Червона книга. Збереження довкілля — важливе завдання, яке має кожна людина на планеті Земля.

Червоний Список МСОП

IUCN Red List.svg

Засновано1949
Типкаталог[d]
Штаб-квартираСполучене Королівство
Місце діяльностіСвіт
Офіційні мовиАнглійська
Материнські організаціїМіжнародний союз охорони природи
ДочірніBirdLife International, Королівський ботанічний сад, Римський університет ла Сапієнца
Веб-сайтwww.iucnredlist.org

Червоний список Міжнародного союзу охорони природи — всеосяжний збірник відомостей про охоронний статус рослин та тварин в усьому світі. Видається Міжнародним Союзом Охорони Природи(МСОП) з 1963 року. Червоний список опікується флорою та фауною всього світу.

Червоний список МСОП побудовано на строгих критеріях оцінки статусу видів та ризику їхнього зникнення. Ці критерії є універсальними, і можуть бути застосовані для будь-якого виду (або підвиду, раси та популяції) в будь-якім регіоні світу. Метою Червоного списку є визначення та оприлюднення ступеня загрози для існування тих чи інших видів живого, та надання відомостей, потрібних для збереження біологічних видів, всім, кого це може стосуватись.

Оцінкою статусу видів в межах Комісії з виживання видів в МСОП займаються такі організації як BirdLife International, World Conservation Monitoring Centre, та численні спеціальні групи вужчої направленості. Всього оцінками статусу, що проводяться такими організаціями та групами, охоплено близько половини видів в Червоному списку МСОП.

Загалом, Червоний список МСОП вважається найавторитетнішим джерелом оцінки статусу світового біорізноманіття.

Останнє видання

Останнє на теперішній час оновлення Червоного списку відбулось 4 травня 2006 року. Це видання розглядає 40 168 видів взагалі, плюс окремо 2160 підвидів, рас, форм, популяцій тощо.

З числа видів, розглянутих цілком, 16 118 визначені як такі, існування яких під загрозою. Серед них 7725 тварин, 8390 рослин, та 3 — гриби та лишайники.

Це видання Червоного списку наводить 784 види, вимерлих починаючи з 1500 року — ця кількість не змінилась з минулого видання 2004 року, та збільшилась на 18 з 2000 року (тоді їх було 766). Щороку кілька видів, котрі були визначені як «зниклі», виявляються існуючими, або переводяться до категорії «Відомості недостатні». Так, в 2002році список зниклих видів зменшився до 759, але з тих пір знову зріс.

Версії

На 2015 рік існує 7 версій:[1]

Видові категорії

Види в Червоному списку МСОП класифіковані в межах дев'яти категорій, з використанням таких ознак як швидкість скорочення чисельності, розміри популяції, величина ареалу та ступінь його розчленованості. На цій основі використовуються такі класифікаційні категорії :

Попередня класифікація 1994 року включала 8 категорій. Категорія «Низький ризик» вміщувала три підкатегорії (Near Threatened, Least Concern, та Conservation Dependent («Залежить від заходів охорони")) — зараз вони всі об'єднані в категорію "Близький до загрозливого стану".

Також під час обговорення Червоного списку МСОП термін "Вид, існування якого під загрозою" («Threatened") застосовується відносно трьох категорій: "Під критичною загрозою", "Під загрозою", "Вразливий".

Див. також

Джерела