Експедиція 2017 року.
храм святого Станіслава (1709-1751 р.р.) і монастир бернардинців — культова споруда і монастир в Україні, розташовані в м. Самбір Львівської області. Основа комплексу відноситься до 1698 року. До складу монастиря входить храм святого Станіслава, дзвіниця і монастирські келії.
Перший бернардинський монастир був збудований у 1471—1476 роках. До сьогодні ці будівлі не збереглися. Спорудження кам'яного монастиря розпочато в 1698 році.

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: 
https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/588508.html

Історія.
Спочатку був закладений цвинтар (на місці, де зараз знаходиться виправно-трудова колонія для неповнолітніх). Було збудовано капличку в центрі цвинтаря. У ній відправляли Службу Божу до 1474 року, коли було збудовано храм Внебовзяття Пресвятої Богородиці.

У 1498 році монастир був спалений татарами. Бернардини у 1514 році приступили до будівництва мурованої оборонної святині. Монастир оточили міцними та високими мурами, з цегли та каменю. Із західного боку монастиря знаходилась брама, а з південного — чотирикутна в плані вежа з хвірткою.

пройдемо в храм через нинішнє училище культури

парадні сходи на другий поверх

бокові сходи

На початку XVIII ст. до Самбора прибули Єзуїти, які у 1709 р. почали будувати храм за проектом архітектора Я. Деламарса. Закінчилось будівництво у 1751 році. Насичені архітектурним декором фасади та інтер`єр храму до нашого часу є яскравим зразком високого бароко. На той час поряд вже постала колегія (1749 р.), а у 1756 році закінчилося будівництво наріжної кам'яниці для гуманітарної гімназії. 

Монастир Єзуїтів був найбагатшим в місті. Але у 1773 році папа Климентій розпустив орден, а все їхнє майно в Самборі було сконфісковане австрійською владою, яка всі монастирські будівлі використала для своїх потреб: у монастирі та колегії розмістили циркулярний уряд, згодом староство, в наріжній кам`яниці – гімназія, в приміщенні храму – військові магазини.

У 1847 році влада віддала єзуїтський храм ордену отців Бернардинців, і він став називатися храмом Св. Станіслава.
Проте у 1905 році було знесено усі монастирські будівлі, на їх місці почали будівництво приміщень повітового суду та в'язниці.

В нових приміщеннях монастир проіснував до 1939 року. 1987 року храм відреставровано і пристосовано під концертний зал органної музики, який підпорядковано Самбірському училищу культури. Саме ж училище розташувалось у приміщеннях монастиря. Будівля унікальна своїми акустичними якостями. Відлуння триває 6,5 секунд.

перейдемо до кам'яниці, де зараз учбовий корпус

Архітектура.
храм — бароковий, прямокутний у плані, тринавний, базилікального типу. Головний фасад з низькими двоярусними вежами, завершеними трикутними фронтонами. храм мурований, складається з прямокутної нави з 4-ма арками і вужчого від неї пресбітерія з трьома арками.

тут збереглось багато груб

коли дойшов час знімати в кам'яниці скінчилось місто на картках, тому знімали на старенький другий айпед міні =)

До південного фасаду храму примикає двоповерховий корпус келій. Будівля кам'яна, коридорної системи з хрестовими склепіннями на першому поверсі. Південно-західний кут монастирської будівлі включає чотиреярусну, квадратну в плані під шатровим дахом дзвіницюю, яка на фотографіях початку ХХ віку ще була двохповерховою. 

Ну і трошкі архівного матеріалу

1985

200х


Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Станіслава_і_монастир_бернардинців_(Самбір)
http://guide-ua-pl.info/самбір/
http://www.pslava.info/SambirM_CloisterBernardyniv_Keliji,207704.html
http://mycreationsismylife.blogspot.com
http://wikimapia.org/24472657/uk/Самбірський-коледж-культури-і-мистецтв
https://www.castles.com.ua/sambir.html
https://polona.pl/search/?query=sambor&filters=public:1

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.  

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram

 

 

ну як то так =))