Коли я дізнався, що мій друг, Ілля Гаєвський, випустив свою першу (я сподіваюся) книгу «Паззл», я вирішив, щопро цю подію має дізнатися якомога більше людей, тому вирушив до нього задати кілька банальних питань, на які я сподіваюся  отримати небанальні відповіді.  Ну і до того ж, в годину локдауна, треба підтримати людину в доброму старті.  Книга сама себе не продасть.

Вітання.  Знаємо ми один одного не перший рік, але не всім так пощастило як мені — тому розкажи трохи про себе.

Народився і виріс я в Russian wildless.  З пелюшок знав що буду військовим, а в 14 років виявився найактивнішим учасником екстремістських груп.  Незважаючи на приводи в поліцію і будучи фігурантом кримінальної справи, вступив в Хабаровський прикордонний інститут ФСБ РФ, потім три роки служив оперуповноваженим в самій гарячій точці Дагестану.  Навіть трапилося особисто доповідати по обстановці на ділянці першого заступника директора ФСБ прилетів з перевіркою як ведеться ХТО.  А потім перевівся додому, відмінно побудував кар'єру в перебігу року, але війна в Україні не залишила нікого байдужим, всі мої близькі друзі поїхали воювати ось і я все кинув і поїхав.  Тільки по іншу сторону.

Чесно кажучи не думав, що буду брати у тебе інтерв'ю як у письменника.  Другий банальне питання — чому саме книга?

З перших днів в Україні всі казали: «пиши книгу, у тебе крута історія».  Я прекрасно розумів, що ексклюзивного матеріалу про внутряк таких закритих товариств як праворадикали або спецслужби навіть на той момент було достатньо.  Однак з 2015 почав писати чернетку.  Коли описує не журналіст з боку, а коли ти сам жив цим і ставив вище своєї волі, все бачиться по-іншому.  Мені не вистачало саме містичного досвіду, я хотів написати не просто історію, а щось на кшталт містичного подорожі, як у Кастанеди.  Одного разу я відчув що готовий, і за півроку книга була написана.

Окей, зрозуміло.  Я можу помилятися, але ти вирішив не їхати по торованому, коли писав книгу — участь в боях під Іловайськом, Піски, підняття прапора над ДАП, ДУК ПС — тут логічно очікувати «окопні історії», а у тебе прям біографія.  Загалом, поясни за формат.

Я описую від першої особи свою автобіографію в декораціях, які мене оточували.  Періодично розшифровуючи свій містичний досвід, пов'язаний з тим чи іншим періодом.  Наприклад, як ловити потік удачі на фронті і залишитися живим, отримати громадянство і знаходити дах над головою.  Або ловити потік знань і побудувати бізнес, будучи справжнім бомжем.  Глави присвячені війні написані, як і весь текст, з гумором, сарказмом і без краплі пропаганди.  Реалістично.  Так, є про тортури і про дитячу проституцію в АТО і про героїчних ВСУшніков або добровольців.  Про все є, але не тужливим текстом а ось наче історія розповідається від першої особи на кухні і ти занурюєшся в атмосферу метафізики війни.

Прийнято.  Чесно кажучи, дуже незвичайна метафізична складова.  Кожна глава — така собі сходинка до становлення.  Скажи чесно — надихався Кастанеда і з ними?

Так, я, мабуть, перечитав за десять років активної практики пристойну окультну бібліотеку, тому хотілося насамперед примудритися зашити стану між рядків, щоб книга була живою

Авторів, які випустили свої книги після участі в бойових діях в останні роки не так вже й мало.  Я дещо читав, моя думка — більше половини це невиразна графоманія.  При всій моїй повазі до авторів.  Коли писав книгу — не боявся того, що твою книгу сприйматимуть як «ще один АТОшнік книгу написав»?

От уже ніколи себе не порівнював з ними, так як моя історія виходить за рамки контексту книжок про АТО.  Я, якщо чесно, по тому вже пару років спокійного життя сам дивуюся з себе.  Як такий концентрат всього міг статися з однією людиною.

Тут ще така справа — перші частини це прям розповідь про концентрований «русскій мір».  Ти думаєш, що це цікаво українському читачеві?  І навздогін.  Переклади плануєш робити на інші мови?  І чому.

