🧐Після експериментів на Великому адронному колайдері можливу наявність п'ятого виміру Всесвіту довела судова система України у справі навколо ліцензії на Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище.
За 15 років розгляду питання суди ухвалили рішення, що виключають одне інше та можуть пояснюватися лише наявністю паралельних світів.
Поки останню постанову про відновлення дії спецдозволу на цю ділянку націоналізованої компанії «Укрнафтобуріння» прийняв 6 серпня Шостий апеляційний адміністративний суд, що у листопаді 2023 року й вирішив зупинити видобуток.
Хоча країна радіє перспективі отримання додаткових обсягів газу, природа рішення залишається загадкою.
📝Трохи історії. У 2009 році за позовом УНБ Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправним рішення Держгеонадра повернути цій компанії документи, надані для отримання ліцензії на родовище. Але замість того, щоб зобов'язати держорган розглянути подання, Феміда просто постановила видати дозвіл.
У тому ж році приватна компанія відбилася від держави в апеляції.
Лише через 5 років, у часи перерозподілу власності після Євромайдану, уряд вирішив оскаржити це рішення в касації. І Вищий адміністративний суд у травні 2014 року направив справу до суду на новий розгляд.
Але УНБ знов перемагає у першій та апеляційній інстанціях. Знов лише за 5 років у гру вступає Касаційний адміністративний суд. У листопаді 2019 року він вчиняє логічно: скасовує рішення про видачу ліцензії та зобов'язує Держгеонадра ще раз розглянути звернення УНБ за спецдозволом.
Відомство Романа Опімаха рішення не виконує, чекає майже чотири роки та лише у червні 2023 р. просить Київський окружний адміністративний суд скасувати ліцензію вже націоналізованої УНБ. Програли. Пішли в апеляцію. Виграли. Ліцензію скасували. Видобуток припинили з 1 грудня 2023 року.
🤷♀Держгеонадра мала повторно розглянути заяву УНБ, але ніби не може фізично отримати ці документи від БЕБ, яке й допомогло забрати компанію у приватних акціонерів. У таких умовах проводити аукціон на ділянку, видається, не має сенсу.
🎬Далі розпочався другий сезон серіалу «Сахалінка». З листопада 2023 року УНБ програла всі суди щодо повернення ліцензії. І раптом Шостий апеляційний адміністративний суд вирішує, що був неправий і Держгеонадра запізнилася із своїм зверненням у 2023 році щодо скасування ліцензії. Хоча раніше цей самий суд визнав, що підстави для розгляду питання із запізненням були.
🤔Що змусило владу змінити позицію, адже й цього разу суд міг відмовити у відновленні ліцензії? Є думка, що цьому сприяв шалений тиск небайдужих — від АРМА до народних депутатів. Хоча версія сумнівна. Якщо проєкт погоджений на найвищому рівні, то й Олена Дума, яка намагається покарання винних, не допоможе.
Як у країні, що воює та витискує допомогу у світі та у власного бізнесу, держава може зупинити видобуток газу націоналізованої компанії? Схоже на самогубство.
Не виключено, звичайно, що це, як підозрювали деякі експерти, приватний проєкт Миколи Злочевського. Невдалий, бо не змогли зі всіма домовитися у владі?
Наразі УНБ отримало ліцензію назад. Державна служба геології та надр вже оприлюднила відповідний наказ. Але відомство все ще має розглянути заявку компанії про видачу спецдозволу за рішенням суду.
Цілком можливо, що Опімах таки отримає папери УНБ від БЕБ, подивиться їх та відмовить в задоволенні. Тож це ще раз доведе наявність світів, що не перетинаються, в яких існує одна компанія та родовище.
Деякі експерти стверджують, що це вже фактично відбулося, бо за нинішнього законодавства видати ліцензію УНБ за старими документами взагалі неможливо.
Крім того, останнє рішення суду від 6 серпня може бути оскаржено в касації. Чи піде на це поки ще голова Держгеонадра Роман Опімах — велике питання. Дії цього держслужбовця ззовні не піддаються логіці.
Мабуть, тому суд й прийняв окрему ухвалу щодо дій відомства Романа Євгеновича у справі Сахалінського родовища та спрямував її до ДБР, СБУ та ОГП. Але чи налякає це людину, яка крутить Всесвітом? Тим більше одна кримінальна справа через мільярдні збитки державі через зупинку видобутку на Сахалінському родовищі в ДБР вже є.
😼Тим часом приватні акціонери УНБ в особі JKX Ukraine B.V. продовжують боротьбу за повернення компанії. Наразі справа знаходиться в апеляції. Поки вирішують, який склад суду розглядатиме її, бо не всі арбітри задовольняють «Укрнафту».
До цього, 5 червня, Господарський суд Києва відмовився скасовувати рішення компанії Сергія Корецького щодо заміни наглядової раді УНБ, завдяки чому й відбувся корпоративний переворот.
А 8 серпня Вищий антикорупційний суд розглядатиме заяву власників Сахалінського родовища про скасування арешту майна та передачу майнових прав до АРМА.
В цілому в JKX позитивно сприйняли новину про відновлення ліцензії та чекають, що в майбутньому зможуть знов сісти у свої крісла.
Єдине, напевно, справжні власники переймаються долею нинішньої команди УНБ, що останні 8 місяців видобувала з корпоративних надр лише пресрелізи за високу зарплату. Чи пам'ятають руки-то?