Рідко вдається поєднати в одному анекдоті всі сторони життя в СССР. А в цьому вдалося. З усіма аспектами і мораллю.

Одна родина все мріяла придбати пральну машину.
Але мрія була недосяжна.
Купити те чудо не можна було ніде. Черга розтяглася на роки.
Тоді чоловік вирішив проблему радикально і по совєцьки.
Він влаштувався на завод пральних машин, де щодня крав по одній деталі і приносив додому.
Нарешті настав день, коли остання деталь була вкрадена.
Чоловік розклав всі частини виробу на газетах «Правда» і сказав дружині що за ніч збере пральну машину.
Жінка вклалася спати.
На ранок прокидається — а на підлозі купа деталей, над якими в розпачі сидить її чоловік із червоними очимаі.
«Що, не виходить? Якоїсь частинки не вистачає?», — питає дружина.
«Нічого не розумію, — відповідає чоловік, -Четвертий раз складаю, і все кулемет получається!»

І коли ватні пропагандисти починають мені розказувати про досягнення СССРа, про заводи і фабрики, про літаки і автомобілі, я згадую цей анекдот.

Але головне тут інше.

Не кулемет, який виробляють замість пральної машини, а те, що на роботу влаштовуються щоб щодня красти.

Красти вважалося нормальним.

Навіть вважалося героїзмом.

Крали всюди — в колгоспі і на заводі, на будові і транспорті.

Робота, на якій нічого вкрасти було не можна вважалася якоюсь «ущербною».

Можливість вкрасти щось з роботи неофіційно вважалася своєрідним бонусом, і смакувалася в подробицях за пивом після зміни.

Відповідно вчителям і решті нещасних бюджетників висловлювали своє співчуття, бо вкрасти їм було нічого. Правда лікарі йшли за окремою статтею престижності. Про це напишемо пізніше.

Згадую, як довелося мені побувати в Тольятті на славетному «АвтоВазі».

Наш екскурсовод з гордістю водив нас по цехах і показував конвеєр, на якому працювали чомусь самі в'єтнамці.

А потім, вийшовши з нами за прохідну,з такою ж гордістю показав, вкрадені з того ж конвеєра, три хомути, патрубок радіатора і шарову опору. Запам'яталася його фраза:

" Єслі с родного завода нічєго нє винєс — дєнь пропал!"

Розведене водою молоко і сметана,хліб замість м'яса в котлетах, вкрадені хомути і патрубки в нових автомобілях, недоливи і недоваги в магазинах. Це все реалії СССР.

І скажіть що я це вигадав.

Моя знайома продавчиня ділилася секретами "совєцкой торговлі" — виявляється, коли поставити в комірчину із мішками з цукром відро води на ніч, то до ранку відро буде пустим, а сирий цукор на десять кілограмів важчим. А невеличкий магніт від іграшкового електромотора підкладений під шальку вагів "наварював" кілька кілограмів ковбаси в день. Те ж саме робив великий шмат обгорткового паперу, який підкладали на шальку під ту ж ковбасу. Паперу в СССР було багато і він був дешевий. Як тут не порадіти?

А щоб потрапити торгувати "на бочку" з квасом, не кажучи про пиво, треба було дати завідуючому великого хабаря. І воно того вартувало.

Всі пам'ятають анекдоти про хазяйновитих армійських прапорщиків, які навіть тачки із сміттям крадуть.

Сміх сміхом, а мій знайомий, який працював на військовому авіазаводі, примудрився пофарбувати свого жигуля спеціальною стелс-фарбою для винищувачів, яка за легендою знижувала потужність відбивання пучка радіочастот. А потім хвалився, що може спокійно перевищувати швидкість і даїшники не можуть його засікти своїми радарами.

"Всьо вокруг совєцкоє, всьо вокруг мойо!" — лозунг тих часів.

Всі пам'ятають фото, на якому совєцкій солдат видирає у німецької жінки велосипед? Це було можна. Мародерство не може бути виправдано нічим. Але виправдовувалось.

Бо полковники, генерали і маршали не гидувалися відправляти додому вантажівки і навіть цілі ешелони намародереного (вкраденого) добра. Це не секрет.

2f8236ff90-396c0f8bbf4f.jpg

А, якщо начальству це можна, то чому нам нізя?

Зверху до низу. Тільки масштаби різнилися.

Тому не дивуйтеся популярності тюремного злодійського шансону на теренах колишнього СССРа — держава злодіїв і крадіїв творить відповідний фолькльор і відповідну субкультуру.

Коли я вперше потрапив в Фінляндію, то найбільшим моїм здивуванням був магнітофон, велосипед і шкіряна куртка, які лежали просто на дорозі. Фіни мені пояснили, що поруч школа, і діти просто кинули це все і по дорозі додому заберуть.

Нам,совкам важко було зрозуміти як це можна залишити дорогу річ і її не вкрадуть.

А все просто — в Фінляндії не було СССР.

Те що заводи СССР виробляли гармати і кулемети замість пральних машин і кирзяки замість джинсів і тампаксів — то не така вже і біда. Якось давали собі раду, хоч і поганенько.

А от те, що СССР був "королівством кривих дзеркал", в якому крадіжка вважалася чеснотою і доблестю, відригується нам до цих пір.

Воно, звичайно, крали не всі. І навіть переважна більшість не крала. Але життя призвичаювало до думки, що успішна людина обв*язково або начальство, або краде. Хоча це апріорі вважалося одним і тим же.

І все це відбувалося на тлі абсолютно лицемірної пропаганди про чесніть і непідкупність совєцького чєловєка.

Хоча цій пропаганді вірили лише малі діти і невиправні романтики з гітарами і борідками. І то до перших зустрічей із суворими реаліями.

Крадіжка була необхідною і достатньою умовою успіху і достатку.

Всі ці олігархи-скоробагатьки, всі ці ватники-мрійники про "халяву", всі ці судді-прокурори-хабарники. всі вони "родом із СССР". Фізично і ментально.

Палаци і золоті батони, яхти і "віджаті" узбережжя, "Бентлі" і "Ролекси" — все це ментальність дрібного злодія, для якого "єслі у родной страни нічєго нє украл — дєнь пропал!"