Коли політики, громадські діячі, журналісти, блогери кажуть, що без реформування судової системи в Україні нічого путнього не буде — вони мають рацію.
Наші наскрізь корумповані суди вбивають людську віру у справедливість, топлять будь-які спроби вибратись із трясовини беззаконня та корупції. Заклики звільнити всіх суддів та набрати нових не мають реального підґрунтя для реалізації. Замкнуте коло? Аж ніяк Ні. Є дуже слушна та мудра думка, яка стверджує: щоб зламати стару систему, треба створити нову, паралельну — тоді стара поступово відпаде сама...
Платформа для чесних
В цьому контексті, якщо не вдається поки що звільнити старих продажних суддів, треба створити платформу, на якій би могли сумлінно працювати та виконувати свої обов'язки нові, прогресивні та непідкупні судді! І такою платформою я бачу Вищий Антикорупційний суд України (далі ВАСУ)! Він має бути створений найближчим часом та стати тією рушійною силою, яка не лише штовхне судову реформу з мертвої точки, а стане САМОЮ реформою!
Для цього потрібно лише три речі:
1. Організувати Вищий Антикорупційний суд України (ВАСУ).
2. Прийняти відповідні закони, які б вводили цей суд та його рішення у правове поле держави.
3. Почати працювати та викорінювати корупцію.
Перш за все, необхідно зробити так, щоб рішення ВАСУ приймались та виконувались, як істина в останній інстанції, та не могли блокуватись чи оскаржуватись ніким, окрім вищих Європейських інституцій. Тобто, поставити їх над усіма іншими вітчизняними судами, допоки вони не очистяться чи не зникнуть за непотрібністю. Це треба зробити, бо інакше Україну не витягнути з болота.
З правової точки зору тут не має бути перепон — потрібна лише політична ВОЛЯ!
Якщо ж раптом будуть «виказувати занепокоєння» Венеціанська комісія чи хтось інший про те, що це незаконно чи недемократично, чи неюридично – на них «спустимо собак» із МВФ, ЦРУ, ООН, НАТО, ПАРЕ та інших поважних структур. Мовляв, ви ж дорікаєте нам, що ми повільно робимо реформи та погано боремося із корупцією, аж ось ми зробили дійсно проривний доленосний крок у світле майбутнє, та нам оті кляті бюрократи заважають, тож розберіться…
Отже, все готове до кроку вперед. Тим більше, останні рішучі заяви владного політикуму, мовляв, що Президент, Прем'єр, депутати починають жорсткий антикорупційний реформаторський батл, та обіцяють викоринити корупцію за рік, вселяють надію. Але не віру. Особисто в мене реальна віра в цей Вищий Антикорупційний суд, який зможе гідно протистояти хабарникам у мантіях та досі безкарним порушникам закону.
Якою може бути структура ВАСУ?
Я запропоную свій варіант, він досить умовний, фахівці потім вдосконалять та розроблять дійсно робочу систему. Але принцип має бути саме такий.
На мій погляд, ВАСУ міг би займатись різними напрямками. Бо в усіх напрямках із судами в нас – повний занепад!
Роботу можна поділити на чотири напрямки.
- Кримінальний.
- Економічно-господарський.
- По боротьбі із корупцією у владі.
- Апеляційний, де б могли розглядатись, в тому числі, особливо кричущі справи із цивільних впроваджень з інших судів.
На кожний напрямок для початку взяти по 20 суддів. Згодом на кожному напрямку може працювати по 50 суддів.
Де їх взяти?
Провести відкритий конкурс серед молодих юристів, адвокатів, правозахисників з юридичною освітою. Впевнений, що комісія отримала б сотні гідних анкет.
Хто повинен бути в конкурсній комісії?
Жодного діючого судді! Відомі правозахисники, громадські діячі, журналісти, юристи, народні депутати. Запустити онлайн-голосування на сайті, з реальними зареєстрованими користувачами, та більшістю обрати 10 членів комісії. Ніяких труднощів – лише бажання та технологія. Все під контролем громадськості, при найменшій підозрі до якихось ігор – всіх на гільйотину))
Голову суду можна (але не обов'язково) запросити на перший час із закордону. Нехай починають працювати та розглядати справи як «відкритий суд» навіть попри ще не готові відповідні правові закони. Це додасть впевненості та досвіду. Як тільки будуть прийняті закони – все, система пішла!
