Римо-католицька церква Свято́ї Варва́ри у місті Бердичеві — парафіяльний католицький храм (в наш час Києво-Житомирська дієцезія, Бердичівський деканат) , заснована у XVIII столітті; визначна архітектурна та історична пам'ятка міста, області і всієї держави.

Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

У 1756 році на місці теперішнього храму була побудована дерев'яна восьмигранна каплиця на честь коронації ікони Матері Божої Бердичівської. Бердичівський парафіяльний храм під титулом Святої Варвари було засновано у 1759 році Варварою Радзивілл (у дівоцтві Завіша) дочка Кшиштопа Станіслава Завіші гербу "Лебідь" (1660-1721), воєводи мінського, та Терези з родини Тишкевичів, власників значних земельних володінь у Білорусі та в Україні, у тому числі містечка Бердичів та навколишніх земель. Саме цей чинник, тобто фінансова підтримка від самого заснування парафії постійними її парафіянами й опікунами князями Радзивілами зумовив той факт, що аж до 20-х років XX століття Бердичівська парафія св. Варвари лишалась однією з найбагатших у Луцько-Житомирській діоцезії.

Варвара (Барбара) Радзивілл (у дівоцтві Завіша)

Будівництво кам'яного храму, який зберігся дотепер, розпочалося зі східного боку поруч зі старим дерев'яним і було закінчено у 1826 році. Старий дерев'яний храм розібрано в 1828 році. Нова будівля, як і стара, була склепінчастою чотириствоповою базилікою. Внутрішній вигляд нового храму був подібний до старого, мав також три вівтарі. Різьблений образ Ісуса у головному вівтарі стояв у позолочених рамах на великій тумбі.
У 1878 році була зведена нова кам'яна дзвіниця заввишки 15 аршин на 4 дзвони.У 1909 році фасад храму прикрасили 4-ма фігурами під хрестом Спасителя — матір Божа Скорботна та святий Йоан апостол, на фронтонах святі Петро і Павло. Цього ж року в храмі встановлено новий орган відомої львівської органобудівної фірми І. Слівінського.

В 1824—1825 роках, перебуваючи при дворі князів Радзівіллів, юний Фридерик Шопен грав у храмі та навчався грі на струнних інструментах у професора Живного. храм також відомий тим, що 14 березня 1850 року о 7 годині ранку в ньому взяли шлюб відомий французький письменник-класик Оноре де Бальзак і місцева шляхтянка Евеліна Ганська. Обряд здійснював прелат Олицької колегіати кс. Віктор Ожаровський. В 1858 році в храмі був охрещений відомий письменник-марініст Джозеф Конрад (Юзеф Коженьовський).

З приходом радянської влади у 1922 році усі цінності з храму були конфісковані й націоналізовані. Ще через 15 років (1937) у період релігійних гонінь храм було замкнено. Під час Другої світової війни і нетривалий час після неї — з 1941 по 1947 роки — храм діяв. З 1950 року храм знову був закритий. У радянський повоєнний час храм спершу пристосували під складське приміщення, а згодом приміщення культової споруди пристосували під спортивну школу.

У 1966 році в пам'ять про вінчання в храмі письменника Оноре де Бальзака та Евеліни Ганської на стіні храму було встановлено меморіальну дошку. У 1969 році головний вхід до храму був замурований, орган, хори, вівтар та окремі архітектурні прикраси — знищили. У вівтарі зробили вхідні двері, побудували залізобетонне перекриття центральної нави храму на два поверхи — для атлетичного і гімнастичного залів. Дзвіницю та сигнатуру над храмом тоді ж розібрали.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті




Нарешті 11 січня 1991 року понівечена християнська святиня знову була повернута віруючим, але вони туди не входили ще тривалий час, чекаючи також і на повернення кляштору Босих Кармелітів. 27 листопада 1994 року у храмі Святої Варвари відбулася перша Служба греко-католиків. Її здійснив греко-католицький священик отець Петро Дутчак. Підтримка римо-католицького священика Бернарда Міцкевича дозволила вирішити питання щодо місця проведення богослужінь в подальшому – у храмі Святої Варвари. З цього часу існувала домовленість з римо-католицькою громадою, згідно якої парафіяни УГКЦ проводили Богослужіння у храмі святої Варвари, до завершення будівництва власного храму, св.священно мученика Йосафата, який освячено 5 жовтня 2014 року.

До 200-річчя з дня народження Оноре де Бальзака 18 травня 1999 року відкрито нову меморіальну дошку (вид попередньої представлено унизу). Відкриття меморіальної дошки благословив єпископ-ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський. У 2000 році в храмі встановлено мармуровий хрест на честь 2000-ліття від Різдва Христового.

Бердичівський храм святої Варвари вільно розташований на садибній ділянці з відступом від лінії забудови. По осі будівлі з боку головного входу окремо стояла двох'ярусна дзвіниця (дотепер не збереглася). храм — цегляний, оштукатурений, побілений, є тринавовою, склепінчастою, чотиристовпною базилікою у стилі бароко, з прямокутною апсидою, фланкованою приміщеннями сакристії і скарбця, з гвинтовими сходами в товщі західної стіни на музичні хори (не збереглися). Головний західний фасад, відображаючи базилікальну структуру, складає тричастинну композицію. Фасадний торець вирішений у формі приставного пілястрового портика доричного ордера на п'єдесталі, увінчаного трикутним фронтоном.

старі поштівки початку ХХ століття...

Раніше по центральній осі розташовувались напівциркульна плоска ніша, в якій уміщалися прямокутний дверний отвір головного входу, над ним — балкон з арочними дверима з хорів, з'єднані арочним порталом, що включав колони корінфського ордера. З'єднання головного об'єму із зниженими бічними крилами, що закривають торці бічних нав, і підносяться над ними (що є особливістю архітектурної композиції фасаду) пом'якшено чверть-колонами, а по вертикалі — спливами. Кути крил акцентовані пучками пілястр, які розкрепують карниз, над якими, як і над фронтоном, знаходилась фігуративна скульптура. Бічні фасади розчленовані спареними лопатками. Вікна з лучковими перемичками у верхньому ярусі обрамлені лиштвами "з вухами", в нижньому — без лиштв. В інтер'єрі храму збереглися хрестові склепіння на нервюрах.

1985. Пам'ятники містобудування та архітектури УРСР


Джерело:
https://uk.wikipedia.org/wiki/храм_святої_Варвари_(Бердичів)
https://www.etoretro.ru/city2795.htm#z-z%7CDESC%7C1%7Cimage_date%7Call
https://www.pslava.info/Berdychiv_KostSvVarvary,136910.html
https://web.archive.org/web/20180408014135/http://berdychiv.in.ua/вул-європейська-25-храм-святої-варва/
https://web.archive.org/web/20180828202056/http://berdychiv.in.ua/радзивілл-варвара/

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.  

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина".


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram

 


ну як то так =))