Казка про аль-Буба та  виборця

 

Розповідають також, що балтан аль-Буб закликав у якийсь день славно право вірного виборця міста Старого Міргра і сказав йому: «Я хочу щоб ти розповів мені про найдивовижніше, що трапилося з тобою, поки ти був славно право вірним виборцем.»

І славно право вірний виборець відповів аль-Бубу увагою та покорою, а потім сказав: «Знай, о владико наш балтан, ось найдивовижніше, що трапилося зі мною, коли я був виборцем.

У цьому місті були два правомочні свідки*  і вони вдавалися до кохання, до жінок і пиття вина і розпусти, і я не міг викрити їх, щоб звинуватити, і я був безсилий зробити це.

Тоді я наказав виноторговцям, і торговцям сухими плодами, і продавцям свічок, і господарям будинків розпусти, щоб вони мені все розповідали про цих правомочних свідків, коли вони десь питимуть чи розбещуватимуть обидва разом чи окремо.   

І торговці відповідали: „Увага та послух!“

 

І Шахермахерзеду застиг ранок, і вона припинила дозволене мовлення.

Коли ж  тридцять три відера знову наповнили спорожнілі ночви, вона сказала: „Дійшло до мене, о щасливий народе, що торговці відповідали: «Увага та послух!»

 

І одного дня сталося, що з'явився до мене вночі чоловік і сказав: «О виборче, знай, що двох правочинних свідків застали в такому місці, в такій вулиці, в такому будинку за дуже поганою справою».

І я підвівся, переодягся і пішов до них один, і зі мною нікого не було. І я йшов доти, доки не побачив перед собою ворота. І я постукав у них, і прийшла помічниця і відкрила мені і запитала: «Хто ти?»  Але я увійшов, не даючи їй відповіді, і побачив, що обидва правомочні свідки і господар будинку сидять, і з ними непотребні жінки та багато вина. І, побачивши мене, вони піднялися мені назустріч і виявили мені повагу і посадили мене на почесному місці, кажучи: «Ласкаво просимо, дорогий гостю і дотепний співтрапезнику!» І зустріли мене без страху та переляку.

І після цього господар будинку зник на хвилину, а потім повернувся з трьома сотнями донарів, і він не відчував жодного страху. І вони сказали мені: «Знай, володарю наш, славно право вірний виборче, що ти владний на більше, ніж наша ганьба, і в твоїх руках покарання для нас, але тільки це стане для тебе тяготою, і найкраще тобі взяти ці гроші і покрити нас : адже ім'я Думокрута великого — покровитель, і він любить серед слуг своїх тих, хто покриває, а тобі дістанеться нагорода і відплата».

І я сказав собі: «Візьми в них це золото і покрий їх цього разу, а якщо ти будеш над ними владний вдруге, помстися їм». І я втішився на гроші і взяв їх, і залишив цих людей і пішов і ніхто нічого не дізнався.

Але наступного дня, не встиг я схаменутися, як прийшов посланий від судді і сказав: «О славно право вірний виборче, йди поговори з суддею — він кличе тебе!»

І я підвівся і пішов до судді, не знаючи в чому справа, а ввійшовши до судді, я побачив, що ті два правомочні свідки і господар будинку, який дав мені триста донарів, сидять у нього.

І господар будинку піднявся і зажадав від мене триста донарів, і я не мав можливості заперечувати, а господар будинку вийняв запис, і ті два повноважні свідки засвідчили, що за мною триста донарів. І суддя повірив їхнім свідченням і наказав мені віддати ці гроші, і я не вийшов від них раніше, ніж вони взяли від мене триста донарів.

І я розгнівався і задумав зробити з ними всяке зло, і пожалкував, що не покарав їх, і пішов у великому збентеженні. І це найдивовижніше, що сталося зі мною, доки я був славно право вірним виборцем.

_______________________________
* За законами факт злочину має бути засвідчений двома особами. Справжніми вважаються свідчення, дані лише «правомочними» свідками, тобто особами, які мають репутацію доброчесних і добромисних людей, власне за що славно право вірні  їх і обирають.