В Миргороді АЗС російської компанії «Татнєфть», що потрапила під санкції з арештом майна та передачею його АРМА, перефарбували у кольори нової торгової марки «Свої», пише «Група 41».

Ребрендинг, очевидно, обійшовся недорого і полягав у закритті старої назви та деяких елементів конструкцій та нанесення нової. 

Заявка на торгову марку «Свої» у нафтогазовій галузі надійшла до Національного органу інтелектуальної власності 28 грудня 2022 року. Документи зареєстровані за номером m202216014, але повної експертизи ще не пройшли. Тому бренд не зареєстровано. Також поки відсутня інформація, кому належатиме торгова марка. 

Історія власності цієї АЗС теж не розгадана. У рішеннях судів щодо арешту майна компаній з управління нафтопродуктовим бізнесом Татнєфті: «Татнєфть-АЗС-Україна», «Полтава-Капітал», «Харків-Капітал» — миргородських АЗС немає. Останній раз це питання розглядав слідчий суддя Шевченківського районного суду Києва 10 січня 2023 р. за зверненням ТОВ «Полтава-Капітал». 

Компанія просила розблокувати 21 АЗС та земельну ділянку в Полтавській області. Фірма вважає, що ототожнювати свого акціонера з РФ невірно. 

«Татнєфть» є міжнародною компанією, 45 тис. акцій якої (50%) знаходяться у вільному обігу. Її акціонерами є фізичні і юридичні особи. Bank of New York Mellon (США) володіє 22,85% компанії.  

Крім того, другим учасником «Полтава-Капітал» з 11,03% акцій є німецька фірма з трошки не німецькою назвою «Єфремов-Каучук ГмбХ». 

Фірма також спростувала думку слідчого, що ПАТ «Татнєфть» отримує від неї дивіденди. «Полтава-Капітал» стверджує, що з початку створення не платив дивіденди російській компанії.  

«Полтава-Капітал» послався на офіційну відповідь АРМА у справі за позовом Державної екологічної інспекції про тимчасове зупинення діяльності арештованих АЗС. За даними АРМА, заправки актом прийняття-передання не прийняті та жодному управителю не передані.

«Зупинення діяльності автозаправних станцій негативно вплине на подальшу долю активу, його ліквідність. Тобто, арештоване майно ТОВ „Полтава-Капітал“ жодним чином не експлуатується, через, що втрачає свою комерційну привабливість та функціональні можливості», — пояснила компанія. 

Сама вона не може охороняти це майно, оскільки без зарплат працівники звільнилися. 

«На даний час ніякого збереження майна не здійснюється, майно, що передано по вказаній ухвалі й надалі псується, не використовується за призначенням, що негативно впливає на його економічні та фізичні показники у майбутньому», — винесли вирок безгосподарності АРМА полтавські нафтотрейдери з російським ухилом. 

Не виключено, що миргородська АЗС могла отримати нового власника раніше. У червні 2021 року після зміни директора «Татнєфть-АЗС-Україна» Івана Шария на Рафаеля Гайнутдінова компанія повідомляла про плани продати 31 з 91 АЗС у Полтавській та Харківській областях. 

Судові справи щодо активів «Татнєфті» виявили декілька цікавих подробиць. За тиждень після російського нападу керівництво ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» вирішило заохотити працівників на 6 млн грн. Під акцію потрапили директор, три його заступника та головний бухгалтер. Гроші поділили чесно — по 1,2 млн грн кожному. Для порівняння: на зарплату за березень підприємство спрямувало 2,5 млн грн. 

«Полтава-Капітал» також надало «Татнєфть-АЗС-Україна» поворотну безвідсоткову фінансову допомогу на 15,9 млн грн, хоча чистий прибуток компанії за 2020 рік склав всього 7 тис. грн. 

«Група 41» звернулася до АРМА з проханням прояснити історію з АЗС у Миргороді. Якось не віриться, що агентство тишком-нишком віддало заправку для «своїх».