нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки
В 2014 році ми відвідувалий цю пам'ятку, про що ви можете прічитати тут ==>. Цього разу ми хотіли попасти в середину, що подивитись що збереглось в палаці з минулих часів. От же, обійдемо навкруги та згадаємо як тут все виглядає...
Як завжди — трошки історії...
Іванів (пол. Janow) — до 1946 місто Янів,село Калинівського району Вінницькій області. В XV ст. ця місцевість належала родині Мишків гербу Корчак. Вже в 1410 р. один з Мишків, Адам, почав зводити у Янові оборонний замок. Яким він був — невідомо, скільки разів його руйнували- теж ніхто не знає. Але вважається, що три квадратові у плані кутові башти (з маленькими стрільницями у нижньому ярусі і значно більшими у верхніх) залишилися Янову ще з тих часів.
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.
В 1452 р. польський король надав Петрові Мишці волинське поселення Холонів — і так Мишки стали Холоневськими. Холоневські були родичами з польським королем Яном Собеським за материнською лінією. Засновником роду був Петро Мишиця (Мишка).
Довгий час про Мишок-Холоневських не було нічого чути, аж поки в XVIII ст. не надійшла інформація про Адама Холоневського (помер в 1772 р.). Він був першим в роду сенатором, а ще буським старостою, депутатом сейму, юристом з блискучою освітою — і вправним господарем і далеко не бідною людиною. І одружився з розумом — на багатій і розумній Соломії з Контських. Саме Соломія заснувала у Янові в 1780 р. костел і монастир для ченців-бернардинів.
колишній головний в'їзд в замок
і знов, східно-південна вежа
В 1780 році завдяки Соломії Холоневській був збудований замок. Короля Станіслава Августа Холоневські приймали вже у новому палаці 20 листопада 1781 р. Він відноситься до так званої системи палац-замок, і зрозуміло втратив всяке оборонне значення. Замість старого був збудований новий – триповерховий, на величезних трьохярусних підвалах корпус. По кутках споруди стояли чотири бастіона, з принципом активного флангуючого вогню.
Головною метою цього візиту до замку-палацу було відвідування замкових великих підвалів та подивитись що ж там з минулого збереглось у середині. Так як в попередній раз п'ять років тому нас було зустрінуто не зовсім зовсім ласкаво ми тихесенько зайшли до середини палацу через відкриті двері. В кімнаті справа від входу за закритими дверима гуркотив телевізор, а ми пішли далі в середину. Одразу скажу — все цікаве знаходиться за закритими дверима, у вільному доступі тільки спальні кімнати дітлахів як на першому так і на другому поверсі. В них від минулого нема нічого, окрім стін, сходів, стель і місцями вікон. Дівімось...
Палацова бібліотека містила близько 10 тис томів. Серед видань траплялися і дуже старі і рідкісні екземпляри. Ксьондз з Холоневських вніс сюди багато книг з філософії та теології, тут також містився сімейний архів. На жаль, під час революції бібліотека зникла по дорозі у Кам'янець Подільський.
У XIX ст. у Яновському маєтку жив лише управитель. Палац був оновлений остаточно в 1901р.
а от зараз почнеться те, що знаходиться за закритими дверима. З відвідуванням цих приміщень нам допомогла пані, яку ми знайшли як раз тієї кімнаті, де працював телевизор...
колонна зала — нині, спортзал...
і ще одно збережена, але сильно пофарбована зала, теж під колючем =)...
Після встановлення радянської влади, у палаці з 1920 р в замку розміщувалася заготконтора, але через три роки приміщення віддали під дитячу колонію Макаренка. Майже перед самою війною на базі колонії утворено дитячий будинок. Тут жили діти-сироти, а також діти репресованих батьків. В 1963 дитячий будинок було перетворено на школу-інтернат, яка функціонує і досі. Зараз тут живуть і навчаються близька 120 дітей.
а з підвалами нам не пощастило, дядько(завхоз?), який мав від них ключи, кудись від'їхав з Іваніва =(. Можна поглянути на одну фотографію з Фейсбук зі сторінки «Люблю Подорожувати» як приклад того, що ми могли там побачити ...
Ну то буде нагода повернутись сюди ще раз.
Щиро подякувавши пані виховательці за екскурсію ми підняли до неба коптера, щоб зробити обліт замку-палацу...
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.
Цей замок-палац трамається тільки на тому, що їм опікується школа-інтернат, в середині все більш-менше, як що так можна сказати в гарному стані, фасад, як в нас то заведено теж. Про західний фасад промовчимо, залишковий принцип при недостатньому фінансуванні ніхто не відміняв, тому там є те, що є... А яке фінансування у таких закладів ми всі розуміємо — дай Боже щоб на дітлахів достатньо було. Меценатами тут на жаль не панхе... Страшно подумати, що може тут стати, якщо звідки пійде інтернат — за пару років, скоріше за все буде руїна, без дахів, вікон, перекритів. Бо нашій державі пам'ятки зараз не потрібні, не на часі...
про попередне відвідування замку у 2015 році читаємо тут =====>>>>>
Джерела:
https://kolokray.com/uk/f/ivanov-zamok.html
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=200546028264637&set=a.109263390726235&type=3&theater
Підписуйтесь на сторінки проекту на:
Patreon
Twitter
Telegram
Instagram
ну як то так =))