Церква тут була вже у 18 столітті – дерев'яна, згоріла від блискавки у 1795 році. Нова церква св. Дмитра збудована у 1806 році по проекту видатного руського художника-кріпака В.А. Тропініна (1770-1857 роки) – кам'яна, одноверха, з окремою дзвіницею. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html










У другій половині XIX століття будівлю значно перебудовано. Спочатку західний і східний фасади мали великі колонні портики з трикутними фронтонами, а два малих портики прикрашали півкруги північного і південного фасадів (портики розібрані в 1882 році). Інтер'єр змінювався чотири рази: двічі за життя В.А. Тропініна, потім в 1870 і в 1942 роках.







Цегляна, однонефова, трьох частинна, однобанева, з прямокутною східною частиною і круглим нефом. Східний і західний обсяги перекриті хрестовими склепіннями, неф — куполом, встановленим на зрізаний хрестовий звід за допомогою вітрил. 








Колись вся церква була розписана Тропініним, але до нашого часу дійшла лише одна фреска — зображення Почаївської богоматері (знаходиться напроти іконостасу, нижче купола). Художник виготовив ще й хоругви та плащаницю для храму. Майстер-кріпак був першим, хто обвінчався у щойно збудованому храмі — і вінчався він перед образами іконостаса, написаними ним самим.







Новий іконостас 1853 року – 2-ярусний. Деякі полотна пензля В. А. Тропініна передані в 1926 році Київському музею ім. Т. Г. Шевченко, решта — Вінницькому обласному краєзнавчому музею в 1936 році, малюнки та ескізи В.А. Тропініна зберігаються в Третьяковській галереї та історичному музеї в Москві. 







Купол розписаний у кінці ХІХ століття. Інші фрески святині — з XX століття. (за одними даними 1950-ті роки, але священник казав, що то 1970-ті). 







Спочатку церква була прикрашена фігурами 12 апостолів на зріст людини по краю даху. Вони зняті у 1870 році за наказом єпископа. У 1901 році ще зберігалось 6 фігур. Розглядіти апостолів з Кукавки можна на одній-єдиній картині — «Весіллі у Кукавці Подільської губернії». А вона маленька — 32 на 42 см всього оригінал (він зберігається у Третьяковській галереї у Москві).







На картині Тропініна видно не лише Дмитрівську церкву, а й відсутні зараз споруди — легку, барокову дзвіницю під зеленим дахом (перед церквою) — та панський палац графа Іраклія Моркова вдалині. Церкву Дмитра Солунського теж будували на кошти Моркова. Дзвіницю церква має нову, але та дуже невдало мімікрує під козацьке бароко старої.







З щоденника Данила Щербаківського про «Екскурсію на Поділля й Волинь 24 липня – 10 вересня 1926 року».
 
…Їхав до Кукавки спеціально, щоб забрати деякі з картин пензля Тропініна, що знаходяться в церкві кукавецькій. Вони всі описані й опубліковані Рогозинським в «Искусстве» Кульженка. Цей самий Рогозинський – син покійного священника Кукавецького, щоб не здохнути з голоду – зараз священником в цій самій Кикавці у власному будинку (належить трьом братам)…






…Кукавська церква, збудована під доглядом Тропініна, кам'яна, була в ампірному стилі, але зараз перероблена, кольонки зняті, й вона дала декілька простовисних щілин дуже небезпечних, які в вівтарній частині виникли завдяки існуванню склепу. Церкву конче треба стягнути залізними тягами, й на це треба не більше 50-100 крб. В церкві сиро, тропінівські ікони деякі ззаду від стіни покрились цвіллю. Я взяв три…





…Біля церкви інтересні нагробки – хрести камінні. Між іншим, один з них з написом «Надежда Аркадиевна Маркова, скончалась августа 26 д.». Цілком такий як на звичайних могилах в цій окрузі. У Ник/олая/ Ник/олаевича/ Ляшкевича – зятя Маркових (живе в Могилеві був/ша/ Дворянська вул. № 5/?/ – вул. Урицького проти ГПУ) були фамільні портрети Маркових роботи Тропініна, був краєвид Кукавки з відображенням церкви до перебудови з чотирма ампірними портиками. Усі ці картини, здається, вже продано кудись до Москви. Інтересна дзвіниця Кукавецької церкви – широкий купол на шести цегляних стовпах…





У пам'ятці ще в 1985 році був присутній краєзнавчий музей. Зараз церква віддана вірянам і її обслуговує дуже привітний  та щирий священник.


єдине знайдене старе фото


Джерела:

pslava.info

castles.com.ua

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!