Безумовно, у Дрогобичі ви обов`язково відвідаєте дерев`яні Юріївську і Чеснохрестську церкви, але крім них є ще одна церква з дерева, про яку практично ніколи не згадують. Розташована на передмісті Завіжне, в західній частині міста, на цвинтарі. І це єдина з церков, до середини якої ми нажаль, не попали...




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




 





Церква святої великомучениці Параскеви П'ятДрогобичіниці — парафіяльна православна дерев'яна церква. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Парафія належить до Дрогобицького деканату, Дрогобицько-Самбірської Єпархії ПЦУ. Престольне свято — 10 листопада (Параскевії П'ятниці). 






Перші відомості про П`ятницьку церкву походять з 1496 року.   У 1683 року  було серйозно перебудовано (свідчення про це віднайшов професор Володимир Александрович). Ця перебудова скоріш за все була пов'язана із наслідками козацьких і турецьких набігів, від котрих передміські церкви страждали найшвидше і, мабуть, найбільше. Згідно з візитаційним описом 1763 року церква під назвою Святої Параскеви Дівиці і Великомучениці була дерев'яною і мала великий престол та срібну дарохранильницю. Станом на 1763 рік у храмі було три інших вівтаря, які, на думку візитатора, були збудовані без потреби, оскільки практично не використовувалися. Наявність практично повного комплекту богослужбових книг засвідчує серйозне ставлення місцевого братства до виконання релігійних функцій. Згідно з записом візитатора 1763 року, незадовго до самої візитації, храм вдруге був перебудований, внаслідок чого утворилася нова споруда відома до 1812 року.






1814 року, під час святкування Різдва Христового, церква згоріла через неакуратне поводження з вогнем прислуги.
У 1815 році на місці старої церкви побудовано, без єдиного цвяха, сучасну дерев'яну церкву святої Параскеви П'ятниці. Через рік по відновленню храму, 28 червня 1817 року завдяки численним пожертвам парафіян, громада організувала переливання дзвонів старовинної дзвіниці, за що дзвонарям було виплачено 320 злотих ринських. 






З 1960 року до 1990 року церква була закритою.  2 травня 1989 року Божого перед замкненою церквою відправлено Богослужіння в Греко-Католицькому обряді. У 1990 році передана автокефальній православній громаді. 
Церква дерев'яна, тризрубна, одноверха, завершена над навою восьмериковим верхом з двома заломами, увінчаним шоломовою банею з ліхтарем та маківкою. Будівля храму візуально витягнута вгору.







Щоб розширити площу храму, до бабинця і нави прибудували великі додаткові приміщення, які спотворили оригінальний вигляд святині. На південний-захід від неї розташована оборонного типу дзвіниця. Точна дата її побудови невідома. Дехто припускає, що вона старша за сучасну церкву і була збудована ще при її попередниці. На дзвіниці встановлено три дзвони, які були виготовлені у 1804, 1835 та 1858 роках. У архітектурі церкви помітні впливи місцевого бойківського будівництва. У церкві зберігалися: Служебник, друкований у Супралі 1695 року Божого, рукописний Апостол, Служебник із 1702 року, чотири Євангелія, стара люстра, фелони, хрест, вівтарі, кивот, ікони, виконані на дереві і металі, мальовані на полотні. 


Фото інтер'єру. 2015. Олександр Бендерський.


1914


1937


можливо 1990-ті

 


Джерела:

http://decerkva.org.ua/drohobych_parask.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святої_великомучениці_Параскеви_П%27ятниці_(Дрогобич)

http://www.kray.org.ua/11540/mandrivky/derev-yani-shedevri-drogobicha-tserkvi-vozdvizhennya-ta-paraskevi/

https://polona.pl/search/?query=Drohobycz

https://audiovis.nac.gov.pl/search/

https://www.pslava.info/DrogobychM_CerkSvParaskevy,207354.html

http://maydan.drohobych.net/?p=44345

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!