Реформа децентралізації в Україні вдихнула нову порцію кисню в легені місцевого самоврядування. Про це свідчать не тільки мої власні спостереження, але й об'єктивні показники розвитку громад на прикладі Херсонщини.
Більше року вони функціонують у новому, абсолютно самостійному форматі. І головний ефект, який відчули – приріст бюджетів. За даними департаменту фінансів, станом на 1 грудня надходження місцевих рад області збільшилися на 17% у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Ідеться про єдиний податок, ПДФО, плату за землю та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. І хоча зростання показників поки ще є меншим від загальноукраїнського рівня, переваги децентралізації вже очевидні для громад. Адже фактично вони позапланово отримали більш ніж 700 мільйонів гривень на соціально-економічний розвиток територій.
Ще понад 200 млн субвенції з держбюджету залучили ОТГ Херсонщини, що об'єдналися до 2019 року. Це дозволило реалізувати масштабні інфраструктурні проєкти, збудувати нові дитсадки, змонтувати освітлення в населених пунктах, відремонтувати школи, клуби й амбулаторії, реконструювати водогони та придбати нову спецтехніку для комунального господарства.
Також загалом близько півтисячі об'єктів спільної власності територіальних громад районів передано громадам у цьому році. Ідеться про соціальні, медичні, освітні, виробничі та інші установи. Ефективне управління ними дасть можливість не тільки підвищити якість надання тих чи інших послуг громадянам, але й знову-таки забезпечить приріст бюджетів.
Іще один ресурс, який лише нещодавно поповнив потужності місцевих рад, – земельні масиви, розташовані за межами населених пунктів. Прийнявши їх у комунальну власність, більшість громад уже сформували лоти для проведення прозорих електронних аукціонів. Такі дії дозволять здати ділянки в оренду за максимальною ставкою і направити виручені кошти на покращення своєї інфраструктури.
Наостанок додам, що зараз 22 із 49 утворених громад Херсонщини уже розробили та затвердили стратегії розвитку, і ще у 20 вони перебувають на стадії розробки. Це означає, що місцеві ради чітко розуміють, яким шляхом мають рухатися. Відчувши переваги децентралізації, за лічені роки вони змогли зробити стільки, скільки, мабуть, не було зроблено за останні десятиліття.
Відтак, по праву адміністративно-територіальна реформа в Україні визнана європейськими партнерами однією з найуспішніших. Вони закликають колег вивчати наш досвід і поширювати його в інших країнах.