Хтось каже, що в нас у лютеранстві немає святих, а я собі думаю, що все таки є. Ось, наприклад, Катаріна фон Бора – дружина Мартіна Лютера, цікава історія життя якої оповита легендами та міфами.

5e049cac5240f.jpg

Достеменно відомо, що Катаріна мала дрібне шляхетне походження (на це вказує і приставка «фон» у її прізвищі). В дитинстві її віддали в монастир цистерсів, звідки вона, у 1523-му році, під впливом проповідей реформаторів, благополучно втекла разом з іншими сестрами.

Історія оповідає, що вони тікали на фірі в діжках з-під оселедців. Як відомо, реформатори мали різні думки стосовно ченців та були одностайно за те щоб священики одружувалися. Лютер сам зайнявся тим, що влаштовував шлюби для своїх колег з місцевих Віттенберзьких парафій та університету, колишніх монахів та священиків. Коли вже всі дівчата вийшли заміж, Катаріна залишилась сама, і після певних вагань Лютер освідчився їй. Ось така романтична історія з часів Реформації. Буремні часи і колишні ченці, що одружуються з колишніми монашками. Хіба не романтика?

До речі, у тому самому Віттенберзі є броварня названа на її честь. І не дарма. Лютер влаштовував у броварні відкриті лекції, на які запрошував студентів та приїжджих пасторів, де вони слухали лекції та пили легеньке (2-3%) місцеве крафтове пиво. Оскільки слухачів вистачало, а Лютер виставляв їм пиво за свій рахунок, то за короткий час до князя звернулися місцеві власники кнайп і поскаржилися на те, що Лютер заборгував їм значну суму. Князь відсипав їм монет та суворо заборонив наливати Лютеру та його компаніям у борг. Катаріна ж рахувала гроші значно ліпше за Мартина, тому відкрила родинну броварню, де варила пиво, як на продаж так і для лекцій свого чоловіка (прекрасні часи, нічого не скажеш, такі лекції мені до душі). Вона народила Мартіну Лютеру шістьох дітей та була йому надійною опорою у повсякденному житті.

А загалом, щоб там не казали, Катаріна була святою жінкою, хоч її і не канонізували.

Богдан Халус, Диякон (Німецької) Євангелічно-Лютеранської Церкви України