🏛У Давньому Римі внутрішні політичні суперечки закінчувалися будівництвом храму Конкордії — богині злагоди. Криза навколо власника Concord Capital дає шанс Україні для національного примирення. 

⚗Точка біфуркації

Чемпіонат з організації національних скандалів на швидкість за всю історію незалежності України впевнено виграв офіс Володимира Зеленського. 

«Група 41» не встигала реагувати на акти правового вандалізму: журналісти, пограбування у Дніпровському райсуді Києва, Ігор Мазепа. Звичайно, це може бути дивний збіг. 

Проте ми вважаємо, що мова йде про апофеоз руху держави до авторитаризму. І єдина ключова подія, що могла стати приводом для цих акцій залякування, — це невирішеність питання владних повноважень президента після 31 березня 2024 року — дня завершення його каденції. 

Насправді поважні знавці конституційного права, які люб'язно консультують редакцію, впевнені, що Володимир Зеленський може залишатися при владі до обрання наступного глави держави. Діє так званий принцип континуїтету. Вони ж вважають, що легітимізувати правління президент все одно має через рішення Конституційного суду. 

З іншого боку, є активісти, які переконують, що у День усіх дурнів державу має законно очолити голова парламенту. Інші не знають, хто керуватиме країною, але впевнені, що посвідчення президента Зеленського з останнім ударом годинника 31 березня перетвориться на музейний експонат. 

В будь-якому разі ці ідеї можуть вивести на вулиці людей, втомлених від війни та важкого життя. Тому для запобігання силового сценарію зміни зеленої влади, що здавалася паростком народної волі, а насправді може виявитися цвіллю на руїнах демократії, розпочали «роботу з ризиками». Спробуємо проаналізувати що відбувається. 

🕺Хто заправляє балом?

Вечірня акція залякування повісткою викривача Міноборони Юрія Ніколова. Прослуховування редакції Bihus.info. Декілька інших протиправних дій проти ЗМІ, що не залишилися поза увагою суспільства. Користь для влади від цих подій є. 

Журналісти телемарафону будуть слухнянішими, подивившись, що відбувається з їх незалежними колегами. Та й розслідувачам показали, що їх чекатиме у разі перетину зеленої межі у питанні гетьманства — армія чи допити як свідків за кримінальними справами щодо втручання в особисте життя, а потім, можливо, як підозрюваних стосовно придбання та зберігання наркотиків. 

Причетність керівників держави до того, що сталося, доводити немає сенсу. Як мінімум співучасники. Були це сплановані операції силовиків чи привладні політтехнологи закупили послуги народної самодіяльності та відеоспостереження — висновок один: відсутність швидкої та жорсткої реакції перших осіб навіть під час війни рівнозначно заохочуванню таких дій. 

Облава у Дніпровському районному суді Києва у справі Костянтина Жеваго 9 січня. Сиві юристи не пригадають такого. Для цього організаторам і виконавцям треба мати «яйця по 17 грн» або вірити у кінець світу найближчими днями. 

Обшук без санкції суду з незаконною перевіркою особистих речей співробітників. Фото з екрана компьютера проєкту судового рішення та відсилання знімка керівнику. 

Така боротьба держави з «нечесними суддями» перетворює Україну на СРСР 1937 року. А будь-яка радянщина в нас заборонена. 

Нарешті, епізод з Ігорем Мазепою. Чергове весняне загострення у влади. Нагадало квітень 2017 року та обшуки у конкурента —компанії Томаша Фіали. 

Насправді тут немає ніякої різниці з кримінальним переслідуванням останнім часом українських бізнесменів, у тому числі тих, чиї активи стали предметом націоналізації. Єдине, що людина повірила у себе та йшла до успіху у справі м'якого примусу до покори силовиків. 

Можливо, іконі українського бізнесу дали зрозуміти хибність ідеї організації бізнес-спротиву святій справі збору оброку. Особливо в умовах обмеження зовнішнього фінансування. А так поважний активіст при справі — немає часу на маніфести. Проте цікаво інше.

🚧Закордон не допоможе

Заплющить очі та уявіть всі ці події при «злочинній владі». Бачите пресконференції у представництві Єврокомісії, посольстві США, несанкціоновані народні зібрання, голодування опозиціонерів. Відкривайте... Нічого з цього переліку немає. 

Контролюючи органи не бояться відверто провокувати підприємців, хоча цей суспільний клас зносив на майданах президентів. 

Не лякає владу і загроза інвестиційного клімаксу, пробачте мою грецьку. Хоча, наприклад, у заляканого націоналізацією «Київстар» та у того самого Мазепи є інвестпроєкти з західним капіталом. Чому? Відповідь — на поверхні. 

Вірогідно, команда Володимира Зеленського отримала карт-бланш від західних демократій на утримання влади в державі для виконання головного для них завдання — стримання Росії на українській території. Зрозуміло, що з поламаними зубами про напад на НАТО ніхто й не думатиме. Тому Москва буде поступливішою на перемовинах щодо нового світового порядку. 

З грошима на відновлення теж принципіально питання вирішено. Маємо зіркового партнера BlackRock зі США. Тому з висот штаб-квартири найбільшого у світі інвестфонду, як з лаврської дзвіниці, вітчизняні інвестори здаються Офісу президента маленькими-маленькими. 

Хоча збільшення напруги в українському суспільстві вигідно західним партнерам. Це дає можливість через управління кризою досягти своїх цілей. Наприклад, перезавантаження політичної системи для початку вливання капіталів. 

Як не дивно, але політичні чвари в Україні на руку також і Росії для закріплення влади на окупованих територіях. 

Тому і Володимиру Зеленському, і Ігорю Мазепі, і всім іншим лідерам думок і капіталів треба усвідомити, що зараз не час для з'ясування стосунків. Перемога влади — це практично гарантований кримінальний вирок її представникам за наступ на демократію, але відкладений у часі. Поразка — послаблення незалежності держави. 

Єдиний вихід — одним забути тоталітарні звички, іншим — образи через обшуки, а далі сідати та домовлятися.