Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!



нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...





Тип споруди: замок.


Також відомий як: микулинецький замок (укр.), замок в селищі міського типу Микулинці (укр.).



Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.




Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!


Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.



Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html













Перший етап будівництва: 50-і роки XVI століття.


Останній етап будівництва: початок XIX століття.


XI — 1 половина XIII століття. На місці Микулинців існувало давньоруське укріплене городище, що згадується в літописах під назвою Микулин.


1241 рік. Микулин був знищений монголо-татарами під час Західного походу Батия.









1387 рік. Перша письмова згадка про поселення (тепер вже іменується Микулинці), яке в складі Галицької землі потрапляє під владу Польщі.


Місце для спорудження замкових укріплень вибрали на пагорбі над річкою, води якої обминали висоту з південної та східної сторони.


?. Спочатку на цьому пагорбі був зведений дерев'яний замок.


XVI — XVII століття. Микулинці перебували на Чорному шляху, який активно використовували татари під час своїх набігів на землі Речі Посполитої. Укріплення в Микулинцях неодноразово руйнувалися в ході польсько-турецько-татарських воєн.











1550-і роки. Анна з роду Сенявських, дочка Миколи Сенявського (1489 — 1569), на місці старого дерев'яного замку починає будівництво нових кам'яних укріплень.


Новий замок займав квадратний майданчик пагорба, схили якого ускладнювали підступи до укріплень з півдня і сходу. Із західного і північного боку були вириті сухі рови.


Замок був зведений з теребовлянського пісковику. Спорудження регулярне, в плані являло собою квадрат (довжина кожної сторони — близько 75 метрів) з 4-ма вежами на кутах. Вежі 2-ярусні. Товщина замкових стін досягала 2 метрів. Замковий двір по периметру був забудований житловими та господарськими будівлями. У стінах і вежах були прорізані бійниці з лучковими перемичками. Ворота, влаштовані в західній стіні, ймовірно, розміщувалися в надбрамній вежі. До воріт вів дерев'яний міст, перекинутий через рів.











1595 рік. Король Речі Посполитої Сигізмунд III (1566 — 1632) надає Микулинцям Магдебурзьке право, що сприяє зростанню добробуту поселення і зростання рівня репутації новоспеченого міста.


?. Микулинцями володіє рід Зборовських.


1637 рік. Місто і замок купує Станіслав Конецпольський (1592 — 1646), знаменитий полководець і великий коронний гетьман Речі Посполитої.










 


40-і роки XVII століття. Олександр Конецьпольський (1620 — 1659), син Станіслава Конєцьпольського, ремонтує замок, підсилює його укріплення.


?. В ході Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького замок був захоплений козацьким військам.


2 половина XVII століття. Микулинці переходять у власність роду Потоцьких.













1675 рік. В ході польсько-турецької війни (1672 — 1676 років) турецький паша Ібрагім Шишман почав масштабний наступ на Львів. Під його командуванням було 20000 — 30000 турків і близько 30000 татар. Ці сили почали спустошувати Поділля. Замок потрапив під один з ударів війська нападників. Він витримав 15-денну облогу, в ході якої нападникам вдалося підірвати південно-західну вежу (згодом вона так і не буде відновлена). Сподіваючись на милість переможців, захисники форпосту здають замок, після чого були поголовно перебиті.


Кінець XVII століття. Замок був перебудований в казарми для гарнізону, що призвело до змін у зовнішньому вигляді: на місці бійниць в стінах з'являються вікна, а в східній і західній стіні замку було влаштовано двоє воріт. Арки воріт були розташовані на одній осі. Арка західних воріт була обрамлена білокам'яним діамантовим рустом в стилі Відродження.











1758 рік. Польський король Август III підтвердив Магдебурзьке право міста. Ця процедура потрібна, оскільки стара грамота, що підтверджує право міста на самоврядування, була загублена в ході турецько-татарських погромів XVII століття.


1772 рік. Микулинці переходять під владу Австро-Угорщини.


1792 рік. Микулинці переходять у власність австрійського роду Конопка.













1815 року. Барон Ян фон Конопка, який володів замком, пристосував його приміщення під суконну фабрику. Фабрика проіснувала недовго — не витримала конкуренції та була закрита.


1830 рік. Замок переходить у власність роду Реєв.


Середина XIX століття. Замок перетворюється на пустку, його споруди починають використовувати як будматеріал.


Початок XX століття. Замок належав графині Юзефі Рей. У замку оселилася улюблена служниця графині Анна. Після того, як рід Реєв в Україні згас, Анна залишилася жити в замку. Вона померла в 1983 році, а до цього офіційно працювала замковим сторожем.













1983 рік. Після смерті Анни, власницею замку стала її дочка Стефанія (народилася в 1933 році), яка, як і її мати, залишилася жити в приміщеннях пам'ятника архітектури.


1992 рік. На честь 900-річчя офіційної історії міста Микулинці інститут "Укрзахідпроектреставрація" підготував проект з реставрації та відновлення замкових споруд. В рамках цього проекту замок мав перетворитися в готель і туристичний комплекс. Проект передбачав реставрацію і консервацію чинних архітектурних елементів споруди, а так само відновлення втрачених архітектурних обсягів. Проект так і залишився на папері, роботи не були розпочаті.


5 листопада 2008 року. За розпорядженням Кабінету Міністрів України Микулинецький замок увійшов до складу Національного заповідника "Замки Тернопілля" (ДІАЗ "Замки Тернопілля").













Липень 2010 року. Силами заповідника "Замки Тернопілля" проводилося очищування стін замку від зелених насаджень, вивозилося сміття з внутрішніх приміщень зміцнення, проводилися роботи з виведення замку з аварійного стану.


Наші дні. Замок знаходиться в стані руїн. З 4-х веж збереглося тільки 2 — північно-західна і південно-східна. Перекриття веж втрачені. Вежі на двох інших діагональних кутах знищені повністю. Замковий двір по периметру забудований житловими та господарськими будівлями — в сучасному стані в більшості одноповерховими, без перекриттів. Окремі замкові приміщення перекриті хрестовими склепіннями. Стіни укріплення збереглися по всьому периметру. Добре зберігся рів біля східної стіни (з боку міста) з насипом, який замінив первинний міст.



























360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті






360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті




декілька старих фото та планів













 



Експедиція 2019 року — замок


 

 
Джерела:


- Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР (том 4, стр. 58)


- Вісник Інституту "Укрзахідпроектреставрація". №11


- "Замки і фортеці Західної України", Орест Мацюк, 2005


- zamki-kreposti.com.ua


- forum.zamki.pl


- castles.com.ua


- skyscrapercity.com


- ua.vlasenko.net




ссилка на мапі/ссылка на карте





Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".


Підписуйтесь на сторінки проєкту на:


Patreon
Twitter



Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні



та



хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.



 


ну як то, так =))





P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!



P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.


Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.