Я думаю, це повинно бути максимально цікаво.  Я не розраховую на зовсім прям вже масового читача, який оперує тільки ура-патріотичними штампами.  Мій читач цікавиться мотивами, хоче знати ворога зсередини, хоче залізти йому в голову, щоб знати, як переграти.  Мій читач це не той, ким маніпулюють, а той, хто здатний сам критично мислити.  Перекладів поки не планую, але можливо в майбутньому.

Є думка, що видати паперову версію книги це прям проблема проблем.  Ти ж не продаєш свою книгу в електронному варіанті.  Наскільки складно було знайти видавця.  І чому тільки паперові примірники?

Книга — це дорого.  У мене в команді працював ілюстратор, художній редактор, перекладач, юристи.  Я спочатку робив ставку, що моя книга стане усвідомленою покупкою, річчю, яку приємно взяти в руки.  Де концентрат інформації і якісна упаковка.

З наступними двома питаннями думаю будуть солідарні відсотків 90 з тих, хто проведе на твоєму сайті більше двох хвилин.  Перший — чому так все похмуро?  Темні тони, шаманський промо-ролик.  Просто не подобаються світлі сайти або в чому причина?

Безодня закликає безодню!  А якщо серйозно, то сайт хотілося зробити просто суворим.  Промо-ролик, він не похмурий.  Просто передає справжню атмосферу, коли тебе веде сила.  Мені здається, люди відразу відчувають по ролику справжню метафізику, а не чергового інстакоуча з чакрами любові.  Хоча, потік любові я теж використовую.

Друге питання виник з вивчення сайту.  Карти таро.  Остання глава книга повністю присвячена їм, наскільки я зрозумів.  Не боїшся, що набіжать пОважні громадяни з криками «ааа черговий шізотерік!»  «На війні кукухо рушив в містику вдарився!»  ну і так далі.

Карти — це художні образи, візуальні історії, що дозволяють не захаращувати мозок трактовочним підходом, а весело провести час за читанням і вловити суть простору арканов.  Згодом, я все ж додав авторську теоретичну частину до кожної карті, а сама колода з численних відгуків вийшла мега говорить, вона просто співає!

Знову банальне питання.  Хто такий — читач твоєї книги.  Для кого ти її писав і як бачиш свого читача.

Я бачу, що це відбулася особистість.  Для таких людей інформаційне наповнення книги — це найкрутіше паливо для їх мозку, вони можуть проникнути в усі описані і пережиті процеси і структури і гарненько їх проаналізувати.  Друга категорія — це ті, кому цікава гуманітарна, пасіонарна і містична частини.  Тобто, ці люди зможуть реально взяти зашитий між рядків ресурс і вплинути їм на свій подієвий потік.

Ну і, власне, що далі?  Офіцер, доброволець, ресторатор, письменник.  Е-е ... прям ось і не знаю як продовжити цей ряд.

Ось недавно я ще й одружився.  У мене є деякі передчуття, але я поки навіть не наважуся їх озвучувати, поживемо побачимо.  Точно будуть ще книги.

Коли я беру інтерв'ю, то традиційно останнім питанням прошу щось на зразок побажання тим, хто дійде до кінця тексту.  Така собі пасхалка.

Уявіть, що ви сидите на стільці.  Якщо у вас всього три опори, то він недостатньо стійкий, я вже мовчу якщо їх тільки дві.  Чотири опори — це досить стійка конструкція, завдяки їй я завжди адаптуюся і залишаюся в стійкому положенні.  Чим заповнити ці опори — залежить лише від вас, але дуже рекомендую, щоб їх було хоча б чотири.  Тоді ви завжди встоїте.

Такая ось розмова вийшла.  Про книгу, про метафізику, одним словом, про життя.  Від себе хочу привітати Іллю з весіллям і побажати ось цього всього бла-бла-бла, чого там завжди бажають.

Якщо у кого є питання — то пишіть нашому, українському Кастанеді у Фейсбук.  Я знаю, що він точно читає коменти, так що не соромтеся.

Придбати книгу можна на сайті.  Або знову ж таки, якщо хочете книжку з автографом та селфі на пам'ять, стукайте в ФБ.

P.S. Не забувайте натиснути на «зірочку» та проголосувати за статтю.