«Що б не було досягнуто до кінця цього року, це стане основою для переговорів», – цитує NYT чеського президента Петра Павела, який прокоментував збереження темпів військової підтримки України на тлі майбутніх виборів у Штатах і не тільки. Так він окреслив доступне нам «вікно можливостей» для воєнного прогресу.

Безумовно, усе це важливі для нас сигнали. Але, здається, жоден західний політик не розвиває думку далі: що вони робитимуть, коли росія справжніх переговорів так і не захоче? Який план Б?

План А такий: український наступ має змусити росіян нарешті отямитись. Але користуючись логікою цивілізованого світу (де суспільство впливає на владу, а та звітує перед виборцями в рамках чесної політичної конкуренції), Захід геть оминає логіку авторитаризму. Згідно з якою росія, що не обтяжена згаданими демократичними «дурницями», може почувати себе спокійно навіть у випадку звільнення нами всіх окупованих територій.

Адже в телевізорі все розкажуть, пообіцяють не говорити з «нацистами» і докласти всіх зусиль для «освобождения русской земли». Загроза внутрішньої нестабільності, яка б змусила росію зупинитись, поки не проглядається.

До того ж ми реально не знаємо, посилився чи ослабнув режим після пригожинського «бунту», але усі бачили найголовніше – численні відео того, як палко бились серця пересічних росіян в солідарності з вагнерівцями. Запит на більш ефективного «путіна» без бюрократії, корупції і танців з бубнами навколо всіляких угод дозріває там шаленими темпами. Хоч в нинішнього вурдалаки все ще залізні позиції, наступний російський режим має всі шанси бути ще більш людожерним і ще менш зговірливим.

І навіть якщо ми якимось дивом всядемось за стіл, нагадую: за 17 місяців війни російських забаганок лише побільшало. І їх стане ще більше, якщо з'явиться бодай натяк на готовність послухати всю цю маячню. У чекістів-гопників це головний і єдиний «переговірний» інструмент.

Тож висновок простий: уже зараз Заходу варто звертатись до плану Б, позбавлятись ілюзій і творчо підійти до питань безпеки України. А головне – перестати розраховувати на зміни в самій росії, що і нам було б корисно зробити.

Адже в нас немає навіть можливості побавитись опціями і пожонглювати абеткою.

Підписуйтесь на мої соціальні мережі: