Уряд продовжує запобігати ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері, пише Телеграм-канал «Група 41».

Кабінет міністрів прийняв розпорядження від 17 лютого 2023 р. № 154-р для передачі в управління державному акціонерному товариству «Чорноморнафтогаз» активів, що на них накладено арешт у кримінальному провадженні.

Перелік пакетів акцій для зміни управителя поки не оприлюднено. 

З пропозицією підготувати таке рішення виступили АРМА та НАК «Нафтогаз України». 

Акції передають не на завжди, а «на період до усунення ризику збою та/або переривання функціонування активів, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій, і до завершення здійснення процесуальних заходів». 

А «Чорноморнафтогаз», Міненерго та НКРЕКП, згідно з розпорядженням, мають «вжити відповідно до законодавства всіх дієвих заходів, спрямованих на запобігання ризику збою та/або переривання функціонування активів, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій». Звучить двозначно. Можна зрозуміти, що саме заходи «Чорноморнафтогаз», Міненерго та НКРЕКП можуть привести до кризи)

Постійний представник уряду у парламенті Тарас Мельничук підказав, що йдеться про «ряд активів», заарештованих у кримінальному провадженні ухвалою Печерського районного суду Києва від 22.09.2022 у справі N757/25689/22-к.  

У цьому документі мова йде про арешт пакетів акцій двох десятків операторів газорозподільних мереж. При цьому у назві розпорядження йдеться про управління активами «у виняткових випадках». 

В ухвалі суді передано АРМА акції «ТЕРНОПІЛЬГАЗ» у розмірі 42,7577%, що належать ТОВ «ПромТехРесурс» та два пакети фізичних осіб у 8,272% та 9,9885%. 

У «КОРОСТИШІВГАЗ» «тимчасово» без акцій залишили 6 фізосіб (пакети у 9,9151%, 9,8896%, 9,9745%, 9,901%, 9,5444%, 9,5869%) та ТОВ «БЦ „ПАВЛІВСЬКИЙ“ — 22,5495%. 

„КІРОВОГРАДГАЗ“ за такою схемою „вивів“ з акціонерів ТОВ ІК „ФІНЛЕКС-ІНВЕСТ“ з двома пакетами 27,8408% та 5,0839% від загальної кількості. 

У „ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ“ у фізичної особи вилучили 14,6781% акцій. 

У „МЕЛІТОПОЛЬГАЗ“ трьох акціонерів позбавили пакетів у розмірі по 8,3333%, а також ТОВ ІК „ФІНЛЕКС-ІНВЕСТ“ у 40,7782%. 

Суд заарештував також по одній акції кіпрської компанії SOLVOTORE ENTERPRISES Ltd у „ВІННИЦЯГАЗ“, „ВОЛИНЬГАЗ“, „ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ“, „ЖИТОМИРГАЗ“, „ЗАКАРПАТГАЗ“, „ЗАПОРІЖГАЗ“, „ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ“, „КИЇВОБЛГАЗ“, „ЛЬВІВГАЗ“, „МИКОЛАЇВГАЗ“, „РІВНЕГАЗ“, „СУМИГАЗ“, „ТИСМЕНИЦЯГАЗ“, „ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ“, „ЧЕРНІВЦІГАЗ“, „ЧЕРНІГІВГАЗ“, „ЛУГАНСЬКГАЗ“. 

Також по одній акції у газових операторах „до стабілізації ситуації“ взяли в OLUBERA VENTURES LIMITED та PESNERO INVESTMENTS LIMITED. Як мінімум один з офшорів ЗМІ зв'язували з оточенням Дмитра Фірташа.

У травні 2022 року за клопотанням ДБР слідчий суддя Печерського суду Києва передав в управління АРМА арештовані приватні корпоративні права на 26 обласних та міських операторів газорозподільних систем.