https://t.me/imhomer_ua

Продовжуємо говорити про чернігівські кургани і не лише. Щодо недалеко від історичного центру Чернігова, біля села Шестовиця, в урочищі Коровель знаходиться дуже цікава археологічна пам'ятка. Розкопки показали, що десяте-дванадцяте століття на цьому місці було велике поселення з великою кількістю поховань. 

Що цікаво, основна маса могил тут – традиційно північні, скандинавські та прибалто-фінські. Це дало підставу говорити про «місто вікінгів» на Десні та в черговий раз робити твердження про норманську версію історії «Київської Русі». 

Але є один момент, який, на мою думку, руйнує ці схеми. Справа в тому, що у Шестовице справді тривалий час стояв великий військовий гарнізон, навколо нього був поселення як такого. Тобто, грубо кажучи, це була застава, можливо, прикордонна. Якщо вірити офіційній історії, то Чернігів на той час був стовідсотковим васалом Києва. 

Але тоді навіщо тримати за двадцять кілометрів від нього великий загін північних найманців? Якось дивно. Так чи інакше, але ця застава, про яку немає згадок у жодному з літописів, судячи з розмірів могильника, була одним із найбільших військових поселень «вікінгів». Таємничо з'явилася у десятому, таємниче зникла у дванадцятому-тринадцятому столітті. Нічого не зрозуміло. 

Та й чи була вона київською? можливо навпаки — сіверські князі тримали найманців поблизу міста для нейтралізації загрози з півдня? Хто знає. Може бути це і зовсім просто був анклав розбійників, які грабували кораблі, що пропливали по Десні. 

На мій непрофесійний погляд така застава могла з'явитися після перемоги Мстислава під Лиственом, коли чернігівський князь розбив скандинавів Ярослава. Саме як постійний важіль впливу на Чернігів. Ну а в період активних усобиць тринадцятого століття перестала бути актуальною – інших загроз вистачало. 

Не перемикайтеся. Далі буде. https://t.me/imhomer_ua 

Зис – посилання на гугл-карту. 
На фотографії пам'ятний знак із Шестовиці