🎩О, скільки нам відкриттів дивних готує перемога.

«Група 41» випадково дізналася про цікаві метаморфози з «Укрнафтою», що відбулися минулого року при (захопленні) отриманні дозволу АМКУ на управління приватною газовидобувною компанією «Укрнафтобуріння». 

👏Позиція комітету була жорсткою та професійною. «Укрнафта» під управлінням групи «Нафтогаз» не могла отримати погодження на концентрацію без додаткових зобов'язань. Були ризики, що компаніям взагалі заборонять «злиття», якщо при цьому з'являється загроза монополізації ринку. А вона була, бо якщо монополії додати одну з найбільших приватних видобувних компаній, то конкуренції це не сприяє. 

👍У підсумку АМКУ надав дозвіл на концентрацію 29 червня 2023 року. «Укрнафта» вперше в житті сказала правду: група «Нафтогаз» її не контролює. Ні, пакет акцій компанії у 50%+1 акція залишався за материнською монополією, але якимось чином контроль зник. 

☕️За Ігоря Валерійовича Коломойського теж говорили, що «Укрнафту» контролюють міноритарії. Як пояснили цього разу — воєнна таємниця. 

Так, після націоналізації у 2022 році більшість у наглядовій раді «Укрнафти» здобули люди Андрія Єрмака, тобто ОП, але ж й представниця «Нафтогазу України» пані Наталія Бойко там теж була. 

Поки у нас немає підстав сумніватися в наявності в АМКУ доказів того, що Олексій Чернишов не контролює Сергія Корецького. Тоді постає запитання, а чому «Нафтогаз» включив «Укрнафту» до проміжної консолідованої фінансової звітності за перші пів року 2023 р?

Національний стандарт бухгалтерського обліку таке не передбачає. Якщо дочірнє підприємство перестає бути контрольованим, материнське підприємство не включає його показники до консолідованої фінансової звітності, йдеться в документі. 

До 29 червня НАК не контролював «Укрнафту», отримав дозвіл АМКУ, а наступного дня, на момент складення фінзвітності, повернув важелі управління? 

НАК на той час як раз  реструктуризовував облігації майже на 1 млрд дол. Звісно, компанії було легше розмовляти з кредиторами за підтримки «Укрнафти». Проте сидіти на двох стільцях небезпечно. Неможливо одночасно догодити інвесторам та націоналізувати прибуткову компанію. 

🤔Чи можуть акціонери «Укрнафтобуріння» тепер з'ясувати у суді, чи законно поглинули їхню компанію?

Якщо це не банальна схема для рейдерства приватної фірми, тоді ситуація може бути цікавою для практиків та науковців у сфері корпоративного управління.