Тип споруди: замок, який виконував функції міської цитаделі.


Так само відомий як: — Бережанський замок (укр.)


Перший етап будівництва: 1534 — 1554 роки (можливо на місці більш ранніх укріплень).


Останній етап будівництва: кінець 17 — початок 18 століття.


Місце для спорудження укріплень було вибрано на «острівці», який створювали два рукави річки Золота Липа, що протікали в районі Бережан паралельно один одному. Додатковий природний захист укріплень забезпечувала болотиста річкова долина.





Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.




Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!


Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.



Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html














Бережанський замок — ядро і самий укріплений пункт міста Бережани — почали зводити в середині 16 століття. Такий висновок можна зробити на підставі збережених писемних джерел та інших одержаних даних. Однак ряд істориків небезпідставно вважають, що укріплення середини 16 століття могли зводити на території більш ранніх оборонних споруд. Можливо, на місці Бережанського замку спочатку знаходилося давньоруське городище, дитинець, до якого примикало укріплене передграддя. Якщо в давньоруський період місто з дитинцем тут дійсно існувало, то, ймовірно, воно було повністю знищенім (подібно безлічі інших городищ) в період татаро-монгольської навали Батия в 1241 році. Потім (після переходу навколишніх земель під владу Польщі) перші власники Бережан на місці городища могли звести оборонний двір або навіть замок. Однак ця частина історії замку ще вимагає детальних досліджень.









1375 рік. Перша письмова згадка Бережан. В цьому році з волі князя Владислава Опольського Бережани були передані у власність Василю Тептуховичу. На цей період Бережани являли собою незначне за розміром поселення.


1530 рік. Король Польщі Сигізмунд I Старий (1467 — 1548) дає дозвіл Миколі Сенявському (1489 — 1569), майбутньому великому коронному гетьману, заснувати на місці поселення Бережани місто на Магдебурзькому праві.


1534 рік. Микола Сенявський починає будівництво замку. Роботи зі зведення укріплень та інших споруд комплексу тривали близько 20 років і закінчилися в 1554 році. Заведено вважати, що до будівельних робіт залучалися італійські майстри, оскільки в рисах замкової архітектури простежуються мотиви італійського зодчества. Однак цілком можливо, що будівельними роботами керували люди, які не були італійцями, але були натхненні будівельною технікою Італії.









1554 рік. Завершується перший етап будівництва замку. Був зведений південний корпус замку (тут розташувався палац, в цьому ж корпусі влаштували головний в'їзд до замку), напівкругла південна бастея і 4-гранна східна вежа, підносилася на висоту 4-х ярусів. Іншими словами, в Перший будівельний період була зведена південно-східна частина нинішнього комплексу. Над порталом воріт була вирізаний напис: "Вельможний пан Микола Сенявський, воєвода російський, гетьман війська, староста галицький і коломийський побудував цей замок з тесаного каменю за власні кошти в подяку Всемогутньому Богу і для оборони вірних християн в році 1554". Укріплення замку з інших сторін, ймовірно, були зведені з дерева (пізніше їх замінять кам'яними).









У цей період завершується будівництво замкової церкви Святої Трійці, яку звели в південно-західному кутку замкового двору. Спочатку церква була однонавовим спорудженням з гранчастим пресвітером і квадратним в плані притвором. Вважається, що об'ємно-просторова структура храму була навіяна італійськими баневими усипальницями XVI — XVII століть. Неф перекритий хрестовим склепінням, притвор — напівциркульним з розпалубками, пресвітерій — напівциркульним з розпалубками та чверть сферичним склепіннями з трьома розпалубками. Головний фасад нефа поєднує риси ренесансу і бароко — плоско рельєфний ренесансний портал виділено розірваним сегментним сандриком, а ренесансна композиція вікон доповнена бароковими овальними нішами.









1560-і — 1570-і роки. Новий (Другий) період будівельних робіт. В ході цього етапу будівництва був добудований палац в південному замковому корпусі (Надбрамному), продовжує розбудовуватися / перебудовуватися лінія кам'яних укріплень. У північній частині замку були побудовані дерев'яні будинок і вежа. Паралельно починається формування допоміжної лінії укріплень, що знаходиться на деякому віддаленні від кам'яного замку. Ця 2-а лінія укріплень, яка захищала ближні підступи до замку, була представлена валами та ровами, які наповнювали водою з річища річки.


