Перша письмова історична згадка про існування українського духовенства у Стрию існує з 1396 року при акті судової справи за млин між Іваном Русином, ректором парохії Пречистої Діви Марії і містом Львовом. Друга згадка з 1398 року, коли краківський єпископ Петро відділив перемишльське єпископство від архієпископства галицького.


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: 
https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/588508.html

Фото 2020 року...

На початку XVI століття українське населення Стрия мало 5 церков. З них у самому місті було лише дві церкви – під валом церква Успіння Пречистої Діви Марії, стояла недалеко від теперішнього храму, де потім постала гімназійна будівля, а нині СШ № 7 і Різдва Пресвятої Богородиці – за валом від ріки Стрий між парохіяльним городом теперішньої Успенської церкви і лазнею. В неділю 8 вересня 1692 року за перемишльського єпископа Інокентія Винницького стрийські парафії Успіння Пресвятої Богородиці, і Різдва Пречистої Діви Марії прийняли Унію.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті


Стрийська міська церква Різдва Пресвятої Богородиці (горішня) станом на 1773 рік, була великою, хрещатою в плані будівлею, з мальованим іконостасом, кам'яною підлогою, 13 заґратованими вікнами, але дуже збіднілою, втратила велику кількість парохіян і джерело своїх прибутків – крамниці та землю. Церква Успення Пречистої Діви Марії була дерев'яною, старою, дуже малою, в 1785 році перебувала в аварійному стані і валилася. Через небезбеку завалення міщани були змушені ходити на богослужіння на передмістя Лани до церкви Благовіщення, що викликало незручності і невдоволення громади. Прийшовши до влади в Галичині Австрійський уряд проводить церковну реформу. Австрійська реформа ліквідовує дві українські церкви Стрия – Різдва Пресвятої Богородиці і Успення Пресвятої Богородиці та в 1785 році взамін віддає українській громаді будівлю костелу св. Марії Магдалини по ліквідованому монастирі оо. францішканів.

Першу письмову згадку про існування костелу св. Марії Магдалини за Галицькими воротами на передмістю Стрия (теперішня споруда церкви Успіння Пресвятої Богородиці Стрия) маємо в XVI столітті найправдо подібніше як філія головного храму Народження Діви Марії. Будова храму почата в 16 столітті не була викінчена. В 1653 році прибули до Стрия оо. Францішкани. В 1687 році при підмозі довколишньої шляхти та за дозволом стрийського магістрату храм св. Марії Магдалини обняли спроваджені до Стрия францішкани і розпочали при ньому будівництво монастиря. В 1707 році вимурували вівтар, решта храму була дерев'яна.

увечері

увечері

Переданий храм св. Марії Магдалини австрійський уряд іменував українською церквою Народження Діви Марії, так як давні привілеї саме від цієї церкви, колись найбільшої у Стрию, згодом занепалої були успадковані. Коли ж розібрали стару дерев'яну церкву Успіння, що ще короткий час стояла на своєму історичному місці, нову церкву, передану українцям австрійцями вирішили назвати церквою Успіння Пречистої Діви Марії. З 1843 до 1846 року триває перебудова церкви Успіння Пречистої Діви Марії – замість дерев'яних стін храму до мурованого святилища добудували стіни муровані – наву вірних і дзвіницю. В 1886 році церква Успіння чудом вціліла незгорівши в великій пожежі Стрия. В 1937 році в церкві встановлено кипарисовий Іконостас різьбяра Михайла Наконечного з Кам'янки Стромилової. Ікони належать авторству відомого у Галичині художника Василя Дядинюка з Лохвинця, що на Вінниччині.

Страхаючись реакції стрийського пароха о. Миколая Ліщинського на процес підготовки псевдособору з ліквідації УГКЦ 31 травня 1945 року НКВС видає постанову про його арешт. Після довготривалих допитів о. Миколая Ліщинського "за співпрацю з антирадянськими організаціями українських націоналістів" засудили до випрано-трудового табору терміном на 10 років, де він і загинув. Церкву Успіння Радянська влада переводить під крило Російської Православної Церкви, вірні УГКЦ переходять у підпілля. 

