Туристична міфологія. Україна

А тепер трохи поговоримо про те, як же у Чернігові з археологічними пам'ятниками тих часів, коли йшло становлення нашого славетного тихого та пристойного міста. Я говорю про кургани.

%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%96%D0%B3%D1%96%D0%B2_%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD_%D0%A7%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B0_%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%B2%D0%B8%D0%B4_%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%8C_2016.jpg

У мене періодично складається враження, що в Чернігові де не копнеш — усюди знайдеш щось давнє. Але це лірика, а факти такі, що курганів тут була величезна кількість. Усі знають «могилу князя Чорного», кургани на Болдиній горі — це місцеві пам'ятки. А ось про те, що частина міста збудована безпосередньо поверх могильників – знають мало. Забудова на П'яти Углах, висотки поруч із Березовим Гаєм, вулиці Льва Толстого та Князя Чорного від Болдиної Гори до Валу, Олегове Поле на Подусівці – буквально стоять на стародавніх кістках.

Дуже коротко пробіжимося розпиареними чернігівськими курганами та міфами, якими вони обросли. Почнемо із Чорної Могили. Наприкінці ХІХ століття археологи розкопали курган, біля якого стояла (і стоїть і досі) гімназія. Наскільки я зрозумів, жодних казок про Князя Чорного на той час ще не було. З'явилися вони пізніше, коли всередині наші дуже багаті поховання орієнтовно десятого століття. Зі зброєю, обладунками, прикрасами та іншим, усім, що належало для знатної людини того часу. Не знаю кому спало на думку, що це була могила засновника Чернігова, якого просто взяли і назвали так, щоб було співзвучно назві міста. Або Черніга або й просто Чорний.

Ясно одне – там лежали останки настільки авторитетного дядечка, що його курган – один із найбільших курганів того часу по всій Східній Європі. Є думка, що це може бути племінник Ігоря Рюриковича (чоловіка Ольги) – Ігор Чорний, якого посилали до Чернігова зі своїми воїнами. Але тут така справа, що знайти інформацію про те, що Рюрік мав ще дітей, крім Ігоря, не вдалося. То звідки ж племінник? Ну то таке, може й був та я не знайшов. До того ж обряд поховання онука скандінава Рюрика має бути як мінімум нагадувати інші варязькі поховання. А тут такого, як я зрозумів, нема. До того ж, багато знайшли предметів, що вказують на їх східне походження. Починаючи від шоломів, які були в ходу по всьому великому степу від Китаю до Дніпра (але не у скандинавів) і закінчуючи прикрашеним турячим рогом, візерунки якого вказують на туранське походження. Коли хтось із радянських істориків помітив цю невідповідність, то рішення було знайдено просто ідеальне. Пташенята гнізда Рибакова заявили, що жодного відношення до туранських народів цей воїн не міг мати тому що тому. Це ламає норманську теорію етногенезу українців, росіян та білорусів. Значить цей вікінг просто помінявся одягом та прикрасами з одним із хозарських вождів на знак пошани. Так його в цьому одязі й поховали.

Абсолютно логічно було б припустити, що в цьому кургані лежить один із князів сіверян – вихідців із туранських народів. Тоді все стає на місця. Проте вважали за краще натягнути сову на глобус і сказати, що це, безсумнівно, князь-норман, курган якому місцеві насипали з великої поваги до мудрості київських намісників. Цілком у дусі імперії.

Не перемикайтеся. Далі буде.

PS. На фото та сама Чорна Могила.

PPS Посилання на телеграм-канал — https://t.me/imhomer_ua