1569 рік. У Любліні вмирає Микола Сенявський, замок переходить у спадок до його синів — Ієроніма і Яна, яким належало підтримувати замок у хорошому стані.









1-ша половина 17 століття. У загальних рисах завершується формування лінії оборони замкового комплексу. Замок зміцнюють новими бастеями (західною і північно-східною?). У 5-вугільної (західної?) бастеї розташовувався арсенал. У цей період замок мав в плані форму неправильного п'ятикутника. У плануванні укріплень тричі був використаний типовий для подільських земель фортифікаційний прийом — фланкування залому куртин великими бастеями, що створювало сприятливі умови для вдалого поєднання фронтального і флангового вогню. Всі бастеї були забезпечені розгорнутою системою бійниць, в тому числі зі схрещеними двома-трьома ходами. Внутрішній двір замку був забудований кам'яними будинками, що примикають до внутрішньої сторони оборонної стіни. Зовнішні стіни будівель прорізали бійниці, внутрішні — великі вікна. По дворових фасадах проходили двоярусні аркади-галереї в ренесансному стилі.









1615 рік. Татари розорили околиці Бережан.


1619 — 1624 роки. Після смерті власника замку Адама Ієроніма Сенявського (1576 — 1616) його дружина Катерина фінансує будівництво бічної (західної) каплиці церкви, в яку згодом були поміщені розкішні саркофаги Адама Ієроніма і його синів. Побудована каплиця не мала архітектурного декору, її фасад прорізав великий люнет. Вхід до каплиці з нефа оформлений білокам'яним різьбленням геометричній композиції з орнаментом-плетінкою і великими розетками в кесонах арки. Цю каплицю пізніше (в 1627 — 1628 роках) багато декорують.


1620 рік. Татарський напад на околиці Бережан. На штурм замку татари не наважилися.


1621 рік. Татари знову розорили бережанські землі.


1623 — 1624 роки. У цей період зафіксовані татарські напади на околиці Бережан.









1630-і роки. До замкової церкви прибудували східну каплицю. Таким чином, остаточно сформувався загальний зовнішній вигляд храму — центральний неф і дві бічні каплиці. Варто відзначити, що деякі дослідники датують східну каплицю кінцем XVII — початком XVIII століття. Фасади нефа церкви і його східній каплиці були об'єднані загальним архітектурним декором в стилі бароко, що складається з пілястр коринфського ордера і розкрепованого антаблемента. Купола обох каплиць були висвітлені широкими, круглими в підставі ліхтарями, які сприяли перспективному розкриттю висотного простору.


1648 рік. Розпочався перший етап козацького повстання під проводом Богдана Хмельницького. Повстанці беруть в облогу, штурмують і руйнують безліч замків і укріплень Речі Посполитої, намагаючись знищити оплоти шляхти на навколишніх землях. Один з козацьких загонів, очолюваний Максимом Кривоносом, при активній підтримці міщан, захопив місто і замок в Бережанах.









1649 рік. Нова спроба козаків захопити замок не увінчалася успіхом. Хоча місто, ймовірно, могло піддатися повстанцям.


1655 рік. У розпал нового періоду повстання Хмельницького місто, ймовірно, знову було захоплено козаками, проте замок витримав облогу повстанців.


Грудень 1655 року. В ході Польсько-шведської війни (1655 — 1660) Бережани були взяті в кільце облоги шведськими військами під командуванням генерала Роберта Дугласа. Ситуація для міста склалася критична — був грудень, замерзла вода в річці та озерах, таким чином було ґрунтовно послаблено природний захист міста і замку. Не маючи можливості продовжувати опору, міщани відкрили ворота міста і замку ворожої армії.


Зима 1655 — 1656 роки. Шведські війська деякий час пробули в Бережанах, замок був тимчасовою резиденцією генерала Дугласа.










360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті






Частина 2


Частина 3


Частина 4


Частина 5




Джерело:


zamki-kreposti.com.ua





Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html






Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.



Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".



Підписуйтесь на сторінки проєкту на:


Patreon
Twitter



Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні



та


 

хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.



 
ну як то, так =))





P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!

P R E S S ===>>> and support us!





P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
 
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.