Церква Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (іноді Успенський костел, храм Успення Пресвятої Діви Марії, пол. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) — культова споруда, римо-католицький парафіяльний храм у місті Турка на Львівщині.
Первинно дерев'яний храм був побудований в 1730 році за кошти власника Турки Антонія Калиновського (пол. Antoni Kalinowski), який запросив до Турки отців-єзуїтів і підтримав створення у місті їх місії єзуїтів. У 1743 році архієпископ Вацлав Сєраковський передав єзуїтам опіку над нечисленними міськими римо-католиками. В 1749 році в місті була заснована римо-католицька парафія, яка проіснувала до моменту розпуску австрійським урядом ордену єзуїтів. 

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: 
https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/588508.html

Єпископ Юзеф Керський 22 жовтня 1773 року відновив парафію у Турці, а отець Михайло Ключевич, колишній єзуїт, став місцевим парохом. У 1777 році дерев'яний храм зруйнувався — місцева римо-католицька громада в 1778 році заклала фундамент і розпочала будівництво нового мурованого храму. В 1778–1779 роках недобудоване приміщення мурованої святині використовувалося для релігійних потреб. Відомо, що в кінці XVIII століття храм мав п'ять вівтарів: зі старого храму в новий були перенесені вівтарі Богоматері та святого Ігнатія (Лойоли), а ще додатково інстальовані вівтарі святої Теклі, Яна Непомуцького та Розп'яття. У 1828 році парафія придбала ще один вівтар — святого Антонія. 

В XIX столітті храм повільно будувався (1846, 1862 роки). Завершеного вигляду костел набув після того, як у 1906–1914 роках був реконструйований за проєктом архітектора Станіслава Маєрського. 1914 року храм освятили лише з один тимчасовим вівтарем. У часи першої світової війни костел зазнав суттєвих пошкоджень. У 1926–1928 роках здійснено ґрунтовний ремонт споруди, зведення навколо неї нову муровану огорожу. 28 квітня 1927 року перемиський єпископ Анатолій Новак освятив костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії. В 1930-х роках було здійснено розпис храму та зведено біля нього муровану дзвіницю. На жаль, зараз від розписів і сліду не лишилося — білі стіни, кілька лавиць, медитуючий самотній священик.

Турківський парафіяльний округ територіально був найбільшим на теренах Галичини, охоплював понад 30 сіл, хоча кількість парафіян у 1913—1939 роках парафія сягала близько 3000 вірних. Окрім храму та каплиці при лікарні на території турківського римо-католицького парафіяльного округу функціонували церкви у Ясениці Замковій (Іоанна з Кентів, з 1914 року), Розлучі (Франциска, з 1914 року), Ільнику (1934 року), Соколиках (Серця Ісуса, 1912 року), Яворі (Різдва богоматері, з 1913 року).

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті


Після II світової війни і приходу на Галичину "совєтів" костел з 1945 року припинив функціонування. Майно, яке пароху Ігнатію Кулаковському в 1945 році не вдалося вивезти до Польщі, було знищене. А храм до 1990 року використовували як господарське приміщення (овочевий склад), а згодом — спортзаляк та столярну майстерню. Святиню повернули вірним у 1992 році. Після багаторічного ремонту (1992-2004) храм частково відновлений. Сьогодні він функціонує як головний храм нечисленної римо-католицької громади міста Турки.

1914.

поштівки з Турки початку ХХ століття...

Це прямокутна в плані споруда, у якої притвор, нава та вівтар мають однакову ширину, а вівтарна апсида злегка виступає за лінію фасаду. Головний фасад фланковано двома квадратними в плані баштами. До вівтаря з обох боків прибудовано невеликі прямокутні об'єми, до середини головного фасаду – маленький, але пишно прикрашений тамбур. Стіни костелу розділено плоскими пілястрами дуже невеликого виносу і увінчано простим ґзимсом. Костел має по три вікна в бічних стінах і по одному вікну в апсиді та на чільному фасаді. Всі вікна мають півциркульне завершення. Чільний фасад увінчано фронтоном з текучими лініями профілю та круглим вікном посередині. Костел перекрито двосхилим бляшаним дахом з глухим ліхтариком. 

1990. Фото М.І.Жарких.

Башти костелу п'ятиярусні, причому ґзимс третього ярусу об'єднує башти з костелом. Кути першого ярусу башт прикрашено рустом у вигляді дощок; вище цей руст переходить у плоскі наріжні пілястри. В третьому ярусі башт прорізано по два маленьких віконця з півциркульним завершенням. Четвертий ярус має чотири великі отвори дзвону з балюстрадами внизу і фронтонами текучого профілю вгорі. П'ятий ярус є декоративним навершям башт. Тамбур біля чільного фасаду має двостулкові двері з півциркульним завершенням; вони фланковані спареними коринфськими пілястрами. Тамбур увінчаний розірваним фронтоном, в центрі якого вміщено різьблений медальйон овальної форми.

2005. Фото від castles.com.ua

2011. Фото Андрій Бондаренко.

2015. Фото від neo7777vitaha.


Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Внебовзяття_Пресвятої_Діви_Марії_(Турка)
https://www.pslava.info/TurkaRn_TurkaM,213173.html
https://castles.com.ua/turka.html
https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvlv&p=lvtutuud&l=r
http://otdyhaem.com.ua/lvovskaya/turka/uspenskaja-kostel-turka.html
https://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Local/DnisterStudies/Architecture/TurkaKosciol.html
https://ukrainaincognita.com/synagogy/turka
https://andy-travelua.livejournal.com/214653.html
https://neo7777vitaha.livejournal.com/74521.html
https://polona.pl/

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.  

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


ну як то так =))