За яким принципом ВАСУ розглядав би справи?
По-перше, у особливих випадках, люди, організації, могли б звертатись до ВАСУ напряму, навіть минуючи звичайні судові інстанції. По-друге, фахівці ВАСУ могли б моніторити ситуацію та забирати собі на розгляд принципові справи.
Можна взагалі починати із співробітництва з Національним антикорупційним бюро України. НАБУ зараз накопає багато справ, та коли постане питання – що далі, ми знову зіткнемось із продажними судами, які благополучно знецінять усі оті героїчні викриття. Отже, ВАСУ має стати головним судовим партнером НАБУ!
Завал із справами?
Так, ВАСУ спочатку дійсно можуть завалити тонами різних паперів, бо люди, що зневірились у правосудді, всі скопом нахлинуть до ВАСУ. Та це не біда. Чітка, продумана система, відкритий збалансований принцип відбору та сортування справ за вагою та важливістю, електронна черга… Все налагоджується та вирішується. По-друге, ВАСУ не має повністю замінити діючі суди – пріоритет у розгляді справ має надаватись тим, що вже пройшли всі внутрішні інстанції.
Зарплата суддів, якою вона має бути, та звідки взяти кошти?
А ось тут давайте затамуємо подих та вичавимо із себе скептиків та затятих «знавців справжніх реалій». На 80 суддів + 100 працівників апарату, гроші можна знайти в бюджеті. Судді можуть отримувати 20-30 тисяч гривень, це не так важливо. Важливо те, що можна зробити відкритий фонд народного фінансування ВАСУ! І тут можна не сумніватись, що люди, які втомились від беззаконня, охоче будуть жертвувати гроші в цей фонд, щоб з цих коштів додатково публічно заохочувати преміями нових, непідкупних суддів!
Тиск, погрози?
Звичайно, треба враховувати цей фактор. Особливо, коли нові судді «прищемлять хвости» рейдерам, бандюкам та корупціонерам. Але якщо рішення будуть прийматись справедливі, публічні, згідно із законом та мораллю – то негідникам буде дуже важко здійснювати свої злі наміри. Для цього треба, щоб були записи дзвінків, моментальне повідомлення про спробу «зустрітись та обговорити». Всі зустрічі – у відкритому просторі, всі обговорення – на камеру. Можна створювати колективну відповідальність, коли під рішенням ставлять підписи 5 чи 10 суддів. Залякати одразу кількох буде дуже важко.
Для нагляду та контролю за діяльністю ВАСУ треба запросити громадські правозахисні організації на кшталт «Центру протидії корупції», «Відкритого суду», «Свідомих», Громадського люстраційного комітету, «Чесно» та інших – гідних дуже багато! Головне, що всі засідання мають проходити в онлайн-режимі, під контролем суспільства. Але так, щоб не влаштовувати балаганів та не заважати працювати.
Судові рішення ВАСУ мають проходити додаткову громадську експертизу та бути взірцем для всіх гілок правової машини.
Певен, що максимум за рік Вищий Антикорупційний суд України міг би запрацювати на повну потужність. Потім аналогічні суди запрацювали б в областях, перебираючи на себе корупційні справи, залишаючи старих суддів лише з побутовими сварками та дрібними крадіжками. За кілька років стара система поступово зникла б. І це була б реальна судова реформа, а не те «шо січас». Але найважливіше те, що створення ВАСУ й надання йому виключних судових повноважень, зламало б кругову поруку у владних структурах та правоохоронних органах. І нарешті суспільство отримало б реальний доказ зацікавленості влади у побудові міцної правової держави, та справжню надію на краще майбутнє.
Буду вдячний за пропозиції по вдосконаленню ідеї та зміцненню її слабких місць.
Сподіваюсь на плідну дискусію, без зрадофільства, зневіри та зневаги.