В храмі зберігається давня чудотворна Ліська ікона Богоматері. Її назва походить від міста Лісько‚ недалеко Перемишля‚ тепер на сході Польщі. Ікону привезли в Стрий українці‚ виселені 1947 року з рідних земель. Чудотворна ікона вже існувала на початку будівництва заміської української церкви Різдва Богородиці. Вона показалася на пні зрізаного дуба. Дерев'яна церковця в часі пожеж горіла, але стіна, на якій була ікона‚ залишалася неушкодженою. Це єдина зі збережених оригінальних
чудотворних ікон, що, припускаємо, намальована якимсь із майстрів  з містечка Риботичі (Надсяння, тепер Польща). Образ Богородиці з Дитям Ліської належить до типу Одигітрії. Однак виділяється тим, що не Богородиця, як часто малювали риботицькі майстри, а Дитя Ісус тримає білу трояндоподібну квітку у правій руці. Ісус з квіткою є відомим явищем для західно європейських образів Мадон від часу Ренесансу, однак в українській іконографії Богородиці з Дитям у XVII — на
початку XVIII століття ця деталь не характерна. Єдина давніша пам'ятка, що має такий атрибут — це чудотворна ікона Богородиці Одигітрії з місцевості Повч на Закарпатті, намальована Стефаном Папом у 1675 році.

Ліська ікона

так ікона виглядає коронованою...

так виглядала до реставраціі...

а так, зараз...

В часі виселення люди з церковного братства, Роман Спольський, його батько Микола, Євстахій і Мирослав Кіцаки з синами Олексою і Володимиром, Павло Веремійський з синами попросили у пароха церкви Різдва Богородиці у Ліську дозволу забрати Чудотворну ікону і найцінніші речі з церкви. Парох о. Юліян Чучкевич дав ключі від церкви і благословив на дорогу. 
25 січня 1946 року ліські переселенці  прибули до  Стрия і з благословення настоятеля церкви о. Івана Бачинського помістили Чудотворну ікону в церкві Успіння Пресвятої Богородиці. В часі реставрації 2007 року виявлено, що Чудотворна ікона насправді ззаду  є обгорілою. 

В часі першої світової війни з ікони були вкрадені дорогоцінні коштовності – воти, які становили велику матеріальну цінність. Завдяки чудотворній іконі, слава про яку була дуже велика, до убогої церкви сходилися люди з  Галичини, Словаччини і Угорщини. Найбільшими днями вшанування Божої Матері були відпусти: у свято Різдва Пресвятої Богородиці  і у празник Положення Ризи Пресвятої Богородиці. Крім чудотворної ікони, із серпня 2007 р. у Катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці знаходяться мощі блаженного священномученика Петра Вергуна, перевезені із Сибіру до Стрия у 2004 р. Отця Петра Вергуна, який після багаторічних каторжних робіт у тюрмах ГУЛАГу помер 1946 р. на засланні, Святіший Отець Іван Павло ІІ під час свого пастирського візиту в Україну проголосив блаженним УГКЦ.

3 грудня 1989 року громада під проводом отця-редемпториста Миколая Костюка повертає храм Успіння Пресвятої Богородиці в лоно УГКЦ. В 1993 -1996 роках парафіяни під проводом оо. Миколая Костюка і Петра Мірчука звершують історичне прагнення – розширення церкви, добудувавши бічні нави. Декретом Блаженнішого Любомира від 28 серпня 2000 року, даного у Львові при Архикатедральному соборі святого Юрія у празник Успіння Пресвятої Богородиці (протокол № Р 2000/840), заснована Стрийська єпархія УГКЦ і церква Успіння стає Катедральним храмом Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрий. 24 травня 2014 року, з благословення Папи Франциска, Ліська ікона Богоматері була коронована Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом (Шевчуком).

поштівка 1930-ті роки...

1994. Фото М.І.Жарких


Джерела:
https://uspinnia.org.ua/pro-nas/
https://svoboda-news.com/svwp/ікону-привезли-українці/
https://polona.pl/item/stryj-cerkiew-gr-kt,MTMzMDgyNTA/0/#info:metadata
https://www.pslava.info/StryjM_Cerk,242660.html
https://map.ugcc.ua/view/81-katedralnyy-cobor-uspinnya-presvyatoy-bogorodytsi-m-stryy-lvivska-obl

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.  

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram
https://nz.lviv.ua/archiv/2017-6/21.pdf

 


ну як то так =))