«Лукойл» продає НПЗ в Італії під загрозою націоналізації

«Лукойл» може продати свій НПЗ ISAB в Італії, що забезпечує близько 20% переробки в країні, американському фонду Crossbridge Energy Partners, щоб уникнути ризиків націоналізації, повідомляє Група 41 з посиланням на Reuters.
Сума угоди може становити майже 1,5 млрд євро. Як партнер у переговорах розглядається також швейцарський нафтотрейдер Vitol.
Рада міністрів Італії 2 грудня схвалила декрет про захист національних інтересів у стратегічних виробничих секторах. Документ передбачає запровадження тимчасової адміністрації на НПЗ ISAB на рік із можливістю продовження ще на рік. Також повідомлялося про плани залучити компанію Eni до управління НПЗ.
Проблеми у підприємства почалися через запровадження санкцій щодо російської нафти та труднощі з кредитуванням компаній із російським капіталом.
За прогнозами, виручка НПЗ ISAB у 2022 році зросте більш ніж у 3 рази та перевищить 10 млрд євро через зростання цін на пальне.
📌
Водночас у Києві розпочали демонтаж паркану навколо ПАТ «Укрнафта», встановленого 2015 року під час чергового конфлікту між акціонерами — групою «Приват» Ігоря Коломойського (понад 40%) та держави в особі НАК «Нафтогаз України» (50%+1 акція).
У січні 2015 року президент Петро Порошенко підписав закон про зниження кворуму для проведення зборів акціонерів із 60% до 50%+1 акція.22 березня 2015 року представники міноритарних акціонерів забарикадувалися у будівлі компанії із залученням приватної охорони та почали зводити металеву огорожу. Протистояння вирішилося обранням 22 липня 2015 року Марка Роллінса головою правління «Укрнафти», якого змінив у травні 2019 року Олег Гез. З 2021 року основні акціонери обговорювали можливість поділу активів між собою.
📌
Питання націоналізації активів обговорюються у Казахстані. Але місцеві експерти не підтримують таких ідей.
На думку Даніяра Ашимбаєва,
учасника Національних зборів при президенті Казахстану, «держава не є ефективним господарем, і не може забезпечити лад навіть чисто в державній сфері». Експерт вважає, що основна проблема націоналізації полягає в «небажанні держапарату та тісно пов'язаного з ним менеджменту вводити будь-які форми жорсткого контролю». За його словами, є питання «і монополізації політичної та економічної влади». «Виходить, що прибуток і бюджетні потоки, держзакупівлі квазідержсектора активно працюють на інтереси приватників, які тим чи іншим способом проникли та взяли під контроль управління підприємствами», — сказав він.


«Лукойл» продаёт НПЗ в Италии под угрозой национализации

«Лукойл» может продать свой НПЗ ISAB в Италии, обеспечивающий около 20% переработки в стране, американскому фонду Crossbridge Energy Partners, чтобы избежать рисков национализации, сообщает Группа 41 со ссылкой на Reuters. Сумма сделки может составить почти 1,5 млрд евро. В качестве партнера в переговорах рассматривается также швейцарский нефтетрейдер Vitol.

Совет министров Италии 2 декабря одобрил декрет о защите национальных интересов в стратегических производственных секторах. Документ предусматривает введение временной администрации на НПЗ ISAB на год с возможностью продления еще на год. Также сообщалось о планах привлечь компанию Eni к управлению НПЗ.
Проблемы у предприятия начались из-за введения санкций в отношении российской нефти и трудностей с кредитованием компаний с российским капиталом.
По прогнозам, выручка НПЗ ISAB в 2022 году вырастет более чем в 3 раза и превысит 10 млрд евро из-за роста цен на топливо.
📌
В то же время в Киеве начали демонтаж забора вокруг «Укрнафты», установленного 2015 году во время очередного конфликта между акционерами — группой «Приват» Игоря Коломойского (более 40%) и государства в лице НАК «Нафтогаз Украины» (50%+1 акция).
В январе 2015 года президент Петр Порошенко подписал закон о снижении кворума для проведения собраний акционеров с 60% до 50%+1 акция. 22 марта 2015 года представители миноритарных акционеров забарикадировались в здании компании с привлечением частной охраны и начали возводить металлический забор.