Текст і частина фотографій наведених у даній статті використані з люб'язного дозволу Сергія Котелко, з його розповіді, після відвідин містечка Червоне 6 серпня 2011 року. Текст з того часу не втратив актуальності. Фото проєкту з липня 2015 та березня 2016 року, як завжди, доповнять розповідь. Фотоматеріал було перероблено у 2023 році, при підготовці статті до перенесення на нові платформи...
Крім авіації та перебудови палацу Федір Федорович за власним проєктом переробив прилеглі до палацу парки й сади — 58 гектар. Наприклад, він влаштував 250 метрову липову алею, залишки від якої можна бачити на знімку внизу.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
фото с сайта chervono.at.ua
У маєтку було два ставки, був острів з альтанкою, були лебеді. На знімку все, що від цього залишилося.
Крім палацу в маєтку Червоне були два службових корпуси, праворуч і ліворуч від палацу. Той що зліва був двоповерховим, праворуч — в один поверх. Обидва побудовані ще при Грохольських в одному неоготичному стилі з палацом.
На цьому фрагменті фотографії 1914 року зліва від палацу видно корпус з вежею, праворуч без неї.
Корпус праворуч зберігся, якщо можна так сказати про цю розвалену будівлю. Він більше схожий на не великий палац, теж має вежу.
Тиньк на вежі майже повністю відвалилася, ніхто нічого навіть не намагається виправити. Зараз тут житловий будинок, кілька квартир. З господинею однієї з них ми поговорили. У неї тут "дача".
Будинок в ще більш жахливому стані, ніж палац.
Вид на палац від баштового корпусу.
Три стрілчастих віконця зліва — сходи. Сходи старі, просто, дерев'яні. Призначення ж цього будинку достеменно невідомо, версії, які вдалося відшукати такі — будинок для гостей, готель для купців, господарський корпус, будинок управителю, будинок сина власника палацу (версія господині "дачі"). У нас на цей рахунок є своя версія — поруч з будинком ми знайшли великий панський льох. Тому звідси є припущення, що це все-таки господарський, можливо кухонний корпус.
Це пагорб і є льох. Зліва бачимо вхід.
У самому будинку теж є глибокі підвали.
Будинок з усіх боків оточений міні гродами і зіпсованими прибудовами.
Але ось з цього боку є приголомшливий зразок нашої культури. Ось ця гора — це гора сміття. Знімок має назву "Вид на палац з боку гори сміття". Знаходиться ця купа, як легко переконатися, прямо за парканами будинків. І нічого, живуть ...
Пана Котелко, скажімо так, "просили" прибрати ці фотографії. При цім навіть судом загрожували. У відповідь він заявив, що готовий їх збільшити в розмірі та зробити головними на сайті зі статтею, та ще щоб вони повторювалися на кожній сторінці. А тим, хто звертається до нього з подібними порадами — рекомендував просто прибрати купу сміття, щоб не доводилося знімати. І проявляти шанобливе ставлення до пам'яток архітектури, історії країни, оточуючих людей і до себе особисто. Тоді не буде соромно за показане.
Правий корпус був одноповерховим, але мав невеликий ризаліт, що нагадує вежу.
На цьому фрагменті фотографії видно, як виглядав правий одноповерховий корпус.
Також коорпус видно за літаком Фарман, що стоїть біля палацу.
Зараз, після ремонту, цей корпус виглядає ось так.
Крім двох службових корпусів була ще стайня, де ще Грохольський тримав своїх арабських скакунів і церква. На жаль змушені скористатися фотографіями своїх колег, тому що самі до цих споруд не добралися.
фотография с сайта doroga.ua
фотография с сайта sumno.com
На останок трохи природи навколо ...
А якщо йти по алеї від палацу і вийти через ворота, то зліва бачимо побудований чудово красивою кладкою з гранітних каменів черговий цукровий завод Терещенко. Не самий, справді, великий.
На цьому розповідь про Червоному не закінчується, попереду, остання частина ...
Початок та продовження:
Частина 2
Частина 2
Частина 3
Частина 4
Частина 6
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))