом палаці під час І Світової війни розташовувався штаб російської армії.
Ще в 2010 році повинні були розробити проєктно-кошторисну документацію реставрації Рудникивського палацу, але чи було це зроблено, або як зазвичай, невідомо ...
Палац в Рудниках. 1820-ті рр. З альбому А.Ланге "Zbiór naypięknieyszych i nayinteresownieyszych okolic w Galicyi: Sammlung der schönsten und interesāntesten Gegenden von Galizien".
Рудники на гравюрі П. Піллера. Середина ХІХ століття.
Карел Ауер.«Палац Страхоцького. Мостиська". перша половина ХІХ століття.
Ще одна стара гравюра: Б.З.Стенчинський, 1852 рік.
1899
1938
фото з польського архіву
Джерела:
http://andy-travel.com.ua/mostiska-ch2-peredmistya
https://www.karpaty.info/ru/uk/lv/ms/mostyska/sights/
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/118173/f36ff37f30f781334e5ffa005080b80f/
https://est.ua/press/35665/
https://www.wikiwand.com/uk/Карел_Ауер
https://castles.com.ua/rudniki.html
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!