У російської еліти набуває популярності націоналізація як інструмент тиску та зведення політичних рахунків, повідомляє Група 41.
За висновками Інституту вивчення війни (ISW), вже створюються інформаційні умови для виправдання націоналізації ресурсів олігархів з метою фінансування війни в Україні.
Зазначається, що власник приватної військової компанії «Вагнер» Євген Пригожин заявив, що Росія має конфіскувати розкішне майно та житло олігархів, які ігнорують або не підтримують військові зусилля через страх втратити багатий спосіб життя.
«Раніше Путін націоналізував великий бізнес на початку 2000-х років, щоб зміцнити свою авторитарну клептократію, і, можливо, намагається використати націоналізацію, щоб змусити еліти підтримати його війну в Україні або конфіскувати їхнє майно для фінансування військових витрат», — зазначають у ISW.
Інше протистояння розвивається у Казмінводах, де хочуть націоналізувати 34 санаторії через конфлікт голови верхньої палати парламенту Валентини Матвієнко та голови Федерації незалежних профспілок Михайла Шмакова. Все почалося зі спору цих людей про санкт-петербурзький яхт-клуб, який належав профспілкам. Нібито Шмаков відмовився продати цей яхт-клуб синові Валентини Матвієнко Сергію. Далі конфлікт перекинувся на Кавказькі мінеральні води, які з радянських часів були вотчиною профспілок. У дев'яності й у нульові роки ФНПР продала значну частину санаторно-курортних об'єктів приватному бізнесу. Ці угоди ніким не заперечувалися, тодішніх законів ніхто не порушував. Нові власники заплатили ринкову ціну, потім вклалися у напівзруйновані радянські санаторії, перетворили їх на спа-готелі європейського рівня. І ось раптом кілька років тому постало питання про право ФНПР розпоряджатися своїм санаторним майном. Пройшли перевірки, підключилася місцева прокуратура, суди. Проте ставропольська Феміда винесла рішення на користь підприємців, бо вони не порушували закону та сплатили свої придбання. Цього року за справу взявся Гагарінський районний суд Москви, який підтримав конфіскацію. Бізнес звернувся до апеляційної інстанції Мосміськсуду.
Місцеві активісти повідомили також генерального прокурора Ігоря Краснова, що відбувається вибіркова деприватизація санаторно-курортних об'єктів, яка має необ'єктивний характер.
Вилучаються найкращі в регіоні санаторії та лікарні.