Реформа ринку природного газу в Україні знищена, вважає фахівець із державної політики у паливно-енергетичному комплексі Геннадій Рябцев, пише «Група 41».
Так він прокоментував можливість прискореної експансії на газовому ринку НАК «Нафтогаз України» у випадку відмови кредиторів реструктуризувати борги.
«Група „Нафтогаз“ посилюватиме свою владу в усіх сегментах ринку, незалежно від вимог кредиторів. І не для того, щоб виплачувати борги», — пояснив експерт.
На його думку «ринкові відносини, що вибудовувалися з 2015 року, після ухвалення рамкового закону, вже знищені».
«І не факт, що після війни Група дозволить комусь конкурувати з нею в газовій сфері, тим більше в стабільно прибутковому роздрібному сегменті», — переконаний Рябцев.
Він додав, що анонсована у ЗМІ можлива відмова кредиторів є «очікуваною і не першою». «Чи не єдиним її наслідком буде зниження і так невисокого кредитного рейтингу Групи Нафтогаз. Але й без цього зрозуміло, що до завершення війни навіть дуже ризикові компанії не інвестуватимуть в розвиток Групи», — додав фахівець.
Рябцев сумнівається у судових перспективах справи щодо надмірних виплат керівництву «Нафтогазу України». «Премії й компенсації топменеджерам Групи Нафтогаз були виплачені зі згоди Наглядової ради та єдиного акціонера — Кабміну. Тому особисто я не бачу судової перспективи будь-яких звинувачень із цього приводу. Так, суми є надмірними й навряд чи заслуженими, але лише оцінки до справи не підшиєш», — наголосив він.
За даними Bloomberg, остання пропозиція щодо реструктуризації боргу НАК «Нафтогаз України» стикається з протидією з боку групи, що відхилила попередні плани відстрочити виплату основної суми та відсотків за боргом 835 мільйонів доларів, за яким вже прострочено дефолт. Кредитори, яких консультує Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP, вважають, що НАК в змозі провести виплати.
Народний депутат Олексій Кучеренко повідомив, що «Нафтогаз України» сплатив Андрію Коболєву 338 млн грн компенсації за достроковий розрив контракту, який на 4 роки уклав з ним уряд на чолі зі Денисом Шмигалем без конкурсу та без аудиту діяльності.
Для порівняння він навів фінансування програми енергоефективних «теплих кредитів», на яку уряд витрачав 150 млн грн на рік.
У січні 2023 року Андрію Коболєву оголосили підозру за те, що він у травні 2018 року всупереч вимогам законодавства, зокрема щодо обмежень виплат, видав наказ про преміювання працівників компанії, на підставі якого йому перерахувати майже 261 млн грн за особливі досягнення.