Село Черче з його без перебільшення довершеною дерев'яною церквою св. Василя лежить в 5 кілометрах на північний захід від Рогатина. Повз село проходить траса Львів — Рогатин — Івано-Франківськ. Але храм стоїть не при дорозі. Церква розташована на околиці села, званій Старий Кут на невисокому пагорбі. Щоб довго не петляти, краще відразу запитати місцевих мешканців, як дістати церкви.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html










Перша письмова згадка про Черче датується 1443 році. Назва села походить від землі, на яких оселилися перші монахи — ченці, а потім побудували свій перший монастир. Спочатку село звалося Чернецьке, але пізніше в назва перейшла у ту, що використовується сьогодні.






У 1925 році на базі сірководневих джерел з сульфідними водами у селі відкрили бальнеологічний і грязьовий курорт. З березня 1929 по вересень 1939 року його директором був Левко Лепкий, журналіст і видавець, поет і композитор. Бував тут і його більш відомий брат — письменник Богдан Лепкий, який називав Черче «українським Карлсбадом».







Церква Св. Василя — це є дійсно верх досконалості дерев'яного храму. Офіційна дата побудови — 1733 рік, за даними ресурсу pslava — XVI століття, доводилося читати, що церкву 1733 року сюди перенесли з іншого місця. Повністю можливо, адже храм нагадує бойківські церкви.







Вперше існування церкви в селі зафіксовано в люстрації Руського воєводства 1564-1565 років. Невідомо, коли зведена перша будівля. З покрайнього запису на «Ключі разумінія» Йоаникія Галятовського 1653 року відомо, що в 1708 в селі існувала церква Святого Василя Великого. У 1733, як свідчить напис на одвірках південних дверей в бабинець старої сільської церкви, збудовано наступну церкву.
Цікаво, що жителі села з покоління в покоління цей храм звуть на ім'я Святої Параскеви...

Згідно з актом візитації 1760 року о. Миколи Шадурського, поблагословив церкву рогатинський декан о. Стефан Демкович.






От що пишуть про церкву «Памятники градостроительства и архитектуры»:

У 1812 році перебудована глава над центральним зрубом. Дерев'яна, тризрубна, триглава. План складається з трьох квадратів з великим в центрі. Центральний зруб трохи вищий за бічних, перекритий чотиригранним в основі верхом з трьома заломами, бічні — з одним. Глави увінчані маківками оригінального малюнка на четвериках. Оточена піддашшям на фігурних кронштейнах — випусках вінців…






…В інтер'єрі дуже низький бабинець сполучений з центральним об'ємом невисоким арковим вирізом. Внутрішній простір освітлений через декілька крихітних віконних отворів. Реставраційні роботи проведені в 1970 році. Лаконічним компонуванням мас, ритмом розчленовувань, співвідношенням пропорцій, силуетом пам'ятник є унікальним твором бойківської народної школи…






Вхід у церкву влаштований у південній стіні бабинця. В інтер'єрі простір нави розкритий у висоту, повторює форму зовнішнього покриття. При західній стіні нави влаштовані невеликі вузькі хори. Стіни церкви не мальовані. Зберігся чотириярусний іконостас рядової побудови XVIII століття, правда з дещо поновленим іконописом. Навколо церкви, на огородженій території стоять старі камінні надгробні хрести.





старе фото


Василівська церква вважається однією з найкрасивіших дерев'яних церков на Івано-Франківщині. За це можна подякувати майстрам, котрі застосували тризрубну систему будівництва та шатрові перекриття. За свою багатовікову історію храм пережив кілька монголо-татарських набігів і дві світові війни. У період боротьби комуністичної влади з релігією в ньому не припинялися богослужіння для парафіян. На початку XX століття буря завалила центральний верх, який був перекритий тимчасовим пірамідальним наметом. Реставрація первісного верху нави здійснена у 1970 році. В 70-х роках минулого століття в церкві провели масштабний ремонт і реконструкцію. Робітникам вдалося відремонтувати старовинну споруду й при цьому не пошкодити її аутентичність і первісний колорит.


погляд на останок

 


Джерела:

https://andy-travelua.livejournal.com/262201.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Св._Василія_Великого_(с._Черче)

https://www.pslava.info/ChercheS_CerkSvVasylja_1985PamjatnykyGradostroytelstva,239002.html

https://zruchno.travel/ObjectEntity/ObjectEntity?idCrm=3b7c2127-0d4e-7e59-ab8e-58b6b9928cd2&lang=ua

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!