Ні для кого сьогодні не секрет, що внаслідок численних ворожих масованих ракетних обстрілів та атак дронів-камікадзе по енергетичним об'єктам України, що почалися ще в жовтні минулого року та періодично тривають й зараз, в енергетичній системі виник дефіцит електричної енергії. Ворог не може нас здолати на полі бою, тож вдається до відвертих терористичних актів, військових злочинів, обстрілюючи мирне населення та енергетичну інфраструктуру. В результаті ми маємо пошкодження генеруючого обладнання, енергоблоків, трансформаторних підстанцій, мереж передачі електроенергії тощо.
Масштаб вражень катастрофічний, проте завдяки титанічним зусиллям наших енергетиків енергосистема працює, хоча вона змушена це робити зі значними обмеженнями електропостачання споживачам: як населенню, так і бізнесу.
Почались відключення електроенергії. Спочатку взагалі хаотично, бо ніколи і ніде у світі ще ніхто не мав такої спланованої атаки по енергооб'єктам, як в Україні. Ніхто ніколи не планував таких пошкоджень ліній та обладнання. Енергетикам доводилось все вирішувати миттєво, реагувати на безліч викликів, ризикуючи своїм життям ремонтувати наслідки повторних руйнувань вже відремонтованих об'єктів.
Потім керівництво країни доручило розробити справедливі графіки відключень, щоб той ресурс, який є наявним в енергосистемі, розподілявся з дотриманням соціальної справедливості. Пріоритет тут має надаватись заживленню в першу чергу критичної інфраструктури – котелень, лікарень, військових об'єктів. Інші ж споживачі мають рівномірно отримувати дефіцитну електроенергію, нехай навіть і чотири години на добу, проте вони повинні мати змогу спланувати свій день або робочий тиждень.
При складанні таких графіків важливо було максимально врахувати інтереси усіх груп споживачів у конкретних регіонах, які, як ми знаємо, відрізняються один від одного своєю специфікою мереж розподілу, кількістю споживачів тощо. Тут також важливо було уникнути будь-яких зловживань та маніпуляцій, бо питання розподілу електроенергії виявилось надзвичайно чутливим соціально.
Зрозуміло, що основна відповідальність тут лягла на головного диспетчера енергосистеми – державну компанію НЕК «Укренерго», яка щодоби розподіляє наявний ресурс в системі між операторами систем розподілу – так званими обленерго. А от останні мають безпосередньо здійснювати рівномірний та справедливий розподіл між споживачами у конкретній області. Відповідно до чинного законодавства обленерго працюють за визначеними правилами, бо вони всі є ліцензіатами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
До НКРЕКП почали надходити численні скарги від споживачів про те, що їх будинки відключають від електроенергії на багато годин в той час, коли у будинку напроти завжди є світло. Крім того, громадяни не можуть отримати інформації в обленерго, коли саме в них буде відключення, а складені графіки не відповідають дійсності. Щоб навести лад у цьому, НКРЕКП разом з Міністерством енергетики та Держенергонаглядом розпочали роботу з обленерго.
Спочатку Регулятор звернувся до них з вимогою забезпечити рівномірний та справедливий розподіл електроенергії, розробити відповідні графіки та налагодити інформування споживачів. Потім попередив про відповідальність у разі продовження надходження скарг від громадян, фіксації недоліків у роботі операторів систем розподілу. Згодом НКРЕКП почала проводити перевірки обленерго за зверненнями споживачів, які засвідчили порушення й при складанні графіків, й при їх дотриманні, й при інформуванні споживачів.
Враховуючи ситуацію в енергетиці, Регулятор застосовував до обленерго-порушників мінімально можливі штрафні санкції – по 85 тисяч гривень, водночас накладав на їх керівників адміністративні стягнення у розмірі 1700 гривень. Суми звісно невеликі, проте сам факт цих штрафів мав на меті врегулювати це питання, стимулювати обленерго до дисципліни щодо справедливого розподілу наявної електроенергії. Тому що є обленерго, в яких перевірки не виявили жодних порушень. А це означає, що графіки відключень можна все ж таки скласти з дотриманням принципу справедливості, уникнути зловживань та нікому непотрібної соціальної напруги в країні. Країні, яка ще має оговтатись від ударів агресора та консолідуватися навколо майбутньої перемоги.
