Націоналізація ПАТ «Укрнафта» у листопаді 2022 року та передача його Міноборони, схоже, не допомогла компанії підвищити ефективність бізнесу, пише «Група 41». Як свідчать підсумки січневого тендеру підприємства на закупівлю електроенергії на 2023 рік, всі потенційні постачальники мають зв'язок з однією групою, а «економія» за підсумками торгів складе менше 1% очікуваної вартості замовлення.
 
Чи пояснюється такий результат «військовою необхідністю»? Якщо ні, тоді не зрозуміло, навіщо держава відсторонила приватних власників акцій, в тому числі колишніх співробітників підприємства — пенсіонерів, від управління акціонерним товариством, порушуючи їхні права. 
 
Перший великий тендер компанії у 2023 році ставить питання про необхідність відміни рішення про її націоналізацію та підвищує шанси на позитивний судовий розгляд відповідного позову міноритаріїв.
 
За даними сервісу ProZorro, переможцями торгів по 24 лотам стали 5 фірм: ТОВ «НЬЮ ЕНЕРДЖІ ЮКРЕЙН», ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», ТзОВ «Львівенерготехресурс», ТОВ «ЦЕНТРЕНЕРГОЗБУТ» та ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС». Вони запропонували ціну 2,185 млрд грн при початковій вартості 2,206 млрд. «Економія» становила лише 21 млн грн. 
 
При цьому 99% замовлення отримають дві компанії. «НЬЮ ЕНЕРДЖІ ЮКРЕЙН» хоче продати електроенергії майже на 1,5 млрд грн. ТОВ фігурує у розслідування НАБУ щодо продажу електроенергії на початку 2022 року в інтересах трейдера «Юнайтед Енерджі» з оточення одного олігарха. Замовлення ще майже на 0,7 млрд грн планує отримати «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», що також має зв'язок з тим самим трейдером через власний менеджмент. 
 
По решті фірм прослідковується відношення до колишніх та нинішніх співробітників «Укртатнафти», «Львівобленерго», а також нафтотрейдера зі сфери впливу того самого олігарха.
 
Як повідомлялося, господарський суд Києва 2 лютого проведе підготовче засідання по справі щодо відміни націоналізації «Укрнафти». Противники передачі компанії в управління Силам логістики ВСУ вважають, що найбільше нафтовидобувне підприємство країни здатне ефективно виконувати завдання держави й без націоналізації.
 
Старший науковий співробітник одного з провідних аналітичних центрів США Atlantic Council Стівен Бланк вважає, що Україна має гарантувати права приватної власності та розглядати націоналізацію воєнного часу лише як крайній випадок, коли всі інші правові засоби виявляються неефективними. Він вважає, що упереджене керування з боку держави енергетичними та іншими великими компаніями може призвести до олігархічного панування. 
 
Експерти зауважують, що централізація економіки загрожує встановлення в Україні автократичного режиму на кшталт країни-агресора.