Храм Mатері Божої Святого Розарія та святого Станіслава, або Домініканська церква— культова споруда у місті Чорткові на Тернопільщині. Діючий, деканальний храм Чортківського деканату РКЦ в Україні. Споруджений на початку XVII століття, він був  перебудований на початку ХХ-г. З 2009 року — Санктуарій Mатері Божої Святого Розарія.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




 
храм був фотофіксован з землі та в середині в квітні 2016 року, ще до свого ремонту. Цього разу ми до середини не змогли попасти — тому презентуємо в статті стан на 2016 рік...













22 лютого 1610 року дідич Чорткова Станіслав Гольський видає привілей для чортківських домініканців. Храм і сьогодні виглядає як оборонний, а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму. То ж під час численних нападів татар за храмовими мурами переховувалося місцеве населення. Станіслав Гольський був похован у крипті старого храму. 














Перші особи Польщі неодноразово відвідували кляштор. У 1663 році Чортків відвідав, взявши участь у Літургії в церкві, король Ян Казимир, що прямував походом на Смоленськ. А у 1683 році в монастирському храмі побував наступний польський король – Ян ІІІ Собєський.


зайдемо в середину...












У 1728—1731 роках тривало будівництво за допомогою Стефана і його сина Йоахіма Потоцьких кам'яного мурованого храму та монастира, використовуючи каміння старого замковиська й розібраного замку в Шманьківцях. У 1731 році його як церкву святого Станіслава освятив єпископ Адам Оранський, кам'янецький суфраган. У 1818 році храм помалювали.













Наприкінці XIX століття старий храм не вміщував усіх парафіян, а їх кількість зростала. Тому старий храм з частиною мурів частково розібрали, а на його місці за проектом, польського архітектора, професора Краківського університету Яна Саса-Зубжицького на початку ХХ ст. звели новий храм у стилі надвіслянської готики, який прикрашали скульптури святих, які виготовили майстри Чеслав Стовп та Діаман Станкевич. У 1910 році завершено будівництво сучасного храму. 


P R E S S ===>>> and support us!

 


зайдемо на хори...














погляд від замку...


Перебудова тривала довгих десять років і закінчилася майже перед початком Першої світової війни. Та радість місцевих католиків була недовгою: у 1914 році російські війська зняли та вивезли дзвони. Залишився лише один, найбільший, який окупанти не змогли зняти. Але і його через 3 роки вивезли німці, розбивши на частини і знявши. За два роки дзвони повернулися на своє місце. Совіти виявилися більш жорстокішими: у 1941 році перед наступом німців костел і монастир підпалили, а майже всіх отців і монахів-домініканців замордували на околиці Чорткова. 


а це вже зйомка з ревізійної поїздки 2020...














До 1946 року храм ще певний час належав римо-католикам. У 1947 році його передали православним, а у 1959 році перетворили на склад міськторгу. Потім до 1989 року коли храм все ж таки повернули домініканцям, він стояв закритим. У листопаді 2009 року храм проголошено санктуарієм Матері Божої Святого Розарію. 26 травня 2019 року архієпископ Мечислав Мокшицький освятив вівтар церкви. У вересні 2016 року сайт «ВСВІТІ» повідомив, що храм увійшов до ТОП-7 найвеличніших католицьких храмів України. У 2017 році на горищі храму, знайшли фігурку покровительку Європи, Катерини Сієнської.

 


360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті



ну і як завжди — трошкі старих фото та поштівок початку та першої половини минулого століття з польських архивів...













 

 


Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Станіслава_(Чортків)

http://andy-travel.com.ua/chortkiv-kostel-sv-stanislava

https://polona.pl/search/?query=Czortk%C3%B3w&filters=public:1

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!