На жаль, це розуміють не всі. Деякі обленерго сприйняли перевірки, як звинувачення або особисту образу на НКРЕКП. Мовляв, що ви нас штрафуєте, в країні ж війна йде, енергетика зруйнована, а ви про якісь графіки, буцімто нам більше нічим зайнятись... Ще й персональні штрафи керівникам почали виписувати.
Розпочали інформаційну кампанію у ЗМІ, підтягнули свої асоціації, «експертів». Навіть тяжку артилерію у вигляді нардепа Олексія Кучеренка, відомого в певних колах як ландскнехт по найму, «торпеда Ахметова» по просуванню інтересів Ріната Ахметова та ДТЕК через позицію першого заступника голови енергетичного комітету Верховної Ради.
Кучеренко вже відзначився своєю нелюбов'ю до НКРЕКП, проте мабуть не особистою, а на кшталт «лише бізнес і нічого особистого». За гроші великих гравців на ринку, монополістів він може бути дуже принциповим в питаннях, які цікавлять саме цих гравців. От і в цьому питанні він буквально став справжнім захисником інтересів обленерго та морального обліку їх керівників.
Беручи участь в засіданні регулятора 27 січня 2023 року, він ледь не зірвав його, чинив тиск на членів Комісії, погрожував та вимагав зняти питання перевірок з порядку денного. Він також намагався втрутитись у роботу апарату НКРЕКП, вимагаючи зняти з сайту інформаційні повідомлення за результатами перевірок обленерго.
Цікавим є аналіз його повідомлень на власній сторінці у Фейсбуці, який свідчить про його «принциповість та послідовність».
Ще у грудні минулого року Кучеренко підтримував необхідність проведення перевірок обленерго, зокрема, Тернопільобленерго та Київобленерго. Ось декілька скріншотів з його сторінки.
У січні 2023 року він також писав, що звертався до НКРЕКП з проханням термінової перевірки обленерго «щодо незрозумілого алгоритму постачання електроенергії для побутових споживачів», навіть публічно дякував регулятору за прийняття рішень про перевірку «цілої низки ОСР (Київ, Київська область, Хмельницька область тощо)».
Але наприкінці січня щось в його світосприйнятті різко змінилось, і він розпочав гучний наступ на НКРЕКП проти перевірок. Аргументи наводив абсолютно популістські, у стилі «у країні війна, а ви штрафуєте енергетиків».
Так і хочеться йому відповісти: чергові ворожі обстріли енергетичної інфраструктури не дають нам забути, що в країні війна. Та й енергетиків ніхто не ображає, навпаки наразі створюються умови для їх нормальної роботи під час воєнного стану: вносяться зміни до існуючої нормативної бази, розробляється та приймається нова регуляторна база.
Впевнений, що у час випробувань, коли наша країна опинилась у біді, кожен має на своєму місці працювати якомога активніше і відповідальніше. А не вдаватися до улюбленої справи – пошуку зради, особливо там, де її немає та й бути не може.
Може все ж таки треба дати можливість НКРЕКП займатись своєю справою та завершити перевірки обленерго, по яким щодня надходять численні скарги від споживачів. Тим більше, що динаміка врегулювання цього питання позитивна – в багатьох регіонах відключення відбуваються за графіками, обленерго працюють над створенням ефективної системи інформування споживачів про відключення. Скоро матимемо цілком керовану ситуацію з відключеннями, графіками та інформуванням. А неприємний осад від Кучеренківської «принциповості» вкотре залишиться у пам'яті представників енергетичного співтовариства країни – усіх тих, хто працює на відновлення галузі та знає ціну кожному.