У Франції депутати хочуть заборонити поділ енергохолдингу EDF у разі націоналізації.

Нижня палата парламенту Франції 9 лютого ухвалила у першому читанні законопроєкт про захист концерну EDF (Electricite de France) у разі націоналізації, пише «Група 41». 

Уряд, що володіє 84% акцій компанії, має намір викупити міноритарні пакети для підвищення ефективності управління в умовах складної ситуації в енергетиці та не виключає поділ концерну.

Законопроєкт, що суперечить позиції уряду, схвалений консолідованим голосуванням опозиції. Провладна меншина залишила залу засідань парламенту. 

Документ запропонований соціалістом Філіпом Брюном забороняє розчленовування компанії та передачі її активів. 

Також пропонується запровадити регулювання тарифів для підприємств малого та середнього бізнесу, насамперед для захисту пекарів, змушених закривати булочні через подорожчання електроенергії. 

Проєкт закону надійде до верхньої палати — Сенату, після чого повернеться до нижньої палати на голосування у другому читанні. 

Голова партії «Патріоти» Флоріан Філіппо заявив, що закон суперечить законодавству Євросоюзу. «Краще сказати французам правду: поки ми залишаємося в ЄС, ці наші закони будуть роздавлені європейським законом про конкуренцію», — написав політик у Twitter. Він послався на публікацію в EURACTIV про суперечність запропонованого проєктe закону європейському законодавству через необхідність поділу бізнесу в енергетиці для забезпечення конкуренції постачальників енергоресурсів. 

Уряд уже вніс 12,7 млрд євро на спеціальний рахунок скарбниці для фінансування націоналізації EDF та інших можливих операцій, що можуть знадобитися до кінця року. 

Про намір на 100% ренаціоналізувати EDF, частково приватизовану 2005 року, прем'єр-міністр Франції Елізабет Борн оголосила 6 липня 2022 року перед депутатами Національних зборів. 

Électricité de France управляє застарілим парком французьких АЕС, на який припадає три чверті електрики, що виробляється у Франції. Приблизно половину з 56 наявних французьких реакторів зупинено на техобслуговування або через проблеми з корозією.

Компанія зазнає труднощів із пошуком фінансів через знижений кредитний рейтинг. 

Профспілки побоюються націоналізації EDF. «У нас відчуття, що держава призначить когось повністю підконтрольного, щоб реалізувати проект ренаціоналізації, контурів якого ми сьогодні не маємо», — висловлює побоювання Амелі Анрі, представниця профспілкового альянсу CFE-Unsa énergies.

Представники колективу не виключають, що націоналізація стане інструментом поділу компанії на кілька частин, що вже пропонувалося у 2019 році у рамках проєкт «Геркулес». Уряд хотів розділити EDF на три частини: держпідприємство, яке керувало б АЕС та лініями електропередач; компанію, яка об'єднала б комерційну діяльність, дистрибуцію електрики та «зелену» енергетику з виходом на біржу; та компанію, яка б відповідала за ГЕС. 

Критики цього плану висловлювали побоювання, що найприбутковіша сфера діяльності — дистрибуція та відновлювані джерела — буде приватизована, тоді як тягар інвестицій у ядерну енергетику ляже на державу. 

Уряд запевняє, що націоналізація EDF не призведе до подорожчання електрики. На тлі зростання цін у Європі у Франції запровадили «тарифний щит», без якого ціни на електрику зросли б на третину, на газ — на 45–50%.