Відповідно до легенди, село засноване за часів Київської Русі. У 1151 році князь Андрій Боголюбський побудував у селі монастир. Назву Горбулів населений пункт отримав від того, що колись подорожні, їхавши чи йшовши по шляху із села Моделева чи Потіївки на Житомир, з лівої сторони бачили величезний горб, який в народі називали Дівич-горою. Далі йшло поселення, яке перші поселенці називали Горбулів (тобто горб у ліво).
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...
В ХІІ столітті, під час нашестя татаро-монгольського хана Батия, село повністю зруйноване. В письмових джерелах село згадується в 1584 році. З 1910 року, зусиллями італійського підприємця на прізвище Ліва, у селі розпочато розробку покладів каміння лабрадориту. Розробка каміння триває й дотепер — у Горбулеві працює 3 кар'єри.
Костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Горбулеві був зведений у 1857 році, припускають, що за кошти тодішнього власника села, поміщика Подгороденського. З 1906 року настоятелем приходу був назначений отець Францішек Андрушевич і був ним до 1917 року, а у 1919 він був вперше заарештований за підозрою в антирадянських висловлюваннях. В подальшому священник був арештований багато разів за свою просвітницьку діяльність. Костел Непорочного Зачаття Діви Марії діяв до 1917 року.
У радянські часи храм закрили, він зазнав суттєвих руйнувань, і стоїть напівруїною. Подейкують, що збираються кошти на його відновлення. Біля костьолу розташований старий польський цвинтар, із надгробками XIX століття. Про споруду відомо дуже мало. Костел був побудований в неоготичному стилі та вирізнявся своїми великими розмірами, вишуканою архітектурою та яскравим внутрішнім розписом. Товщина стін сягає 1 м 20 см.
В інтер'єрі частково зберігся декор — дерев'яна арка вівтаря, розписи по штукатурці. Ще є пуста рама від Чудотворної ікони Матері Божої Горбулівської, яка тепер знаходиться в храмі св. Софії в Житомирі та має свій немалий культ.
2015. Фото від ukrainaincognita
Джерела:
https://ukrainaincognita.com/gorbuliv-xrami-ta-zagin-sokolovskix
https://www.facebook.com/ukrainaincognita/posts/4168323029862760/
http://old.kzd.org.ua/news/podii/1663-2015-07-10-11-51-36.html
https://times.zt.ua/proekt-escape-kostel-neporochnoho-zachattia-divy-marii-v-zhytomyrskiy-oblasti/
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".
Підписуйтесь на сторінки проекту на:
Patreon
Twitter
Telegram
Instagram
ну як то так =))