Важливо кожному громадянину України розуміти: правоохоронні органи України борються з корупцією законними методами. Впевнений, що будь-яка незаконна боротьба з корупцією породить монстра, ще більшого ніж сама корупція.
(Ю.Луценко, генеральний прокурор України, брифінг 30.11.2017)
Я не належу ані до партії Рух Нових Сил ані до її активних прихильників. Я також поки що не бачу підстав вважати, що Міхо Саакашвілі або його партія ефективно вирішить проблеми України. Мені просто не подобається поведінка верхівки, яка, як я розумію, повністю втратила відчуття реальності. Але я обійдуся без hate speech і буду об'єктивним. Я навіть, незважаючи на суцільну брехню, яку останнім часом розповсюджують СБУ і ГПУ, готовий умовно негайно повірити в «плівки Луценко», нехай на «плівки Мельниченка» вже без результату витрачено понад півтора десятки років.
Прошу всіх, хто ненавидить Саакашвілі, любить Порошенко, будує будку, не розхитує човен, вірить в чесне СБУ і чесного Луценко просто прочитати це до кінця.
В чому підозрюється Міхо Саакашвілі?
Частина 1 статті 256 Кримінального кодексу. Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності:
Заздалегідь не обіцяне сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності шляхом надання приміщень, сховищ, транспортних засобів, інформації, документів, технічних пристроїв, грошей, цінних паперів, а також заздалегідь не обіцяне здійснення інших дій по створенню умов, які сприяють їх злочинній діяльності, — караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
Питання про назву злочинної організації, її викриття, членів, їх засудження, спосіб сприяння їм або створення умов Міхаїлом Ніколозовичем я залишу за скобками. Запам'ятайте лише — від 3х до 5. За частиною 3 статті 12 Кримінального кодексу України якщо строк не більше 5 років — це злочин середньої тяжкості.
Стаття 246 Кримінального процесуального кодексу України (частина 2). Підстави проведення негласних слідчих (розшукових) дій:
Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії, передбачені статтями 260, 261, 262, 263, 264 (в частині дій, що проводяться на підставі ухвали слідчого судді), 267, 269, 269-1, 270, 271, 272, 274 цього Кодексу, проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.
Тобто всі негласні слідчі (розшукові) дії, окрім статті 268 (установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу) проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів і тому не можуть проводитися в провадженні щодо злочину середньої тяжкості, в якому підозрюється Міхо Саакашвілі, включаючи зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (прослуховування).
Таким чином, прослуховування представленої телефонної розмови Саакашвілі і Курченко могло відбуватися законно лише якщо прослуховувався телефон Курченко, в іншому кримінальному провадженні стосовно нього і по тяжкій статті (після чого знов треба звернутися до суду за дозволом на використання цієї інформації у справі Саакашвілі і, припустимо, всупереч статті 246 КПК отримати такий судовий дозвіл). Ми ж віримо Генеральному прокурору? Тоді
— або Курченко знаходився в момент прослуховування в Україні
— або прослуховування відбувалося з санкції російських правоохоронних органів імені Михайла Свинолупа.
Як думаєте — перше, друге, або щось тут зовсім воняє…
Тепер щодо законності затримання, яким є, як відомо, є позбавлення волі на будь який час. Ймовірно, засовування в автобус під це підпадає.
Стаття 189 Кримінального процесуального кодексу України (пункт 4 частини 2):
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Стаття 189 Кримінального процесуального кодексу України. Розгляд клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу.
Слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також… і т. д.
Тобто, ніякий суд не міг надати дозвіл на затримання М.Саакашвілі, оскільки за його статтею передбачений строк до 5 років і він не може триматися під вартою.
А без ухвали слідчого судді затримувати можна? Ні.
Стаття 208 Кримінального процесуального кодексу України. Затримання уповноваженою службовою особою.
Уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:
1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;
2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;
3) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України.
Третій пункт з НАБУ -- явно не підходить.
М.Саакашвілі не схопили з полічним. Сукупність ознак на його тілі вряд чи свідчила про щойне совокупляння з Курченко…
Тому звертаюся до всіх любителів повиступати:
«Важливо кожному громадянину України розуміти: правоохоронні органи України борються з Саакашвілі законними методами. Впевнений, що будь-яка незаконна боротьба з Саакашвілі породить монстра ще більшого ...»