Церква святителя Миколая Чудотворця, яка зараз стоїть в музеї народної архітектури в селі Пирогів, що під Києвом — була храмом Гусятинського благочиння Тернопільської єпархії Православної церкви України в селі Зелене Чортківського району Тернопільської області.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/588508.html
На місці сучасного храму у 1747 року було збудовано дерев'яний. У 1817 (1810) році споруджено новий, також дерев'яний (майстри Яцентій Тхорик, Петро Грукалівський), який у 1974 році перевезли до музею . У 1934 році, за Польщі, закладено камінь під будівництво нової церкви, яке завершили після війни. У нову, більшу церкву, перенесли зі старої все начиння. І залишився храм стояти пусткою…
Тільки прекрасний іконостас у народному стилі свідчив про його славне минуле. Та все ж коли на початку 1970-х років було вирішено перевезти Миколаївську церкву до Музею просто неба, селяни не хотіли її віддавати. Бо не вірили, що святиню збережуть, і побоювалися, що її просто знищать. Як же вони зраділи, коли дізналися, що храм знову постав у всій красі на своєму новому місці! За часів незалежної України їхня радість намножилася, бо від 1996 року у церкві розпочалися регулярні богослужіння, — під свою опіку її взяла парафія святого Архистратига Михаїла УПЦ КП.
Миколаївська церква — яскравий зразок західноподільської школи народної архітектури. Невелика, але містка, невисока, але світла. Дияконник біля південної стіни вівтаря — первісний: у ХІХ столітті поняття про богослужбові потреби розширилося, часто в ущерб естетиці. Зрубна, тридільна, одноверха, з ризницею при вівтарі. Стіни складені з чотиригранних брусів, з'єднаних замком із "зубом". Нава перекрита невисокою восьмигранною банею. Вівтар та бабинець мають двосхилий дах. Нижня частина зрубу захищена широким опасанням на випусках вінців, верхня – обшита гонтом.
Центральна частина відгороджена од вівтаря п'ятиярусним іконостасом кінця 18 століття з села Волиця Гусятинського р-ну. Царські врата оздоблені витонченим різьбленням з мотивами виноградної лози, золотих квітів соняшника, листя аканта. Долівка в церкві викладена з червоного пісковику. Церква за своїми конструктивно-архітектурними особливостями типова для Західного Поділля.
Дзвіниця 1930 року (з інших джерел поч. 19 століття) із села Кут-Товсте Тернопільської області — типова західноподільська дзвіниця дуже добре вписалася в садибу Миколаївської церкви на теренах Пирогівського скансена. Суголосно із назвою села її поставили строго в північно-західному кутку обійстя, над мальовничим видолинком зі ставками. Двоярусна, у плані наближена до квадрата. Конструктивне вирішення – дубовий каркас, встановлений на кам'яному підмурку. Стовпи, врубані в підвалини, скріплюються верхньою обв'язкою. Вся конструкція міцно закріплюється системою розкосів. Другий ярус менший за нижній, що утворює залом. Дах чотирисхилий, вкритий гонтом.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
На початках своєї музейної біографії дзвіниця мала великий дзвін, у який весело вдаряли на Великдень на початку 1990-х. Але з огляду на глушину місця і небезпеку тих голодних років дзвін зняли і дзвіничка лишилася безголосою. Та дарма. Співи парафіяльного хору і автора цих рядків не дають їй впасти у відчай…
Огорожа ансамблю культових споруд із західного Поділля реконструйована з рожевого подільського каменю-пісковика з вмурованими меморіальними хрестами 18 – 19 століття. Ворота з піддашком реконструйовані за зразками стародавніх споруд.
Фото М.І.Жарких різних рокив.
1977.
1978.
1977
1986.
1977.
1978.
2007.
1977.
Джерела:
https://parafia.org.ua/UCA/usi/zahidnopodilska/ternopilska-oblast/row1/mykolajivska-tserkva-2/
https://parafia.org.ua/UCA/usi/zahidnopodilska/ternopilska-oblast/row1/dzvinytsya-trojitskoji-tserkvy-2/
https://www.pslava.info/ZeleneS_CerkSvMykoly,229547.html
https://www.pslava.info/ZeleneS_CerkSvMykoly_2003ZvidPamKyiv2,329702.html
https://www.pslava.info/Kyiv_CerkZelene_2003ZvidPam2,329701.html
https://www.pslava.info/Kyiv_CerkZelene,157764.html
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".
Підписуйтесь на сторінки проекту на:
Patreon
Twitter
Telegram
Instagram
ну як то так =))