ХАРКІВ І ПОЛЬСЬКІ МИТЦІ:
ВІД АВГУСТА МЕДВЕЯ ДО МАР'ЯНА РУЗАМСЬКОГО
Лекція під осіннім небом
Друзі!
Запрошую Вас на чергову авторську лекцію під уже листопадовим небом.
Харків і польські художники. На пам'ять приходить геніальний Генрик Семирадський. А ще? У відповідь на це питання, харківці польського і не тільки походження посміхаться.
А виявляється:
АВГУСТ МЕДВЕЙ, придворний художник російського імператора, за 20 років до Альфреда Федецького відкрив у Харкові фотографічну майстерню…
ВІНСЕНТ СЛЕНДЗІНСЬКИЙ у статусі адміністративно висланого причому вдруге добровільно місцем вигнаня обрав Харків, де написав понад 400 робіт і належав до найвідоміших мистецьких династій Польщі;
ЯН СТАНІСЛАВСЬКИЙ провів у Харкові дитинство, а потім став одним із найвидатніших художників періоду Молодої Польщі, неперевершеним пейзажистом, закоханим у дніпровські простори…
МАР'ЯН АНТОНІ РУЗАМСЬКИЙ перебував у Харкові як цивільний депортований у роки Першої світової війни, належав до найталановитіших акварелістів міжвоєнної Польщі, а далі – Аушвіц, «дорога смерті» й загибель в концтаборі Берген-Бельзен… та його табірні малюнки все ж потрапили до жінки, яку він кохав…
БОЛЕСЛАВ ЯРОСЛАВ ЦИБІС у 1919 р. коли «більшовики учинили у місті балаган», як напише в автобіографії, був змушений залишити Харків, де навчався, провів першу свою виставку, організував мистецьке товариство, мав плани і бажання саме тут у цьому місці творити… став одним із найвидатніших художників Польщі першої половини ХХ століття…
І ГЕНРИК СЕМИРАДСЬКИЙ, який до кінця свого життя писав теплі листи своєму харківському учителю малювання Дмитру Безперчому.
Художники зійдуть зі сторінок книги «Видатні поляки і Харків: біографічний словник (1805 ‒ 1918)» (Харків, 2018).
Для підготовки матеріалів лекції авторка відвідала музеї Кракова, Варшави, Лодзі, Бидгощі, Торуня, Гданська, Любліна, Аушвіц-Біркенау, Тарнобжегу, Казимежу-Дольного , Вроцлава.
Дата зустрічі: 3 листопада 2019 року
Місце зустрічі: Харків, метро Університет, біля велетенського телевізора.
Час зустрічі: 13-00
Тривалість лекції під осіннім небом: 2.5–3 години.
Вартість лекції під осіннім небом: 100 грн.
І як бонус: «ліричні вкраплення» – випадки, які трапилися з авторкою під час збору матеріалу для дослідження.
Як пильний відвідувач галереї в Сукеннице (Краків) прийняв авторку і двох співробітників за потенційних крадіїв…
Які на дотик мініатюри Августа Медвея…
Як під осінньою зливою в Білостоці знайти галерею Слендзінських…
Як авторку сприйняли в Освенцимі за чоловіка…
Як важливо для розуміння картин Цибіса видертися на Гору Трьох Хрестів у дощ слизькими сходами у Казимежу-Дольному…
Запрошую на лекцію під осіннім небом!