Селище Дашів Іллінецького району Вінницької області не має туристичної слави. Всі туристичні маршрути проходять повз цього селища, а даремно. У ньому вистачає вельми цікавих об'єктів, які варто побачити. Це і палац родини Потоцьких, кам'яний міст через річку Соб і просто гарна природа цих місць.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Не важко зрозуміти, що колишній Дашів був масштабнішим за Дашів сучасний: популярна дорога з Липовця на Умань йшла повз нього стрілою. Дорога йде й зараз, що класно: з Дашева можна виїхати не лише до райцентру, а й до Монастирища чи Умані, але сьогодні цей шлях вже не той.
Ще сто років тому Дашів налічував п'ять з половиною тисяч мешканців — на тисячу більше, аніж зараз. Мало містечко тоді й римо-католицьку каплицю, і відразу дві православні церкви, і синагогу з двома молитвеними школами. Що два тижні проводилися базари, а раз на рік — ярмарок. В 1886 році Дашів навіть став волосним центром!
кадри з відео Александра Харитонова
розстріляна ікона
А в 1872 році на його околиці швейцарець Ф. Енні звів цукроварню. На місці старого дерев'яного млина в 1881 році з'явився мурований, який винаймав австрієць Х. Лангер. Його (млина, не австрійця) приміщення збереглися й донині — їх минатиме кожен турист, який прямує від Михайлівської церкви до маєтку, ще одної пам'ятки селища, яка потрапила в державний реєстр архітектурної спадщини.
Зараз, мова піде як раз про дерев'яну Михайлівську церкву.
Побудував цю красиву п'ятибаневу церкву граф Плятер у 1764 році. Це найкращий зразок українського дерев'яного зодчества у Вінницькій області. І є одним з кращих творів подільської школи цього напрямку. У першій половині ХІХ століття до церкви були прибудовані низькі прямокутні приміщення. Всередині на стінах також розпис XIX століття. Церква дуже красива та дуже ефектна.
Дерев'яна, хрестова в плані, п'ятиглава. Основні зруби восьмигранні, однієї висоти, перекриті витягнутими бароковими верхами на високих восьмериках з одним заломом, увінчані декоративними цибулинними главками. Витончені маси храму з вертикальною ритмікою членувань мальовничо скомпоновані в стрункий пірамідальний силует.
В інтер'єрі динамічно розкрито висотний простір, посилений ритмічним повторенням в кожному обсязі, завдяки високим двоярусним аркам-вирізам, що об'єднують зруби навколо центру. Вхід в західну частину оформлений шестигранними дверима з різьбленою лиштвою. На стінах олійний живопис XIX століття.
Пам'ятка входить в число кращих творів теслярського мистецтва подільської школи дерев'яної народної архітектури XVIII століття.
Дашів, 1825 рік. Видно і палац і Михайлівську церкву через річку.
Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР. — К .: Будівельник, 1985 г., т. 2, с. 18
план церкви
2007. Тетяна Турейська
2008. Дмитро Антонюк
P. S. Ми заїхали в Дашів фактично у присмерки та швидко зафільмували церкву зовні. На дитячому майданчику церковного подвірья зустріли привітливих молодих дівчат та спитали, чи є на місті священник, та як йому передати наше бажання зробити пару кадрів в середині церкви. Одна з дівчин пішла до будинку, який стоїть фактично на церковному подвір'ї та через декілька хвилин вийшовши сказала, що отець — вечеряють, чекайте, він до Вас вийде.
Чекали ми довго, вже почало заходити сонце, а «батюшка» все не виходив (Маленька ремарка — все це було на момент перед отриманням Українською православною церквою Томоса). Нарешті з'явився Він, одразу заявивши: ̶п̶у̶л̶е̶м̶е̶т̶а̶ ̶я̶ ̶В̶а̶м̶ ̶н̶е̶ ̶д̶а̶м̶, в Церкву я Вас не пущу, бо Ви приїхали, щоб дізнатися і сфотографувати, що в нас можна буде для «Вашої церкви» забрати, як Вам дадуть той Томос... після чого розвернувся та пішов геть...
От так ми й не попали до середини цієї цікавої церкви. Вже збираючи матеріал до статті ми знайшли в інтернеті два відео, досі не поганої якості, з яких отримали кадри, по яких можна зрозуміти про церкву в середині.
Як Ви зрозуміли, панотець є кліриком Української Православної церкви Московського патріархату...
Про палац Потоцьких в Дашіві дивимось тут — https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/156949.html
Джерела:
https://castles.com.ua/daszow.html
http://vlasno.info/spetsproekti/2/tourism/item/4532-naikrashcha-derev-iana-tserkva-vinnychchyny-zakhovalas-u-dashevi
https://www.pslava.info/DashivSmt_StaryjDashivS_CerkvaSvMyxajila_1985PamjatnykyGradostroytelstva,262287.html
http://www.derev.org.ua/vinn/dashiv.htm
Використані кадри з відео від Александра Харитонова: https://youtu.be/QhIEYYz9yFE?t=1 та https://youtu.be/kDE6rEqGBIw
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!