У  травні  2022 року я був мобілізуваваний до лав  ЗСУ  з ургентного  чергування, з хірургічного  відділення  Конотопської  районної лікарні. Сподівався, як патріот, що у черговий раз йду на захист рідної  Батьківщини у якості військового хірурга  реалізуючи свої професійні військові навички, які отримав за час навчання  в УВМА,  з досвіду  служби у ЗСУ  та в зоні АТО 2015-2016 роках на базі ВМГ-59 та з досвіду ургентного хірурга  районної  лікарні .

           Наказом  Головнокомандувача ЗСУ  я був призначений на посаду, що відповідала за ВОС – терапевтичній спеціалізації, якої я не мав та не проходив за час своєї лікарської практики, а також отримав посаду, що  за ШПК не відповідала навіть моєму званню капітана м/с, яке  було мені присвоєно  ще у 2015 році.

           За своєю сутністю, теперешня  моя  посада, принижувала мою  честь і гідність як  офіцера, як фахівця хірурга і до того ж старшого офіцера 8-х курсів УВМА у травні-червні 2022 року, на яку мене було призначено під час мобілізації.

          Але в першу чергу я,  як громадянин і патріот, для якого Україна — понад усе, а офіцерська  повага до старших офіцерів – справа честі, а  не пусті слова – виконав цей наказ за будь-що і не зважаючи на ніякі перешкоди ...

           У результаті  чого мені капітану м/с  з військового хірурга довелося спуститися у «преісподню  української військової медицини» та виконувати  свої обов'язки  на ротному опорному пункті бригади, де як колись  вчили мене професора та полковники повинні знаходитись БМ-и  та санінструктори організовуючи санітарний пост. 

          У   такій «мобілізованій  іпостасі»  мені довелося перебувати більше місяця на передових позиціях з солдатами роти  під  н. п. Піски.

          Весь час, з момента мого призначення до медичної роти  на посаду ординатора лікувального відділення зі мною був хірургічний костюм  та " Очерки хирурга боевой травми живота", з якими мені  довелося розпрощатись, коли йшов пішки на   "нульовку" та транспортуючи все своїми силами і руками – зробив вибір на користь вільного місця для медичних засобів та оснащення….

        Намагався  в умовах ротного опорного пункту робити все можливе і не можливе, щоб спасати життя кожного 300-го, але нажаль не все залежить від медицини…

        З власного досвіду скажу лише наступне: наближення хірурга та хірургії на саму передову не  збільшує виживаємість поранених, нажаль, на передовій, якщо не вирішуються ключові постулати тактичної медицини пов'язані з часом та можливістю евакуації.          

          Я   вважав і вважаю, що буду більш потрібним, ефективним та корисним для України, виконуючи свої професіональні навички  військового хірурга, тією  професію, якій присвятив все своє життя.    

       Хірург без операційної та операцій — як льотчик без самольота та польотів.

          

   Честь маю говорити правду  і мати особисту  думку.

Слава Богу ! Слава Україні !

01.01.2023.                                                                                                   капітан м/с     М.Пасько.